17:22 | 23.04.12 | Նորություններ | 4200
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Երկրի օր-2012» քարոզարշավի շրջանակում Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Խոսրովի անտառ» արգելոցի հարեւանությամբ գտնվող բուֆերային գոտու ծառազուրկ հատվածում նախատեսում են անտառ ստեղծել:
Ապրիլի 22-ին մեկնարկել են անտառաստեղծման աշխատանքները: Ծառատունկի շրջանակներում նախատեսված 2000 ծառերից 1000-ը տնկվեցին ապրիլի 22-ին, իսկ մյուս մասը կտնկվի աշնանը:
«Խոսրովի անտառ» արգելոցին կից այս տարածքը պահպանվում է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից: Մասնավոր հատվածի կողմից կառավարվող եւ համակարգվող արգելոցի այս մոդելը առաջին եւ առայժմ միակ նախադեպն է Հարավային Կովկասում: Ծրագիրն իրականցվում է World Land Trust կազմակերպության աջակցությամբ:
Ծառատունկին մասնակցեցին տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների, դեսպանությունների, հասարակական եւ պետական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ քարոզարշավի շրջանակում SMS-ների միջոցով ծառեր նվիրաբերած անհատներ:
Բոլոր ցանկացողները կարող են միանալ նախաձեռնությանը` ուղարկելով կարճ հաղորդագրություն 1059 համարին եւ նշելով անուն-ազգանունը կամ այն մարդու անունը, ում ցանկանում են ծառ նվիրել: Մեկ SMS-ծառի արժեքը 1000 դրամ է, ներառյալ ԱԱՀ-ն: Ծրագիրը նախատեսված է միայն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների համար:

17:22 | 23.04.12 | Новости | 4187
Ереван/Медиамакс/. В рамках кампании “День Земли” Фонд по охране дикой природы и культурных ценностей Армении и ВиваСелл-МТС планируют создать лес на территории буферной зоны по соседству с заповедником “Хосровский лес” на площади, лишенной деревьев.
Работы по созданию леса начались 22 апреля. В рамках кампании из предусмотренных 2000 деревьев 1000 были посажены 22 апреля, а другая часть будет посажена осенью.
Данная территория оп соседству с заповедником “Хосровский лес” охраняется Фондом по охране дикой природы и культурных ценностей Армении. Данная модель заповедника, контролируемая и координируемая со стороны частного сектора, является первым и пока единственным на Южном Кавказе. Программа реализуется при содействии организации World Land Trust.
На церемонии по посадке деревьев приняли участие представители местных и международных организаций, посольств, общественных и государственных учреждений, а также люди, подарившие деревья посредством SMS в рамках кампании.
Все желающие могут подключиться к инициативе, послав короткое сообщение на номер 1059 и отметив имя и фамилию человека, который хочет посадить дерево. Стоимость одного SMS-дерева составляет 1000 драмов, включая НДС. Программа предусмотрена только для абонентов ВиваСелл-МТС.