16:56 | 13.07.11 | Նորություններ | 4786
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում վենչուրային հիմնադրամներ չլինելու համար կան օբյեկտիվ պատճառներ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Տիգրան Դավթյանն այսօր Ֆինանսաբանկային քոլեջի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ վենչուրային հիմնադրամների ստեղծման գործում պետությունը կարող է մասնակցություն ունենալ այն դեպքում, երբ ակնհայտ կլինի մասնավոր հատվածի ֆինանսական հետարքրքությունը:
«Վենչուրային հիմնադրամի ստեղծումը ռիսկային նախագիծ է: Կան վարկային ռեսուրսներ, որոնք հնարավոր կլինի ուղղել վենչուրային ֆոնդերի ձեւավորմանը, մասնավորապես` բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Սակայն ռիսկը կնվազի միայն մասնավոր հատվածի աջակցության դեպքում»,-ասել է էկոնոմիկայի նախարարը:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը արդեն մի քանի տարի որոնում են տեխնոպարկի եւ վենչուրային հիմնադրամի այն մոդելը, որը կարող է ստեղծվել «Մարս» գործարանի հիման վրա: 2010թ. հոկտեմբերին, խոսելով «Մարս» գործարանում Սիտրոնիքս ռուսաստանյան կոնցեռնի ներդրումային ծրագրի իրականացման հետաձգման պատճառների մասին` Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «ծրագրին հարվածել է համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը»:
Նախորդ տարվա մարտին, հանդիպելով Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի /ՄՖԿ/ տարածաշրջանային տնօրեն Սնեժանա Ստոյկովիչին, ՀՀ վարչապետը հեռանկարային էր համարել ՄՖԿ-ի ներգրավումը Հայաստանում ձեւավորվող վենչուրային հիմնադրամներում` ընդգծելով մասնակցության ձեւի մշակման անհրաժեշտությունը:

16:56 | 13.07.11 | Новости | 4833
Государство примет участие в венчурных фондах только в случае интереса частного сектора, заявил министр экономики Армении
Ереван/Медиамакс/. Министр экономики Армении Тигран Давтян сказал сегодня, что отсутствия венчурных фондов в Армении обусловлено объективными причинами.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на встрече со студентами Финансово-банковского колледжа, министр сказал, что государство примет участие в создании венчурных фондов только при наличии финансовой заинтересованности у частного сектора.
«Создание венчурного фонда - рискованное предприятие. Есть кредитные ресурсы, которые можно будет направить на формирование венчурных фондов, в частности, в сектор высоких технологий. Риск, однако, снизится только при содействии частного сектора», - сказал министр экономики.
Медиамакс отмечает, что Армения и Россия уже несколько лет находятся в поисках модели технопарка и венчурного фонда, которые могут быть созданы на базе завода «Марс». В октябре 2010 года премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал, что «по программе ударил мировой финансовый кризис».
В марте прошлого года, встречаясь в Ереване с региональным директором Международной финансовой корпорации (МФК) Снежаной Стойкович, премьер отметил перспективность вовлечения корпорации в создаваемые в Армении венчурные фонды.