Արտակ Շաբոյան (Photolure)
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի /ՏՄՊՊՀ/ նախագահ Արտակ Շաբոյանը «անհիմն» է անվանել «ԱրմենՏել»-ի գլխավոր տնօրենի հայտարարությունը այն մասին, որ օրենսդրական փոփոխությունները չեն քննարկվել բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ:
Ապրիլի 19-ին կայացած Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովում «ԱրմենՏել»-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն ասել էր, որ «Գնումների մասին» օրենքի գործողության մեջ մտնելու եւ «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքի նոր խմբագրման հետ կապված կարող են առաջանալ վարչարարական նոր պատնեշներ:
«Նշված օրենքներում, մեր կարծիքով, կան մի շարք թերություններ ու բացթողումներ, որոնք կարող էին եւ չլինել, եթե օրինագծերը քննարկվեին բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ»,- ասել էր Իգոր Կլիմկոն:
Արտակ Շաբոյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է, որ Հանձնաժողովի խնդրանքով Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միությունը /ՀԱԳՄ/ կազմակերպել է օրենսդրական փոփոխությունների լայն քննարկում գործարարների հետ: Նա նշել է, որ Հանձնաժողովը պաշտոնապես դիմել է ՀԱԳՄ-ին հանդիպում կազմակերպելու խնդրանքով` ձեռնարկատերերին ու գործարարներին նախօրոք ծանոթացնելով նախատեսվող փոփոխությունների բովանդակությանը:
«Ես դժվարանում եմ ասել, թե արդյո՞ք հանդիպմանը ներկա են եղել «ԱրմենՏել»-ի ներկայացուցիչները, քանի որ ողջ գործընթացը համակարգել է ՀԱԳՄ-ը: Քննարկումն անցկացվել է նախորդ տարի, եւ նոր փոփոխությունները դարձել են ծավալուն քննարկումների առարկա»,- ասել է Արտակ Շաբոյանը:
«Եղել են բազմաթիվ հրապարակային հայտարարություններ ՏՄՊՊՀ-ում օրենքի քննարկման վերաբերյալ: Ավելին, օրինագիծը ներկայացվել է Ազգային Ժողով 2010թ. դեկտեմբերին, եւ մինչ երկրորդ ընթերցումը մեծ ընդմիջում է եղել, որը «ԱրմենՏել»-ի ներկայացուցիչները կարող էին օգտագործել իրենց գաղափարներն ու մտքերն արտահայտելու համար` դիմելով անմիջապես հանձնաժողովին»,- ասել է նա Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում:
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության մամուլի քարտուղար Վրեժ Սարուխանյանը Մեդիամաքսին հայտնել է, որ նշված հանդիպումը կայացել է ՀԱԳՄ նախագահության նիստում: ««ԱրմենՏել»-ը ՀԱԳՄ նախագահության անդամ չէ եւ քննարկմանը հրավիրված չի եղել»,- ասել է նա:

Артак Шабоян (Photolure)
Ереван/Медиамакс/. Председатель Госкомиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян назвал «беспочвенным» заявление гендиректора «АрменТел» о том, что законодательные изменения не были обсуждены с представителями бизнеса, которого они непосредственно коснутся.
Выступая 19 апреля в Ереване на армяно-российском межрегиональном форуме, гендиректор «АрменТел» Игорь Климко сказал, что в связи с введением в действие закона «О закупках» и принятием в новой редакции закона «О защите экономической конкуренции» могут возникнуть новые административные барьеры.
«В указанных законах, по нашему мнению, есть ряд недостатков и недоработок, которых могло и не быть, если бы законопроекты были обсуждены с представителями бизнеса, которого непосредственно коснутся изменения законодательства», - сказал Игорь Климко.
Артак Шабоян сказал в интервью Медиамакс, что по просьбе Комиссии Союз промышленников и предпринимателей Армении (СППА) провел широкое обсуждение законодательных поправок с армянскими бизнесменами. Он отметил, что Комиссия официально обратилась в СППА для организации встречи, заранее ознакомив предпринимателей и бизнесменов с содержанием предлагаемых изменений.
«Мне трудно сказать, присутствовали ли представители «АрменТел» на встрече, поскольку весь процесс координировал СППА. Это обсуждение проходило в прошлом году, и поправки стали предметом больших дискуссий», - сказал Артак Шабоян.
«Было множество публичных объявлений относительно обсуждения закона в КЗЭК. Более того, законопроект был представлен в парламент в декабре 2010 года, и до второго чтения был больший интервал, который представители «АрменТел» могли использовать для выражения своих идей и мыслей, обращаясь непосредственно в Комиссию», - сказал он в интервью Медиамакс.
Пресс-секретарь Союза промышленников и предпринимателей Армении Вреж Саруханян сообщил Медиамакс, что упомянутая встреча прошла на заседании президиума СППА.