17:22 | 23.04.12 | Նորություններ | 4200
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Երկրի օր-2012» քարոզարշավի շրջանակում Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Խոսրովի անտառ» արգելոցի հարեւանությամբ գտնվող բուֆերային գոտու ծառազուրկ հատվածում նախատեսում են անտառ ստեղծել:
Ապրիլի 22-ին մեկնարկել են անտառաստեղծման աշխատանքները: Ծառատունկի շրջանակներում նախատեսված 2000 ծառերից 1000-ը տնկվեցին ապրիլի 22-ին, իսկ մյուս մասը կտնկվի աշնանը:
«Խոսրովի անտառ» արգելոցին կից այս տարածքը պահպանվում է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից: Մասնավոր հատվածի կողմից կառավարվող եւ համակարգվող արգելոցի այս մոդելը առաջին եւ առայժմ միակ նախադեպն է Հարավային Կովկասում: Ծրագիրն իրականցվում է World Land Trust կազմակերպության աջակցությամբ:
Ծառատունկին մասնակցեցին տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների, դեսպանությունների, հասարակական եւ պետական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ քարոզարշավի շրջանակում SMS-ների միջոցով ծառեր նվիրաբերած անհատներ:
Բոլոր ցանկացողները կարող են միանալ նախաձեռնությանը` ուղարկելով կարճ հաղորդագրություն 1059 համարին եւ նշելով անուն-ազգանունը կամ այն մարդու անունը, ում ցանկանում են ծառ նվիրել: Մեկ SMS-ծառի արժեքը 1000 դրամ է, ներառյալ ԱԱՀ-ն: Ծրագիրը նախատեսված է միայն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների համար:

17:22 | 23.04.12 | News | 4183
Yerevan/Mediamax/. As a part of the Earth Day 2012 Campaign, the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS have initiated a tree-planting in a treeless area of the Buffer Zone, adjacent to the Khosrov Reserve.
The forestation works started on April 22. In total, 2000 trees will be planted within the frames of the action, 1000 out of which were planted on April 22nd, and the other 1000 will be planted in autumn.
The territory, adjacent to Khosrov Reserve, is located in Urtsadzor community and is currently under the protection of FPWC. This model of a privately owned and managed reserve is the first and yet unprecedented one in the South Caucasus. The project is supported by the British organization World Land Trust.
Among the participants of the big tree-planting action were local and international organizations, embassies, representatives of governmental and non-governmental organizations, local authorities of Urtsadzor community, members of the SunChild Eco-club of Urtsadzor, schoolchildren of the “Green School” project, journalists, the local population, as well as individuals who had donated trees via SMS.
Those who wish to join the initiative can send an SMS to the short number 1059, mentioning the name of the person for whom the tree is donated. The cost of one SMS-tree is 1000 AMD, including VAT. The SMS campaign is only eligible for subscribers of VivaCell-MTS.