14:12 | 26.04.12 | Նորություններ | 4879
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Վահե Դանիելյանն այսօր ասել է, որ Գյումրու տեխնոպարկի հիմնական շենքի վերակառուցման աշխատանքները կավարտվեն 18 ամսից:
Վահե Դանիելյանի խոսքով, վերակառուցվելու է շուրջ 6 300 քմ տարածք, որից 5500 քմ տարածքը ծառայելու է որպես ժամանակակից տեխնոլոգիական տարածք, իսկ մնացածը՝ սպասարկման մասնաշենքեր:
«Վերակառուցման աշխատանքների ավարտից հետո կունենանք ժամանակակից տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքով կենտրոն, որը կահավորված կլինի ինկուբացիոն տարածքով, միաժամանակ մոտ 20 ընկերությունների ինկուբացիա իրականացնելու հնարավորությամբ, լաբարատոր մասնաշենքերով եւ ուսումնական կենտրոնով», - ասել է նա:
Ծրագրի արժեքը կազմում է 1 մլրդ 677 մլն դրամ:
Կառավարությունը հաստատել է նաեւ D-LINK ընկերության հետ համագործակցության հուշագիր ստորագրելու նախագիծը:
Վահե Դանիելյանը տեղեկացրել է, որ Գյումրու տեխնոպարկի շրջանակներում D-LINK ընկերությունը կստեղծի առանձին տեխնոլոգիական ցանցային եւ հեռահաղորդակցության հետազոտական եւ թեստավորման կենտրոն:
Նախատեսվում է, որ կենտրոնը կգործի 2013թ. հունիսին: Այս ծրագրի արժեքն է 8,5 մլն դոլար, որից 1 մլն կտրամադրվի հետազոտական եւ թեստավորման լաբորատորիայի ստեղծմանը:

14:12 | 26.04.12 | Новости | 4922
Ереван/Медиамакс/. Советник министра экономики Армении Ваге Даниелян заявил сегодня, что работы по реконструкции основного здания технопарка Гюмри завершатся через 18 месяцев.
По словам Ваге Даниеляна, будет реконструирована территория объемом около 6 300 кв. м, из которых 5500 кв. м будут служить в качестве современной технологической территории, а остальную территорию займут корпусы обслуживания.
«По окончании реконструкции у нас будет центр с современной технологической инфраструктурой, оснащенный инкубационной территорией с возможностью одновременной инкубации около 20 компаний, лабораторными корпусами и образовательным центром»,- сказал он.
Стоимость программы составляет 1 млрд 677 млн драмов.
Правительство утвердило также проект меморандума о сотрудничестве с компанией D-LINK .
Ваге Даниелян сообщил, что в рамках Гюмрийского технопарка D-LINK создаст отдельный сетевой технологический и информационно-исследовательский и тестировочный центр.
Планируется, что центр начнет действовать в июне 2013 года. Стоимость программы составляет $8,5 млн., из которых 1 млн. будет выделен на создание тестировочной и исследовательской лаборатории.