17:20 | 25.03.11 | Նորություններ | 3944
Երեւան/Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ՓԲԸ (Beeline ապրանքանիշը) վարչական գրասենյակում տեղի է ունեցել “Հեքիաթների աշխարհում” մանկական նկարի համահայկական մրցույթ-փառատոնի հաղթողների պարգեւատրման արարողությունը: 10 հայ երեխաներ Հայաստանից եւ Սփյուռքից նվերներ են ստացել ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության եւ “ԱրմենՏել” ընկերության կողմից:
Ինչպես Մեդիամաքսին տեղեկացրել են “ԱրմենՏել”-ի մամուլի ծառայությունում, հայկական հեքիաթներին նվիրված մրցույթ-փառատոնին մասնակցել են շուրջ 1000 աշակերտներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Մրցույթ-փառատոնի առաջին փուլի ավարտից հետո 160 լավագույն նկարները ցուցադրվել են Երեւանի գեղագիտության ազգային կենտրոնում կազմակերպված ցուցահանդեսում:
“Աճող սերնդի դաստիարակության գործընթացն անհնար է կազմակերպել միայն կրթական համակարգի միջոցով: Այստեղ կարեւոր է բիզնեսի, հասարակական կազմակերպությունների եւ մշակույթի կենտրոնների մասնակցությունը: Այս մրցույթ-փառատոնը վառ օրինակ է, երբ արժանի սերունդ կրթելու ընդհանուր նպատակի շուրջ համախմբվել են տարբեր կառույցներ ”, - նշել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը:
“Այցելելով մանկական նկարների ցուցահանդես` ես հաճելիորեն զարմացած եւ զմայլված էի ոչ միայն երեխաների տաղանդով, այլեւ մանկության ու պատանեկության այն հրաշալի ուժով, որը երեխաներից յուրաքանչյուրն արտացոլել էր իր ստեղծագործություններում: Այսօր մենք ներկա եղանք այն իրողությանը, թե ինչպես Հայաստանում հայկական հեքիաթը խթան հանդիսացավ հայ մշակույթի, ժառանգության եւ արժեքների շուրջ Սփյուռքի երիտասարդների միավորման համար”, - նշել է “ԱրմենՏել”-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:

17:20 | 25.03.11 | Новости | 4020
Ереван/Медиамакс/. В штаб-квартире компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) состоялось награждение детей, победивших во всеармянском фестивале детских рисунков «В мире сказок». Десять армянских детей из Армении и диаспоры получили призы министерства науки и образования Армении и подарки от компании «АрменТел».
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе «Арментел», в конкурсе в рамках фестиваля «В мире сказок» приняло участие более 1000 школьников из разных стран мира. После первого этапа конкурса 160 лучших тематических работ были выставлены в музее детского творчества Еревана. Финалисты конкурса - авторы лучших работ из Армении и Диаспоры - получили возможность посетить Армению.
«Процесс воспитания подрастающего поколения невозможно организовать только за счет системы образования. Здесь важно участие организаций всех уровней – бизнеса, общественных объединений, центров культуры. Этот конкурс как раз стал примером сотрудничества различных структур во имя общей цели – воспитания достойного поколения», - отметил заместитель министра образования и науки Армении Манук Мкртчян.
«Посетив детскую выставку, я был приятно удивлен и обрадован не только неоспоримым талантом, но и жизнеутверждающей энергией молодости и детства, которую каждый из детей вложил в свое произведение. Сегодня мы стали свидетелями того, как армянская сказка помогла сплотить и объединить молодых людей из диаспоры здесь в Армении вокруг армянской культуры, армянского наследия, армянских ценностей», - отметил в поздравительной речи генеральный директор «АрменТел» Игорь Климко.