13:02 | 14.10.11 | Նորություններ | 4582
Երեւան: Մեդիամաքս: Տելեբժշկության հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գեորգի Չալտիկյանն այսօր ասել է, որ տելեբժշկությունն ու էլեկտրոնային առողջապահությունը Հայաստանում գտնվում են զարգացման փուլում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Սլավոնական համալսարանում մեկնարկել է տելեբժշկությանն ու էլեկտրոնային առողջապահությանը նվիրված “ԱՐՄԹԵԼԵՄԵԴ. Ճանապարհ դեպի ապագա” առաջին միջազգային համաժողովը:
“Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները թափանցում են ցանկացած ասպարեզ, եւ առողջապահությունն այսօր հնարավոր չէ պատկերացնել առանց այդ տեխնոլոգիաների”,- ասել է Գեորգի Չալտիկյանը:
Նրա խոսքերով, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) հետ համատեղ կազմակերպված համաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած 20 առաջատար մասնագետներ:
Ասոցիացիայի նախագահը նշել է, որ տելեբժշկության եւ էլեկտրոնային առողջության մեջ կիրառվող տեխնոլոգիաները հնարավորություն են տալիս հիվանդներին բժշկական կոնսուլտացիա ստանալ հեռավորության վրա:
“Լայնածավալ գործունեություն սկսելու համար անհրաժեշտ է պետական մարմինների աջակցությունը, կառավարությունը գիտակցում է այս ծրագրերի նշանակությունը, այս փուլում կատարվում են լուրջ քայլել Հայաստանում համատարած տելեբժշկության ցանց ստեղծելու համար”,- ասել է Գեորգի Չալտիկյանը:

13:02 | 14.10.11 | News | 4581
Yerevan/Mediamax/. The first “ARMTELEMED: Way to the Future” first international conference devoted to telemedicine and e-health started in the Russian-Armenian University today.
“Information technologies are introduced into every sphere of our life activities and healthcare is already inconceivable without these technologies”, said President of the Armenian Association of Telemedicine Georgi Chaltikyan at the opening of the conference.
The conference organized in cooperation with the Union of IT Enterprises (UITE) hosts 20 leading telemedicine specialists from various countries.
Technologies applied in the telemedicine and e-health allow the patients to get medical consultations at a distance.
“The government realizes the significance of these programs and serious steps are currently taken to establish a broad telemedicine network in Armenia”, said Georgi Chaltikyan.