13:02 | 14.10.11 | Նորություններ | 4582
Երեւան: Մեդիամաքս: Տելեբժշկության հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գեորգի Չալտիկյանն այսօր ասել է, որ տելեբժշկությունն ու էլեկտրոնային առողջապահությունը Հայաստանում գտնվում են զարգացման փուլում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Սլավոնական համալսարանում մեկնարկել է տելեբժշկությանն ու էլեկտրոնային առողջապահությանը նվիրված “ԱՐՄԹԵԼԵՄԵԴ. Ճանապարհ դեպի ապագա” առաջին միջազգային համաժողովը:
“Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները թափանցում են ցանկացած ասպարեզ, եւ առողջապահությունն այսօր հնարավոր չէ պատկերացնել առանց այդ տեխնոլոգիաների”,- ասել է Գեորգի Չալտիկյանը:
Նրա խոսքերով, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) հետ համատեղ կազմակերպված համաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած 20 առաջատար մասնագետներ:
Ասոցիացիայի նախագահը նշել է, որ տելեբժշկության եւ էլեկտրոնային առողջության մեջ կիրառվող տեխնոլոգիաները հնարավորություն են տալիս հիվանդներին բժշկական կոնսուլտացիա ստանալ հեռավորության վրա:
“Լայնածավալ գործունեություն սկսելու համար անհրաժեշտ է պետական մարմինների աջակցությունը, կառավարությունը գիտակցում է այս ծրագրերի նշանակությունը, այս փուլում կատարվում են լուրջ քայլել Հայաստանում համատարած տելեբժշկության ցանց ստեղծելու համար”,- ասել է Գեորգի Չալտիկյանը:

13:02 | 14.10.11 | Новости | 4656
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Российско-армянском университете стартовала первая международная конференция «АРМТЕЛЕМЕД: путь в будущее», посвященная телемедицине и электронному здравоохранению.
«Информационные технологии внедряются сегодня в каждую сферу нашей жизнедеятельности, и больше невозможно представить здравоохранение без этих технологий»,- сказал на открытии конференции председатель Армянской ассоциации телемедицины Георгий Чалтикян.
В конференции, организованной совместно с Союзом предприятий информационных технологий (UITE), участвуют 20 ведущих специалистов по телемедицине из разных стран.
Технологии, применяемые в телемедицине и в электронном здравоохранении, предоставляют возможность пациентам получать медицинские консультации на расстоянии.
«Правительство осознает значение данных программ, на данной стадии предпринимаются серьезные шаги для создания широкой телемедицинской сети в Армении», - сказал Георгий Чалтикян.