16:57 | 10.11.11 | Նորություններ | 7202
Երեւան: Մեդիամաքս: Apple ընկերության համահիմնադիր, աշխարհում առաջին անհատական համակարգչի ստեղծող Սթիվեն Վոզնյակն այսօր Երեւանում ասել է, որ դեռ 40 տարի առաջ հստակ որոշել էր, որ դառնալու է ճարտարագետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունում Հայաստանի ՏՏ-հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Սթիվեն Վոզնյակը պատմել է, որ իր առաջին սարքերը սկզբից մինչեւ վերջ պատրաստում էր ինքնուրույն՝ միջոցներ չունենալով դրանք այլ ընկերություններին պատվիրելու համար: «Միեւնույն ժամանակ մեծ հաճույք էի ստանում այդ ամբողջ գործընթացից», - ասել է նա:
«Մարդկանց թվում է, թե տեխնոլոգիաները քրտնաջան աշխատանք են: Ինձ համար երբեք այդպես չի եղել: Ես անում էի դա սիրով ու իմ հաճույքի համար», - ասել է Սթիվեն Վոզնյակը, հավելելով, որ Սթիվ Ջոբսն ուղղորդում էր իրեն այն հարցում, թե ինչ է պետք մարդկանց:
«Մեծ ճարտարագիտությունը ենթադրում է այնպիսի սարքերի ստեղծում, որոնք մարդամոտ են, հեշտ են օգտագործվում եւ մարդկանց մեջ դրանք օգտագործելու ցանկություն են առաջացնում: Շատ ճարտարագետներ դա անտեսում են, մինչդեռ համակարգիչը պետք է հաճելի լինի օգտագործման համար, որպեսզի ձեր արտադրողականությունը բարձրանա», - ասել է Սթիվեն Վոզնյակը, հավելելով, որ Apple-ը առաջին համակարգիչն էր, որը մարդկանց առաջարկեց խաղեր, գունավոր դիսփլեյ հասանելի գնով:
Սթիվեն Վոզնյակն ասել է, որ տեղյակ է Հայաստանի՝ նախկին ԽՍՀՄ ՏՏ-կենտրոն լինելու մասին եւ համոզմունք է հայտնել, որ իր ու Սթիվ Ջոբսի գաղափարները կարելի էր իրագործել նաեւ Հայաստանում:
«Պետք է ուղղակի խիզախություն` հավատալու համար, որ դու կարող ես դա անել: Մենք Սթիվի հետ հավատում էինք, որ մեծ գործ ենք անում», - ասել է Սթիվեն Վոզնյակը:
Վաղը Սթիվեն Վոզնյակին կշնորհվի ՀՀ նախագահի` ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մրցանակը: Մրցանակը հիմնադրվել է Սինոփսիս Արմենիա ընկերության նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:

16:57 | 10.11.11 | News | 7167
Yerevan/Mediamax/. Apple Co-Founder Stephen Wozniak stated in Yerevan today that he was determined to become an engineer already 40 years ago.
Speaking in Synopsys Armenia during the meeting with the representatives of Armenia’s IT sector today, Stephen Wozniak said that that he built his first devices by himself without having the funds to have them built in other companies, Mediamax reports. \'\'But I greatly enjoyed the process\'\', he said.
\'\'People think technology is only laborious task. But I did it with love and enjoyed it\'\', noted Stephen Wozniak adding that Steve Jobs gave him advice on what people needed.
\'\'Great engineering implies building of devices close to people, user-friendly, which would make people want to use it. Many engineers ignore this whereas a computer should be pleasant for use so as your productivity could grow\'\', said Stephen Wozniak adding that Apple was the first computer to offer people games and colorful display at an affordable price.
Stephen Wozniak said that he was aware that Armenia was a center of IT sector in the USSR and expressed the confidence that his ideas and those of Steve Jobs will be realized in Armenia as well.
\'\'You just need to be brave to believe in yourself. Steve and I believed that we did a great job\'\', said Stephen Wozniak.
Stephen Wozniak will be given the Armenian President\'s award for the global contribution to the IT sector tomorrow.