10:08 | 20.10.11 | Նորություններ | exclusive 8380
Երեւան: Մեդիամաքս: Կոռնետ-ԱՄ ընկերությունը բաժնետերերի որոշմամբ ս.թ. նոյեմբերի 1-ից այլեւս չի մատուցելու WiMAX տեխնոլոգիայով ինտերնետ-ծառայություններ, Մեդիամաքս-ին ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Բորիս Դեմիրխանյանը:
Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը բավարարել է ընկերության հայտը՝ իրեն շահագործման հանձնված ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվությունները ուժը կորցրած ճանաչելու մասին:
Ընդ որում, ըստ ընկերության ղեկավարի, WiMAX տեխնոլոգիայով ծառայությունների մատուցման հաշվին ապահովվում է ընկերության եկամուտների 95%-ը:
Ինչ գործունեությամբ է զբաղվելու ընկերությունը հետագայում եւ գործելու է այն արդյոք, Բորիս Դեմիրխանյանի խոսքերով, կախված կլինի բաժնետերերի որոշումից:
Կոռնետ-ԱՄ-ի բաժնետեր ռուսաստանյան Կոմստառ-ՕՏՍ ընկերությունը ս.թ. ապրիլի 1-ին վերակազմավորվել է՝ միաձուլվելով «ՄՏՍ» ԲԲԸ-ի հետ, որն իր հերթին հայաստանյան բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժնետերն է:
Այնպես որ, ամենայն հավանականությամբ, նույն սցենարով Կոռնետ-ը կմիաձուլվի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո քարտուղար Վահե Իսահակյանը, պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցմանը, տեղեկացրել է, որ “Կոռնետ ընկերության բաժանորդներին, որոնք օգտվում էին WiMax ծառայությունից, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից կմատուցվեն 3G ծառայություններ”:
Նախորդ տարի Կոռնետ-ԱՄ-ը պատրաստվում էր մուտք գործել ֆիքսված հեռախոսակապի շուկա եւ ձեռք էր բերել համապատասխան լիցենզիա: 2010թ. նոյեմբերին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում Կոռնետ-ի ղեկավարն ասել էր, որ ընկերությունը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ մշակում է միասնական ծառայությունների, այդ թվում` նաեւ ֆիքսված հեռախոսակապի տրամադրման հայեցակարգը:

10:08 | 20.10.11 | Новости | exclusive 8474
Ереван/Медиамакс/. Компания Корнет-АМ по решению акционеров с 1 ноября текущего года больше не будет предоставлять интернет-услуги по технологии WiMAX, сообщил Медиамакс гендиректор компании Борис Демирханян.
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении удовлетворила заявку компании о признании утерявшими силу разрешений на использование предоставленных ей радиочастот.
При этом, по словам главы Корнет-АМ, за счет услуг WiMAX обеспечивалось 95% доходов компании. Какой деятельностью будет заниматься компания в дальнейшем, по словам Бориса Демирханяна, зависит от решения акционеров.
Владелец Корнет-АМ, российская компания Комстар-ОТС, 1 апреля с.г. реорганизовалась через слияние с ОАО «МТС», которая, в свою очередь, является акционером армянского оператора сотовой связи ВиваСелл-МТС.
Таким образом, по всей видимости, Корнет-АМ также объединится с ВиваСелл-МТС.
Отвечая на запрос Медиамакс, пресс-секретарь ВиваСелл-МТС Ваге Исаакян сообщил, что «абонентам компании Корнет, которые пользовались технологией WiMAX, будут предоставлены услуги ВиваСелл-МТС по технологии 3G».
В прошлом году Корнет-АМ готовилась к выходу на рынок фиксированной телефонной связи и приобрела соответствующую лицензию. В интервью Медиамакс в ноябре 2010 года руководитель Корнет говорил, что компания совместно с ВиваСелл-МТС разрабатывает концепцию унифицированного предоставления услуг, в том числе, и фиксированной телефонии.