12:45 | 13.09.11 | Նորություններ | 4664
Երեւան: Մեդիամաքս: Արմենտել ընկերությունը Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) այսօրվա նիստում ստացել է խիստ նախազգուշացում՝ Յուքոմ ֆիքսված կապի օպերատորի նկատմամբ խտրական սակագներ կիրառելու համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Յուքոմը բողոք էր ներկայացրել հանձնաժողով Արմենտելի դեմ, համաձայն որի Արմենտելն իր բջջային ցանցից դեպի Յուքոմի ֆիքսված ցանց կատարվող զանգերի սակագինը սահմանել է 99 դրամ/րոպե (բոլոր սակագնային պլանների համար), մինչդեռ իր ֆիքսված ցանց զանգելու 1 րոպեի արժեքը, կախված սակագնային պլանից, տատանվում է 29,99-ից մինչեւ 59 դրամ:
«Սահմանված սակագնի պատճառով քաղաքացիները խուսափում են օգտվել Արմենտելի միջոցով Յուքոմի ֆիքսված ցանց զանգահարելուց, ինչն էլ արհեստականորեն խոչընդոտում է շուկայում համեմատաբար նոր մուտք գործած ընկերության հեռախոսային ծառայությունների ընդլայնմանը», - ասվում էր Յուքոմի դիմում-բողոքի մեջ:
Արմենտելի իրավաբան Դավիթ Սանդուխչյանը այսօր հանձնաժողովի նիստին տեղեկացրել է, որ ընկերությունը վարույթի ընթացքում ընդունել է իրավախախտման փաստը եւ արդեն հավասարեցրել է դեպի Յուքոմ զանգերի գրեթե բոլոր սակագները դեպի իր ֆիքսված ցանց զանգերի սակագների հետ: Ըստ նրա, սակագներն իջեցվել են փաթեթների շուրջ 80%-ում, իսկ մնացած փաթեթներում սակագների իջեցումը պայմանավորված է տեխնիկական խնդիրների լուծմամբ եւ տեղի կունենա մինչեւ սեպտեմբերի վերջ:
Հաշվի առնելով իրավախախտման վերացման փաստը, հանձնաժողովը որոշեց Արմենտելին հայտարարել խիստ նախազգուշացում:
Ամփոփելով հարցի քննարկումը, ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանն հիշեցրել է, որ հանձնաժողովը մեղադրում է Արմենտելին նաեւ 2 այլ որոշումներով՝ գերիշխող դիրքի չարաշահման եւ անբարեխիղճ մրցակցության համար, որոնք Արմենտելը բողոքարկում է դատարանում:
«Այսօր Արմենտելը միջնորդություն է ներկայացրել, որում պատրաստակամություն է հայտնել վճարել հանձնաժողովի կողմից [վերոհիշյալ որոշումներով] սահմանված տուգանքները (համապատասխանաբար 100 մլն դրամ եւ 500 հազ. դրամ) եւ հրաժարվում է հանձնաժողովի նկատմամբ ունեցած իր բոլոր դատական հայցերից», - ասել է Արտակ Շաբոյանը, հավելելով, որ հանձնաժողովը հաշվի է առել այս փաստը՝ Արմենտելի վերաբերյալ վերջին որոշումն ընդունելու ժամանակ:

12:45 | 13.09.11 | Новости | 4636
Ереван/Медиамакс/. Компания Арментел получила сегодня строгое предупреждение на заседании Госкомиссии по защите экономической конкуренции за применение дискриминационных тарифов в отношении оператора фиксированной связи Юком.
Как сообщает Медиамакс, Юком представила в коммиссию жалобу, согласно которой тариф на звонки с мобильной сети АрменТел на фиксированную сеть Юком установлен в размере 99 драмов/минута (для всех тарифных планов), в то время, как стоимость одной минуты звонка с мобильной сети Арментел на ее фиксироннанную сеть, в зависимости от тарифного плана, колеблется от 29,99 драмов до 59 драмов.
«Из-за установленного тарифа граждане избегают звонков с мобильной сети Арментел на фиксированную сеть Юком, что искусственным образом препятствует расширению телефонных услуг компании, которая находится на рынке относительно недавно», - говорится в жалобе Юком.
Юрист Арментел Давид Сандухчян на сегодняшнем заседании комиссии сообщил, что компания в ходе административного производства признала факт правонарушения и уже уравняла почти все тарифы на сеть Юком с тарифами на звонки на фиксированную сеть Арментел. По его словам, цены снижены почти в 80% тарифных планов, а в остальных планах снижение тарифов связано с решением технических задач, что произойдет до конца сентября.
Учитывая факт ликвидации правонарушения, комиссия решила ограничиться по отношению к Арментел строгим предупреждением.
Подводя итоги обсуждений, председатель ГКЗЭК Артак Шабоян напомнил, что комиссия обвиняет Арментел также за два других решения (за злоупотребление доминирующей позицией и недобросовестную конкуренцию), которые Арментел оспаривает в суде.
«Сегодня Арментел сообщила комиссии о своей готовности выплатить штрафы, установленные комиссией [по вышеуказанным решениям] (соответственно 100 млн драмов и 500 тыс. драмов), и о том, что компания отказывается от всех судебных исков в отношении комиссии», - сказал Артак Шабоян, добавив, что ГКЗЭК учла данный факт при вынесении последнего решения относительно Арментел.