10:04 | 08.12.11 | Նորություններ | 3321
Երեւան/Մեդիամաքս/. Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգի տասնյակ լուսանկարներ հրապարակվել են Imgur կայքում անհայտ հաքերների կողմից “Ժամանակն է լրացնել Facebook-ի պաշտպանության բացերը” խորագրի ներքո, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով BBC-ն:
Համակարգի ձախողումը կապված էր ծառայության աշխատանքի հետ, որի օգնությամբ օգտատերերը կարող են հայտնել արգելված քոնթենթի մասին: Ծրագրի սխալն անհնարին էր դարձրել վերջերս տեղադրված լուսանկարների դիտումը, նույնիսկ եթե դրանք պաշտպանված էին գաղտնիության կարգավորումներով:
Այսպիսով, հաքերներին հաջողվել էր մուտք գործել Մարկ Ցուկերբերգի անձնական էջ եւ ներբեռնել նրա անձնական լուսանկարները, որոնցում Facebook-ի հիմնադիրը պատկերված է ընկերուհու հետ ճաշ պատրաստելիս, հավի ճտի ոտքից բռնած, Բարաք Օբամային հանդիպելիս:
Facebook-ում հայտարարել են, որ խնդիրը ծագել է ծրագրային կոդավորման փոփոխությունների պատճառով: Ցանցի ձախողումը հայտնաբերելուն պես համակարգն արգելափակվել է: Այս պահին, ինչպես հայտնել են ընկերությունից, խնդիրը լուծված է:

10:04 | 08.12.11 | Новости | 3374
Ереван/Медиамакс/. Полтора десятка фотографий основателя Facebook Марка Цукерберга были опубликованы неизвестными хакерами на сайте Imgur под заголовком «Пора устранить пробелы в защите Facebook», сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на BBC.
Сбой в системе был связан с работой сервиса, с помощью которого пользователи могут сообщать о запрещенном контенте. Ошибка программы сделала возможным просмотр недавно выложенных фотографий, даже если они защищены настройками приватности.
Так, хакерам удалось проникнуть на личную страницу Марка Цукерберга и скачать его личные фотографии. Среди них изображения основателя Facebook, готовящего со своей девушкой обед, фото, на котором Цукерберг держит за ногу цыпленка, и встреча главы Facebook с президентом Обамой.
В Facebook заявили, что проблема была связана с изменением программного кода. Как только в Сети выявили сбой, система была заблокирована. Сейчас, как сообщает компания, проблема устранена.