14:40 | 14.11.11 | Նորություններ | 10948
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը գործարկել է պետական գնումների էլեկտրոնային Armeps (www.armeps.am) համակարգը, որով ապահովվում են հանրային գնումների մրցույթների իրականացման էլեկտրոնային ընթացակարգերը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ներկայացնելով համակարգը, ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանն այսօր ասել է, որ այն բացառում է հայտերի փոփոխությունը, ապահովելու է արդար մրցակցության բոլոր նորմերը եւ թույլ է տալու կատարել պետական գնումներ առավելագույն անաչառ կերպով:
Նախարարի խոսքերով, համակարգի առավելություններն են մրցութային փաստաթղթերի հեշտ հասանելիությունը, հայտերի՝ օնլայն-ռեժիմում ներկայացման հնարավորությունը, գնման գործընթացին վերաբերող տեղեկատվության թարմացումների մասին տեղեկացումը, ինչպես նաեւ միջնորդների անհրաժեշտության վերացումը:
Վաչե Գաբրիելյանն ասել է, որ արդեն մի շարք գնումների հայտարարություններ տեղադրվել են համակարգում, եւ մատակարարներն արդեն կարող են գրանցվել այնտեղ եւ թողնել հայտեր:
«2012 թ-ից պետական համակարգի շուրջ 60 մարմիններ ամբողջությամբ կանցնեն նոր համակարգին, ինչն էապես կնվազեցնի թղթատարությունը եւ գրեթե կվերացնի կոռուպցիոն ռիսկերը»,- ասել է Վաչե Գաբրիելյանը, հավելելով, որ Armeps-ը ստեղծված է եվրոպական երկրներում գործող նմանատիպ համակարգերի օրինակով:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ մրցույթների միջոցով է կատարվում պետական գնումների շուրջ 85%-ը, իսկ տարեկան պետությունը կատարում է շուրջ 450 մլրդ դրամի ($1.2 մլրդ-ի) գնումներ:
«Քանի որ Հայաստանն ընդգրկված է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) պետական գնումների համակարգում, Armeps-ից կարող են օգտվել նաեւ արտասահմանյան մատակարարները»,- եզրափակել է նախարարը:

Министр финансов Армении Ваче Габриелян
Ереван/Медиамакс/. Министерство финансов Армении запустило электронную систему государственных закупок Armeps (www.armeps.am), обеспечивающую электронные процедуры проведения тендеров государственных закупок.
Как сообщает Медиамакс, представляя систему, министр финансов Ваче Габриелян заявил сегодня, что она исключает изменение заявок, будет обеспечивать все нормы честной конкуренции и позволит делать государственные закупки наиболее справделивым образом.
По словам министра, преимуществами системы являются облегченный доступ к документам тендера, возможность представления заявок в режиме он-лайн, осведомления об обновлении информации о процессе закупок, а также исключение необходимости посредников.
Ваче Габриелян сказал, что в системе уже размещены обьявления о ряде закупок, и поставщики уже могут зарегистрироваться там и оставлять свои заявки.
«Около 60 структур госсистемы с 2012 года полностью перейдут на новую систему, что существенно снизит бюрократию и почти устранит коррупционные риски», - сказал Ваче Габриелян, добавив, что Armeps созадана по примеру аналогичных систем, действующих в европейских странах.
Министр сообщил, что около 85% госзакупок производится посредством тендеров, а ежегодно государство делает закупки на почти 450 млрд драмов ($1.2 млрд).
«Поскольку Армения включена в систему государственных закупок Всемирной торговой организации (ВТО), системой Armeps могут пользоваться также зарубежные поставщики», - заметил министр.