16:31 | 12.07.11 | Նորություններ | 3740
Երեւան/Մեդիամաքս/. Գումբոլդտի անվան Բեռլինի համալսարանը Google-ի հետ համատեղ հետազոտական համալսարան է հիմնել, հայտնել է Lenta.ru-ն` վկայակոչելով AP-ն:
Google-ն որոշել է $6,41 մլն տրամադրել համալսարանի առաջին երեք տարիների գործունեության համար:
Նոր հետազոտական համալսարանը կուսումնասիրի ինտերնետի զարգացման ընթացքը, հասարակության, գիտության, քաղաքականության եւ տնեսության վրա ինտերնետի ազդեցությունը: Առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձվի նորամուծություններին, ինտերնետի ոլորտում քաղաքականությանը եւ զանգվածային լրատվամիջոցներին, ինչպես նաեւ իրավունքի փիլիսոփայությանը եւ սահմանադրական իրավունքին:
Համալսարանի պաշտոնական բացումը նախատեսված է հոկտեմբերի վերջին:
Հիմնադիր-գործընկերներ են հանդիսանում Բեռլինի արվեստի համալսարանը, Սոցիալական հետազոտությունների Բեռլինի գիտական կենտրոնը եւ Համբուրգի համալսարանը:
Գումբոլդտի անվան Բեռլինի համալսարանը Բեռլինի չորս համալսարաններից հնագույնն է, այն հիմնվել է 1809 թվականին:

16:31 | 12.07.11 | Новости | 3767
Ереван/Медиамакс/. Берлинский университет имени Гумбольдта совместно с Google учредили исследовательский институт, сообщает Lenta.ru cо ссылкой на AP.
Google решил выделить институтe $ 6,41 млн на первые 3 года его деятельности.
Новый исследовательский институт будет изучать историю развития интернета, его влияние на общество, науку, политику и экономику. Отдельное внимание планируется уделить инновациям, политике в области интернета и средств массовой информации, философии права и конституционному праву.
Официальное открытие института запланировано на конец октября.
Партнерами-учредителями стали Университет Искусств Берлина, берлинский Научный центр социальных исследований и Институт Гамбурга.
Берлинский университет имени Гумбольдта является старейшим из четырех университетов Берлина, он был основан в 1809 году.