16:56 | 13.07.11 | Նորություններ | 4786
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում վենչուրային հիմնադրամներ չլինելու համար կան օբյեկտիվ պատճառներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Տիգրան Դավթյանն այսօր Ֆինանսաբանկային քոլեջի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ վենչուրային հիմնադրամների ստեղծման գործում պետությունը կարող է մասնակցություն ունենալ այն դեպքում, երբ ակնհայտ կլինի մասնավոր հատվածի ֆինանսական հետարքրքությունը:
«Վենչուրային հիմնադրամի ստեղծումը ռիսկային նախագիծ է: Կան վարկային ռեսուրսներ, որոնք հնարավոր կլինի ուղղել վենչուրային ֆոնդերի ձեւավորմանը, մասնավորապես` բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Սակայն ռիսկը կնվազի միայն մասնավոր հատվածի աջակցության դեպքում»,-ասել է էկոնոմիկայի նախարարը:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը արդեն մի քանի տարի որոնում են տեխնոպարկի եւ վենչուրային հիմնադրամի այն մոդելը, որը կարող է ստեղծվել «Մարս» գործարանի հիման վրա: 2010թ. հոկտեմբերին, խոսելով «Մարս» գործարանում Սիտրոնիքս ռուսաստանյան կոնցեռնի ներդրումային ծրագրի իրականացման հետաձգման պատճառների մասին` Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «ծրագրին հարվածել է համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը»:
Նախորդ տարվա մարտին, հանդիպելով Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի /ՄՖԿ/ տարածաշրջանային տնօրեն Սնեժանա Ստոյկովիչին, ՀՀ վարչապետը հեռանկարային էր համարել ՄՖԿ-ի ներգրավումը Հայաստանում ձեւավորվող վենչուրային հիմնադրամներում` ընդգծելով մասնակցության ձեւի մշակման անհրաժեշտությունը:

16:56 | 13.07.11 | News | 4796
The state to take part in the venture funds only in case of the private sector’s interest, stated Armenian Minister of Economy
Yerevan/Mediamax/. Armenian Minister of Economy Tigran Davtyan said today that the lack of venture funds in Armenia is conditioned by objective reasons.
Mediamax reports that at his today’s meeting with the students of Financial-Banking College in Yerevan the Minister said that the state will participate in establishment of venture funds only if private sector has financial interest in it.
“Venture fund establishment is a risky enterprise. There are credit resources that can be aimed at forming venture funds, in particular, at high technologies sector. However, the risk will reduce only in case of the private sector’s assistance”, said the Minister of Economy.
Mediamax notes that for already several years Armenia and Russia have been in search of a model of an industrial park and a venture fund, which can be established on the basis of “Mars” factory. In October 2010, Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan said that “the program has been struck by the global financial crisis”.
In March 2010, during his meeting with the Regional Director of the International Finance Corporation (IFC) Snezhana Stoykovich, the Prime Minister noted that involvement of the corporation in the venture funds being established in Armenia could be promising.