16:21 | 28.04.11 | Նորություններ | 3876
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի կառավարությունն այսօր որոշել փոփոխություններ կատարել մի շարք օրենքներում` վարկերը բնակչության համար ավելի մատչելի դարձնելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանն ասել է, որ փոփոխություններով նախատեսվում է վերացնել ներկայիս սահմանափակումները, որոնք թույլ չեն տալիս հեռահաղորդակցային ընկերություններին Վարկային բյուրոյին տեղեկատվություն ներկայացնել իրենց հաճախորդների պարտքերի վերաբերյալ:
Փոփոխությունները չեն պարտադրում ընկերությունները տրամադրել համապատասխան տեղեկատվությունը, սակայն թույլ կտան ընկերություններին եւ Բյուրոյին համագործակցել պայմանագրային հիմունքներով:
«Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը մտահոգություն էր հայտնել այս որոշման կապակցությամբ, նշելով, որ այն հակասում է Սահմանադրությանը եւ ոտնահարում է մարդկանց անձնական տվյալների եւ խոսակցությունների գաղտնիության իրավունքը: Սակայն շեշտը դրվում է քաղաքացիների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների կատարման եւ ոչ թե նրանց խոսակցությունների մասին տեղեկատվության վրա», - ասել է Ներսես Երիցյանը:

Nerses Yeritsyan (Photolure)
Yerevan/Mediamax/. Armenian government approved today amendments to a number of laws to make credits more affordable for the population.
Mediamax reports that Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia Nerses Yeritsyan stated that due to amendments they plan to eliminate the existing limitations, which do not allow telecommunication companies providing the Credit Bureau with information on the debts of their customers.
Amendments do not oblige the companies to provide the corresponding information; however they will allow companies and the Bureau cooperating on contractual basis.
“Public Services Regulatory Committee expressed concern in connection with these changes, noting that they contradict the Constitution and violate the rights of citizens for privacy of personal information and conversations. However the emphasis here is put on fulfillment of contract commitments by the citizens, and not the information about their conversations”, Nerses Yeritsyan said.