12:18 | 16.04.12 | Նորություններ | 5494
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ստեղծվելիք վենչուրային հիմնադրամը կֆինանսավորի սկսնակ ընկերությունների կապիտալը` $200-500 հազարի չափով, ասել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ապրիլի 14-ին Դիլիջանում ՏՀՏ-ընկերությունների լիդերների ֆորումում ներկայացնելով ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ ստեղծվելիք վենչուրային հիմնադրամը, որի գործարկումը սպասվում է այս տարեվերջին, Բագրատ Ենգիբարյանն ասել է, որ հիմնադրամը գործելու է ֆինանսավորվող ընկերությունների կապիտալի մեջ մտնելու սկզբունքով:
«Սկսնակ ընկերությունների կապիտալի ֆինանսավորման փորձեր Հայաստանում արել են Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, Փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման ազգային կենտրոնը եւ Գյումրու տնտեսական զարգացման հիմնադրամը», - ասել է Բագրատ Ենգիբարյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ հիմնադրամի գործունեությունը սպասարկելու համար կձեւավորվի նաեւ, այսպես կոչված, «բրոքերների ինստիտուտ», որը կզբաղվի ֆոնդի համար մեծ ներուժով նախագծերի հայթայթմամբ, ինչպես նաեւ դրամաշնորհների ինստիտուտ, որն ավելի փոքր չափի գումարներ կտրամադրի հեռանկարային նախագծերի հեղինակներին` նորարարական գաղափարների մրցույթների արդյունքում:
Վենչուրային հիմնադրամի ձեւավորման վրա ՀՀ կառավարությունը Համաշխարհային բանկի վարկային միջոցներից եւ մասնավոր հատվածը կուղղեն $3-ական մլն: Բագրատ Ենգիբարյանի փոխանցմամբ, հիմնադրամում մասնավոր ներդրումներ ներգրավելու համար բանակցություններ են վարվում հայկական եւ արտասահմանյան ընկերությունների հետ:
«Պետք է գիտակցել եւ պատրաստ լինել այն իրողությանը, որ 10 ֆինանսավորում ստացած նախագծերից 8-ը չեն հաջողվի եւ չեն բերի սպասված շահույթը», - ասել է ՁԻՀ ղեկավարը:
Ըստ նրա, ֆոնդի կառավարիչն, ամենայն հավանականությամբ լինելու է վենչուրային ֆինանսավորման մեջ մասնագիտացած արտասահմանյան մասնագետ, իսկ խորհուրդը կազմված կլինի միջազգային հեղինակություն վայելող հայազգի գործարարներից:

12:18 | 16.04.12 | Новости | 5597
Ереван/Медиамакс/. Созданный в Армении венчурный фонд профинансирует капитал начинающих компаний в размере $200-500 тыс., сказал директор фонда Инкубатор предприятий (ФИП) Баграт Енгибарян.
Как сообщает Медиамакс, представляя на форуме лидеров компаний ИКТ в Дилижане 14 апреля созданный по инициативе правительства Армении венчурный фонд, эксплуатация которого ожидается в конце этого года, Баграт Енгибарян сказал, что фонд будет действовать по принципу входа в капитал финансируемых компаний.
“Попытки финансирования начинающих компаний в Армении были сделаны фондом Инкубатор предприятий, Национальным центром развития малого и среднего бизнеса и Фондом экономического развития Гюмри”, - сказал Баграт Енгибарян.
Он сообщил, что для обслуживания деятельности фонда будет сформирован также так называемый “институт брокеров”, который будет заниматься поиском проектов с большим потенциалом для фонда, а также “институт стипендий\", который в результате конкурсов инновационных идей будет предоставлять меньшие суммы авторам перспективных проектов.
На формирование венчурного фонда правительство Армении из кредитных средств Всемирного банка и частный сектор направят по $3 млн. Как сообщил Баграт Енгибарян, фонд ведет переговоры с армянскими и зарубежными компаниями с целью привлечения частных инвестиций.
“Надо осознавать и быть готовыми к той реальности, что 8 из 10 получивших финансирование проектов не будут иметь успеха и не обеспечат ожидаемую прибыль”,- сказал руководитель ФИП.
По его словам, руководителем фонда, по всей вероятности, будет иностранный специалист, специализированный в венчурном финансировании, а совет будет сформирован из авторитетных бизнесменов армянского происхождения.