15:02 | 12.12.11 | Նորություններ | 4931
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանը երկրորդն է ԱՊՀ-ում բջջային կապի ծառայությունների ներթափանցման մակարդակով` 132.6% ցուցանիշով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին իր «ԱՊՀ երկրների հեռահաղորդակցության շուկան: Զարգացման առանցքային ցուցանիշներ» խորագիրը կրող զեկույցում այսօր Երեւանում ասել է ComNewsResearch հետազոտական եւ խորհրդակցական գործակալության վերլուծաբան Մարինա Կորոբկովան:
ԱՊՀ-ում առաջին տեղում է Ռուսաստանը, ուր ներթափանցումը կազմում է 160.2%:
Զեկույցի համաձայն, 2008-2011-ին Հայաստանում արձանագրվել է բջջային կապի ծառայություններից ստացվող եկամուտի ամենաբացասական դինամիկան. Հայաստանի բջջային օպերատորների ընդհանուր եկամուտները վերջին 4 տարվա ընթացքում կրճատվել են 47.6%-ով եւ 2011-ին կազմել $140 մլն:
Զեկույցում նշվում է, որ օպերատորների կողմից մեկ բաժանորդից ստացվող միջին հասույթը (ARPU) 2008-2010-ին կրճատվել է ԱՊՀ բոլոր երկրներում: Հայաստանում այդ ցուցանիշը 2 տարվա մեջ կրճատվել է 14%-ով եւ 2010-ին կազմել է $6: ԱՊՀ-ում ARPU-ի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Վրաստանում ($11,14), իսկ ամենացածրը` Ուզբեկստանում ($3,97):
Հայաստանում MoU-ի ցուցանիշը (մեկ բաժանորդին բաժին ընկնող րոպեների միջին քանակը) 2008-2010թթ. աճել է 21,9%-ով եւ կազմել 265,9 րոպե: ԱՊՀ-ում MoU-ի ամենացածր ցուցանիշը գրանցվել է Ադրբեջանում` (97 րոպե), ամենաբարձրը` Ուկրաինայում (452 րոպե): Վրաստանում MoU-ի ցուցանիշը 2010-ի արդյունքներով կազմել է 118,3 րոպե, իսկ Ռուսաստանում` 248,3 րոպե:
Հայաստանում APPM-ի ցուցանիշը (մեկ րոպե խոսակցության միջին արժեքը) 2008-2010-ին նվազել է 30%-ով եւ կազմել $0.03: Վրաստանում եւ Ադրբեջանում այս ցուցանիշը ավելի բարձր է, քան Հայաստանում եւ կազմում է համապատասխանաբար $0.09 եւ $0.1:
Հարավային Կովկասի պետություններում VAS-ի չափաբաժինը (ոչ ձայնային ծառայություններ) բջջային կապի ծառայությունների ընդհանուր հասույթում գրեթե հավասար է եւ 2011-ի առաջին եռամսյակի արդյունքներով կազմում է միջինը 10%: Ռուսաստանում այդ ցուցանիշը կազմում է 21%:
Մարինա Կորոբկովան իր զեկույցը ներկայացրել է ԱՊՀ եւ Վրաստանի լրագրողների եւ բլոգերների համար կազմակերպված՝ «Վիմպելկոմ»-ի ամենամյա կոնֆերանսի շրջանակներում, որն այս տարի կազմակերպել է “ԱրմենՏել” ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ): Կոնֆերանսին մասնակցում են ԶԼՄ-ների ավելի քան 30 ներկայացուցիչներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից եւ Ուզբեկստանից:

15:02 | 12.12.11 | Новости | 5017
Ереван/Медиамакс/. В Армении второй по величине в СНГ уровень проникновения услуг сотовой связи, составляющий 132.6%.
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в презентации “Телекоммуникационный рынок стран СНГ: Ключевые показатели развития”, представленном сегодня в Ереване аналитиком исследовательского и консалтингового агентства ComNewsResearch Мариной Коробковой.
Первое место в СНГ занимает Россия, где проникновение составляет 160.2%.
Согласно презентации, в Армении в 2008-2011г. наблюдалась самая отрицательная в СНГ динамика доходов от услуг мобильной связи: совокупные доходы сотовых операторов Армении снизились за 4 года на 47.6%, составив в 2011г. $140 млн.
В отчете отмечается, что средняя выручка операторов на одного абонента (ARPU) в 2008-2010гг снижалась во всех странах СНГ. В Армении данный показатель снизился за 2 года на 14%, составив в 2010 году $6. Самый высокий показатель ARPU в СНГ наблюдается в Грузии ($11,14), самый низкий - в Узбекистане ($3,97).
Показатель MoU (количество минут в среднем приходящееся на одного пользователя) с 2008 по 2010г. увеличился в Армении на 21,9%, составив 265,9 минут. Самый низкий показатель MoU на территории СНГ наблюдается в Азербайджане (97 мин.), самый высокий – в Украине (452 мин.). В Грузии показатель MoU составляет по итогам 2010г. 118,3 мин, в России – 248,3 мин.
Показатель APPM (средняя стоимость одной минуты разговора) снизилась в Армении с 2008 по 2010г. на 30%, составив $0.03. В Грузии и Азербайджане данный показатель выше чем в Армении и составляет соответственно $0.09 и $0.1.
Доля VAS (неголосовых услуг) в общей выручке от услуг сотовой связи в странах Южного Кавказа почти равна и составляет по итогамн первого полугодия 2011г. в среднем 10%. В России данный показатель составляет 21%.
Марина Коробкова представила свой доклад в рамках ежегодной конференции «Вымпелком» для журналистов и блогеров стран СНГ и Грузии, организованного в этом году компанией АрменТел (торговая марка Beeline). В конференции принимают участие более 30 представителей СМИ Армении, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана.