ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանը
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը
- Մեկ տարի առաջ hանձնաժողովը կայացրել էր հայաստանյան ինտերնետ-պրովայդերների միջեւ թրաֆիկի փոխանակումը համակարգող որոշում: Զուգահեռաբար ստեղծվել էր Թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամը (ARMIX): Ինչպիսի՞ հաջողություններ են արձանագրվել այդ ուղղությամբ, պրովայդերները կատարո՞ւմ են ՀԾԿՀ որոշումը:
- Որոշումն ընդունելուց հետո հանձնաժողովը ոչ մի բողոք չի ստացել բաժանորդների կողմից, եւ մենք ոչ մի խնդիր չենք արձանագրել: Գործընթացն ընթանում է շատ հարթ ու դինամիկ: Պրովայդերները կատարել են մեկ վայրկյանում 10 մեգաբիտ նվազագույն թողունակությամբ պիրինգային անվճար միացում ապահովելու հանձնաժողովի պահանջը: Ավելին, Ucom եւ Crossnet ընկերությունները սկսել են մատուցել այլընտրանքային ձայնային (ֆիքսված) կապի ծառայություններ, եւս երկու ընկերություններ մոտ ապագայում դուրս կգան շուկա:
Ինչ վերաբերում է ARMIX-ի աշխատանքին, ապա հիմնադրամում մշակվել է ինքնակարգավորման ձեւաչափ, եւ պետական միջամտության անհրաժեշտություն դեռեւս չկա: Հիմնադրամի գործունեությունը գտնվում է ՀԾԿՀ դիտարկման ներքո, եւ անհրաժեշտության դեպքում հանձնաժողովը կարող է միջամտել, սակայն ներկայումս պրովայդերները կատարել են նվազագույն պահանջները:
- ՀԾԿՀ-ն բջջային ընկերությունների հետ քննարկո՞ւմ է արդյոք ռոումինգի սակագների նվազեցման հնարավորությունը:
- Եթե հիշում եք, երկու տարի առաջ հանձնաժողովը որոշում էր կայացրել, որի համաձայն, ընկերությունների շահույթի առավելագույն հաշվարկային մարժան կոնկրետ սակագնային սահմանաչափով չի կարող գերազանցել տարեկան 15%-ը: Սակայն ամբողջ աշխարհում դիտարկվում է գոտիային սակագների կիրառման միտում ռոումինգի համար: Եվ այսօր առկա է մի խնդիր. ռոումինգ-ծառայություններ մատուցող միջազգային խոշոր ընկերությունները կամ միջնորդ կազմակերպությունները ռոումինգի սակագներն ավելացնում են փաթեթներով, եւ մեր ընկերությունները ունենում են խնդիրներ, քանի որ նրանց ռոումինգի թրաֆիկը փոքր է: Միաժամանակ, աշխարհում կիրառվում է համաչափ սակագնային քաղաքականություն, այսինքն, հայաստանյան օպերատորներն առաջարկում են նմանատիպ սակագներ, ինչպիսիք նրանց առաջարկում են արտասահմանյան օպերատորները: Դա շատ արդիական, բայց դժվար լուծելի խնդիր է: Իհարկե, հարցը քննարկվում է, սակայն մենք չենք կարող ասել, որ վաղը որեւէ որոշում կկայացվի: Մենք չենք կարող միակողմանի իջեցնել ռոումինգի սակագինը:
- 2010թ. «ԱրմենՏել» ընկերությունը դիմել էր ՀԾԿՀ-ին` կապի կոնվերգենտ (համակցված) ծառայությունների տրամադրումը թույլատրելու խնդրանքով: Ո՞ր փուլում է գտնվում հարցի քննարկումը:
- Անհրաժեշտ է տարանջատել համակցված եւ փոխլրացնող ծառայություններ հասկացությունները: Խնդիրն այն է, որ մեկ պայմանագրի հիման վրա հնարավոր չէ մեկ փաթեթում վաճառել տարբեր ծառայություններ: Հանձնաժողովը գործում է օրենքի տառին հետեւելու եւ մի ծառայության անհարիր սուբսիդավորումը մյուսի հաշվին թույլ չտալու, ինչպես նաեւ Հայաստանում ներկայումս ձեւավորված մրցակցային դաշտը պահպանելու նպատակով: ՀԾԿՀ-ն ուսումնասիրում է «ԱրմենՏել»-ի առաջարկն ինչպես տեխնիկական տեսանկյունից, այնպես էլ` ելնելով բաժանորդների շահերից, սակայն համակցված ծառայությունների տրամադրման ժամկետների մասին խոսելը դեռ վաղ է:
- Ի՞նչ նոր նախաձեռնություններ ունի ՀԾԿՀ-ն:
- Հանձնաժողովը ձեռնարկել է մի շարք հետաքրքիր քայլեր: Նախ, մենք նախատեսում ենք փոխել բջջային ընկերությունների բաժանորդների գրանցման ու հաշվառման կարգը: Այդ փոփոխությունների արդյունքում ռեսուրսն ավելի ռացիոնալ կօգտագործվի: Օրինակ, Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկները SIM-քարտ են ձեռք բերում մի քանի օրով եւ մեկնելիս դեն նետում այն, սակայն քարտը մեկ տարվա ընթացքում շարունակում է մնալ համարային շարքի բազայում` որպես օգտագործվող քարտ, եւ այդ համարը, որը սահմանափակ ռեսուրս է հանդիսանում, չի կարող այդ ժամանակահատվածում օգտագործվել ընկերությունների կողմից: Մի կողմից, օպերատորները լուրջ խնդիրներ են ունենում բիլինգային համակարգում, քանի որ նրանք պետք է մշտապես կատարեն բոլոր քարտերի հաշվառումը, մյուս կողմից, կրճատվում է ռեսուրսը: Արդյունքում առաջանում է իրական բաժանորդային բազայի եւ ակտիվ բաժանորդների աղավաղված պատկերը: Նոր կարգի շնորհիվ մենք կարող ենք մշակել իրական ակտիվ եւ ոչ ակտիվ բաժանորդների հաշվարկման մեխանիզմ: Ընդ որում, մենք ցանկանում ենք մշակել հաշվարկային համակարգի միասնական մեթոդիկա, որպեսզի օպերատորների հաշվարկներում օգտագործվի միեւնույն մեթոդիկան, ինչը թույլ կտա համադրել օպերատորների տվյալները: Ռեսուրսի տնտեսումը ամենակարեւոր ու բարդ խնդիրներից է:
Երկրորդ, հանձնաժողովը նախատեսում է ընդունել նոր կարգ, որի համաձայն, բջջային երեք խոշոր օպերատորներն իրենց հաշվետվությունները կհրապարակեն տեղական կայքերում: Այդ տեղեկատվությունը նախկինում տեղակայվում էր «մայր» ընկերությունների կայքերում, որտեղ ընկերություններն արտացոլում էին այնպիսի տվյալներ, որոնք, իրենց տեսանկյունից, նպատակահարմար էին: Կարծում ենք, որ դա անարդար մոտեցում է, եւ ՀՀ քաղաքացիներն իրավունք ունեն տիրապետել տվյալների իրենց օպերատորների մասին:
- Ինչպիսի՞ն էր բջջային ընկերությունների արձագանքը ՀԾԿՀ-ի այդ նախաձեռնությանը:
- Ի պատիվ մեր օպերատորների, պետք է ասեմ, որ նրանք ուրախությամբ պատրաստակամություն ցուցաբերեցին եւ ակտիվ համագործակցում են հանձնաժողովի հետ: Ես պետք է շնորհակալություն հայտնեմ երեք ընկերությունների ղեկավարներին` օպերատիվ արձագանքման եւ պատրաստակամության համար: Ընկերությունների ներկայացուցիչները ներկայումս աշխատում են ՀԾԿՀ-ի հետ կայքերում հաշվետվությունների հրապարակման միասնական կարգի ուղղությամբ: Մեծ հավանականություն կա, որ I եռամսյակի հաշվետվություններն արդեն կտեղադրվեն ընկերությունների կայքերում: Դա թույլ կտա դինամիկ կերպով հետեւել ՀՀ բջջային կապի ոլորտում տեղի ունեցող իրադարձություններին:

Члена Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Самвел Арабаджян
Интервью члена Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Самвела Арабаджяна агентству Медиамакс:
- Год назад Комиссия приняла решение, координирующее обмен трафиком между армянскими интернет-провайдерами. Параллельно с этим был создан армянский Фонд обмена трафиком (ARMIX). Каковы успехи в этом направлении, выполняется ли решение КРОУпровайдерами?
- После принятия решения комиссия не получала каких-либо жалоб от абонентов, и мы сами не выявляли проблем. Процесс протекает весьма слаженно и динамично. Провайдеры выполнили требования комиссии по обеспечению бесплатного пирингового подключения с минимальной пропускной способностью 10 мегабит в секунду. Более того, две компании - Ucom и Crossnet, начали предоставлять услуги альтернативной голосовой (фиксированной) связи, и еще две компании в ближайшем будущем выйдут на рынок.
Что же касается работы ARMIX, то там был разработан формат саморегулирования, и необходимости государственного вмешательства пока что нет. Деятельность фонда мониторится КРОУ, и в случае необходимости комиссия может вмешаться, однако на сегодняшний день провайдеры выполнили минимальные требования.
- Обсуждает ли КРОУ с сотовыми операторами возмжность снижения тарифов на роуминг?
- Если помните, два года назад комиссия приняла решение, согласно которому максимальная расчетная маржа прибыли компаний с конкретной тарифной планкой не может превышать 15% в год. Однако в мире наблюдается тенденция применения зональных тарифов для роуминга. И сегодня есть проблема: крупные международные компании, предоставляющие роуминг-услуги или компании-посредники, увеличивают роуминговый трафик пакетно, и наши компании сталкиваются с проблемой, так как их роуминговый трафик небольшой. В то же время, в мире применяется симметричная тарифная политика, то есть, армянские операторы предлагают тарифы аналогичные тем, что им предлагают иностранные партнеры. Это очень актуальная, но трудно решаемая задача. Конечно, вопрос обсуждается, но мы не можем сказать, что завтра будет принято определенное решение. Мы не можем снизить тариф на роуминг в одностороннем порядке.
- В 2010 году компания «АрменТел» обратилась в КРОУ с просьбой разрешить предоставление конвергентных услуг связи. На каком этапе находится обсуждение вопроса?
- Необходимо разделить понятия конвергентных и взаимозаменяемых услуг. Проблема состоит в том, что на основании одного договора невозможно в одном пакете продавать различные услуги. Комиссия существует для того, чтобы соблюдалась буква закона и не допускалось ненадлежащее субсидирование одной услуги за счет другой, чтобы сохранить то конкурентное поле, которое сегодня сформировалось в Армении. КРОУ изучает предложение «АрменТел» как с технической точки зрения, так и исходя из интересов абонентов, но о сроках предоставления конвергентных услуг говорить пока рано.
- Какие новые инициативы в сфере телекоммуникаций готовит КРОУ?
- Комиссия инициировала ряд интересных шагов. Во-первых, планируем изменить порядок регистрации и учета абонентов сотовых компаний. Вследствие этих изменений ресурс будет использоваться более рационально. Например, туристы, приезжающие в Армению, приобретают SIM-карты на пару дней и выбрасывают при отъезде, однако карта в течение года продолжает оставаться в базе номерного ряда как используемая, и данный номер, который является ограниченным ресурсом, не может быть использован компаниями в этот период. С одной стороны, у операторов возникают большие проблемы в биллинговой системе, так как они должны постоянно вести учет всех карт, с другой стороны - сокращается ресурс. В результате также получается искаженная картина реальной абонентской базы и активных абонентов. Благодаря новому порядку мы сможем разработать механизм учета реальных активных абонентов и неактивных абонентов. Причем мы хотим также выработать единую методику учетной системы, чтобы в отчетах операторов использовалась аналогичная методика подсчета, что позволит сопоставлять цифры операторов. Экономия ресурса - одна из важных и сложных проблем.
Во-вторых, комиссия планирует принять новый порядок, согласно которому три мобильных оператора будут публиковать свою отчетность на местных сайтах. Данная информация ранее размещалась на сайтах «материнских» компаний, где они отображали те данные, которые были целесообразными с их точки зрения. Думаем, что это
несправедливый подход, и граждане Армении вправе иметь сведения о своих операторах.
- Какова реакция операторов на эту инициативу КРОУ?
- К чести наших операторов, должен сказать, что они с радостью проявили готовность и активно сотрудничают с комиссией. Я должен поблагодарить руководителей всех трех компаний за оперативное реагирование и доброжелательность. Представители компаний в настоящее время работают с КРОУ над единым порядком публикации отчетов на сайтах, и в ближайшем будущем он будет представлен на рассмотрение комиссии. Есть большая вероятность, что отчеты за I квартал уже будут выставлены на сайтах компаний. Это позволит в динамике наблюдать за происходящим в сфере мобильной связи Армении.