16:21 | 28.04.11 | Նորություններ | 3876
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի կառավարությունն այսօր որոշել փոփոխություններ կատարել մի շարք օրենքներում` վարկերը բնակչության համար ավելի մատչելի դարձնելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանն ասել է, որ փոփոխություններով նախատեսվում է վերացնել ներկայիս սահմանափակումները, որոնք թույլ չեն տալիս հեռահաղորդակցային ընկերություններին Վարկային բյուրոյին տեղեկատվություն ներկայացնել իրենց հաճախորդների պարտքերի վերաբերյալ:
Փոփոխությունները չեն պարտադրում ընկերությունները տրամադրել համապատասխան տեղեկատվությունը, սակայն թույլ կտան ընկերություններին եւ Բյուրոյին համագործակցել պայմանագրային հիմունքներով:
«Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը մտահոգություն էր հայտնել այս որոշման կապակցությամբ, նշելով, որ այն հակասում է Սահմանադրությանը եւ ոտնահարում է մարդկանց անձնական տվյալների եւ խոսակցությունների գաղտնիության իրավունքը: Սակայն շեշտը դրվում է քաղաքացիների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների կատարման եւ ոչ թե նրանց խոսակցությունների մասին տեղեկատվության վրա», - ասել է Ներսես Երիցյանը:

Нерсес Ерицян (Photolure)
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении одобрило сегодня поправки в ряд законов, чтобы сделать кредиты более доступными для населения.
Как сообщает Медиамакс, заместитель председателя Центрального банка Армении Нерсес Ерицян заявил, что благодаря поправкам планируется устранить существующие ограничения, которые не позволяют телекоммуникационным компаниям предоставлять Кредитному бюро информацию о долгах своих клиентов.
Поправки не обязывают компании предоставлять соответствующую информацию, однако позволят компаниям и Бюро сотрудничать на договорной основе.
«Комиссия по регулированию общественных услуг выразила обеспокоенность по поводу этих изменений, отметив, что они противоречат Конституции и нарушают права граждан на тайну персональных данных и разговоров. Однако акцент здесь ставится на выполнении договорных обязательств со стороны граждан, а не на информации об их разговорах»,- заявил Нерсес Ерицян.