ԻՏՁՄ նախագահ Հովհաննես Ավոյան
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախագահ Հովհաննես Ավոյանն այսօր ասել է, որ 2011թ-ին ՏՀՏ ոլորտը Հայաստանում աճել է 30%-ով:
Հանդես գալով միության 12-րդ համագումարին` Հովհաննես Ավոյանն ասել է, որ աճը կարող է նույնիսկ ավելի դինամիկ լինել մի շարք խնդիրների լուծման դեպքում:
«Խնդիրներից առաջնահերթը մարդկային ռեսուրսներն են: Ընկերությունները դժգոհ են բուհական կրթության մակարդակից եւ սկսում են սեփական ուժերով մասնագետներ պատրաստել: Այս տարի միությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնելու կրթական համակարգին աջակցությանը եւ ոլորտի համար անհրաժեշտ մասնագետների պատրաստման տեմպերի աճին»,- ասել է միության նախագահը, հավելելով, որ ներկա պահին ոլորտը, որտեղ ներգրավված է ընդհանուր թվով շուրջ 10 000 մասնագետ, պատրաստ է կլանել եւս մինչեւ 2000-ի:
Միությունն այս տարի աշխատելու է նաեւ ոլորտում սթարթափների ստեղծման խթանման ուղղությամբ: «Այս ոլորտն այնպիսին է, որ լինելով Հայաստանում, հնարավորություն է ընձեռում ստեղծել գլոբալ շուկայում մրցակցային ընկերություն եւ մենք մեր պարտքն ենք համարում տարածել երիտասարդության մեջ ՏՏ ոլորտում ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու վարակը»,- ասել է Հովհաննես Ավոյանը:
Ըստ նրա, երրորդ թիրախը միության համար լինելու է Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման խթանումը: «Այս առումով պետք է նշել 2011-ի «Դիջիթեք» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի աննախադեպ հաջողությունները. մասնակից ընկերությունների թիվն աճել է 70%-ով եւ կազմել 110, իսկ այցելուների թիվը կազմել է 18 000 (2010-ի համեմատ աճ 3000-ով)», - նշել է ԻՏՁՄ նախագահը:
Միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն իր հերթին ասել է, որ ի թիվս այլ խնդիրների, այս տարի միությունն աշխատելու է էլեկտրոնային առեւտրի հետ կապված խնդիրների վերջնական լուծման եւ պետական գնումների տենդերներին ՏՏ ընկերությունների մասնակցության անաչառության ապահովման ուղղությամբ:

12:03 | 06.04.12 | Новости | 3249
Ереван/Медиамакс/. Председатель Союза ИТ-предприятий (UITE) Армении Оганес Авоян сказал сегодня, что в 2011г. рост в ИКТ-секторе Армении составил 30%.
Выступая сегодня в Ереване на 12 съезде союза, Оганес Авоян сказал, что рост мог быть еще более динамичным при решении ряда проблем.
«Первоочередная проблема – человеческие ресурсы. Компании недовольны уровнем вузовского образования и начинают готовить специалистов собственными силами. Союз в этом году будет уделять особое внимание содействию образовательной системе и росту темпов подготовки необходимых для сектора специалистов»,- сказал председатель союза, добавив, что на сегодня сектор, где задействовано около 10 000 специалистов, может поглотить еще до 2000.
Союз в этом году будет работать также над стимулированием создания стартапов. «Эта сфера такова, что будучи в Армении, позволяет создать конкурентоспособную компанию в глобальном масштабе, и мы считаем долгом заразить молодежь идеей предпринимательства в ИТ-секторе», - сказал Оганес Авоян.
По его словам, третьей целью союза будет стимулирование применения высоких технологий внутри страны. «Стоит отметить беспрецедентный успех технологической выставки Digitec 2011: число компаний-участников выросло на 70% и составило 110, а число посетителей составило 18 000 (рост за год на 3000)», - отметил председатель UITE.
Исполнительный директор союза Карен Варданян, в свою очередь, отметил, что в числе прочих задач, союз в этом году будет работать над окончательным решением проблем, связанных с электронной коммерцией и обеспечением справедливого участия ИТ компаний в государственных тендерах.