16:57 | 10.11.11 | Նորություններ | 7202
Երեւան: Մեդիամաքս: Apple ընկերության համահիմնադիր, աշխարհում առաջին անհատական համակարգչի ստեղծող Սթիվեն Վոզնյակն այսօր Երեւանում ասել է, որ դեռ 40 տարի առաջ հստակ որոշել էր, որ դառնալու է ճարտարագետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունում Հայաստանի ՏՏ-հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Սթիվեն Վոզնյակը պատմել է, որ իր առաջին սարքերը սկզբից մինչեւ վերջ պատրաստում էր ինքնուրույն՝ միջոցներ չունենալով դրանք այլ ընկերություններին պատվիրելու համար: «Միեւնույն ժամանակ մեծ հաճույք էի ստանում այդ ամբողջ գործընթացից», - ասել է նա:
«Մարդկանց թվում է, թե տեխնոլոգիաները քրտնաջան աշխատանք են: Ինձ համար երբեք այդպես չի եղել: Ես անում էի դա սիրով ու իմ հաճույքի համար», - ասել է Սթիվեն Վոզնյակը, հավելելով, որ Սթիվ Ջոբսն ուղղորդում էր իրեն այն հարցում, թե ինչ է պետք մարդկանց:
«Մեծ ճարտարագիտությունը ենթադրում է այնպիսի սարքերի ստեղծում, որոնք մարդամոտ են, հեշտ են օգտագործվում եւ մարդկանց մեջ դրանք օգտագործելու ցանկություն են առաջացնում: Շատ ճարտարագետներ դա անտեսում են, մինչդեռ համակարգիչը պետք է հաճելի լինի օգտագործման համար, որպեսզի ձեր արտադրողականությունը բարձրանա», - ասել է Սթիվեն Վոզնյակը, հավելելով, որ Apple-ը առաջին համակարգիչն էր, որը մարդկանց առաջարկեց խաղեր, գունավոր դիսփլեյ հասանելի գնով:
Սթիվեն Վոզնյակն ասել է, որ տեղյակ է Հայաստանի՝ նախկին ԽՍՀՄ ՏՏ-կենտրոն լինելու մասին եւ համոզմունք է հայտնել, որ իր ու Սթիվ Ջոբսի գաղափարները կարելի էր իրագործել նաեւ Հայաստանում:
«Պետք է ուղղակի խիզախություն` հավատալու համար, որ դու կարող ես դա անել: Մենք Սթիվի հետ հավատում էինք, որ մեծ գործ ենք անում», - ասել է Սթիվեն Վոզնյակը:
Վաղը Սթիվեն Վոզնյակին կշնորհվի ՀՀ նախագահի` ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մրցանակը: Մրցանակը հիմնադրվել է Սինոփսիս Արմենիա ընկերության նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:

16:57 | 10.11.11 | Новости | 7249
Ереван/Медиамакс/. Соучредитель компании Apple, создатель первого персонального компьютера в мире Стивен Возняк заявил сегодня в Ереване, что еще 40 лет назад он четко решил, что станет инженером.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в компании Синопсис Армения на встрече с представителями IT-сектора Армении, Стивен Возняк рассказал, что свои первые устройства он собирал сам, не имея средств для того, чтобы заказать их в других компаниях. «Но я получал огромное удовольствие от этого процесса»,- сказал он.
«Людям кажется, что технологии это только кропотливая работа. Я же всегда занимался этим с любовью и ради своего удовольствия»,- отметил Стивен Возняк, добавив, что Стив Джобс давал ему советы о том, что нужно людям.
«Большая инженерия предполагает создание таких устройств, которые близки человеку, легки в использовании и вызывают в людях желание использовать их. Многие инженеры игнорируют это обстоятельство, между тем компьютер должен быть приятным для использования, чтобы ваша продуктивность возросла»,- сказал Стивен Возняк, добавив, что Apple был первым компьютером, который предложил людям игры и цветной дисплей по доступной цене.
Стивен Возняк сказал, что осведомлен о том, что Армения была центром сферы IT в СССР, и выразил уверенность, что его идеи и идеи Стива Джобса можно было воплотить в жизнь и в Армении.
«Просто нужно быть смелым, чтобы поверить в свои силы. Мы со Стивом верили, что занимаемся большим делом»,- сказал Стивен Возняк.
Завтра Стивену Возняку будет присуждена премия президента Армении за всемирный вклад в IT-сферу. Премия основана по инициативе компании Синопсис Армения при спонсорстве ВиваСелл-МТС. --0--