17:55 | 05.06.12 | Նորություններ | 6851
Երեւան/Մեդիամաքս/. Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի Խումբն առաջինը հայաստանյան բանկերից ստացել է VISA տեղական եւ միջազգային քարտերով է ինտերնետ-վճարումների ընդունման (internet payment acqiring) հավաստագիր:
Այդ մասին այսօր Երեւանում հայտարարել են բանկի գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը եւ Հայաստանում, Վրաստանում եւ Մոլդովայում VISA-ի բիզնեսի զարգացման մենեջեր Իրինա Կամխաձեն:
Ծառայության գործարկման շնորհիվ հայաստանյան եւ արտասահմանյան VISA քարտապանները կարող են վճարել ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց՝ VISA քարտով վճարումներ ընդունող ցանկացած հայաստանյան ինտերնետ-խանութում:
Միջոցառմանը ներկա ՀՀ կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը շնորհավորել է բանկին հավաստագրի ձեռքբերման կապակցությամբ, նշելով, որ ինտերնետ-առեւտրի համաշխարհային ծավալները 2011-ին կազմել են $782 մլրդ եւ սպասվում է, որ 2020-ին այդ թիվը կտասնապատկվի, ինչն ընդգծում է նոր ծառայության կարեւորությունը Հայաստանի համար:
Արմեն Խանդկարյանն ասել է, որ Առէկսիմբանկի կորպորատիվ հաճախորդների, մասնավորապես, մանրածախ առեւտրի կետերի, տուրօպերատորների, ավիատոմսերի վաճառքով զբաղվող եւ այլ ընկերությունների շրջանում երկար ժամանակ զգացվում էր ինտերնետ-էքվայրինգի ներդրման պահանջարկ: Ըստ այդմ, բանկն ակնկալում է այս ծառայության ակտիվ օգտագործում եւ, որպես հետեւանք, Հայաստանում էլեկտրոնային առեւտրի զգալի աճ: Արմեն Խանդկարյանը չի նշել հավաստագրմանն ուղղված ներդրումների ծավալը, ասելով, որ նոր ծառայության բյուջեն «բավականին հասանելի» էր:
Իրինա Կամխաձեն տեղեկացրել է, որ ներկայումս VISA-ն բանակցում է եւս մեկ հայկական բանկի հետ՝ ինտերնետ-վճարումների ընդունման հավաստագրի տրամադրման շուրջ:
Ըստ նրա, 2012թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով Հայաստանում թողարկված VISA քարտերի քանակը 2011-ի առաջին եռամսյակի հետ համեմատ աճել է 35%-ով, համակարգրի շրջանառությունը Հայաստանում աճել է 38%-ով, իսկ առեւտրի եւ սպասարկման ցանցում VISA քարտերով գործարքների քանակն ավելացել է 79%-ով:
VISA քարտերով ինտերնետ-վճարումների ընդունման լիցենզիայի բացակայությունը հայաստանյան բանկերի մոտ ստիպում էր ինտերնետում ապրանքներ կամ ծառայություններ վաճառող հայկական ընկերություններին առեւտրային հաշիվներ բացել արտասահմանյան բանկերում, որոնց էլ փոխանցվում են ծառայությունների/ապրանքների դիմաց ստացվող վճարումները: Արդյունքում հավելյալ տրանզակցիոն ծախսերը կրճատում են հայկական ընկերությունների եկամուտները 3-5%-ով: Հարցը երկար ժամանակ մնում էր Հայաստանում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման հիմնական խոչընդոտներից մեկը:

17:55 | 05.06.12 | Новости | 6949
Ереван/Медиамакс/. Арэксимбанк – Группа Газпромбанка первым из банков Армении получил сертификат на получение интернет-платежей по международным и локальным картам картам VISA (internet payment acqiring).
Об этом сегодня в Ереване объявили гендиректор банка Армен Хандкарян и менеджер по развитию бизнеса VISA в странах в Армении, Грузии и Молдове Ирина Камхадзе.
Благодаря запуску услуги, армянские и иностранные держатели карт VISA смогут оплатить своей платежной картой товары и услуги в любом интернет-магазине Армении, принимающем к оплате карты VISA.
Присутствующий на мероприятии зампредседателя центрального банка Армении Нерсес Ерицян поздравил банк с приобретением лицензии, отметив, что мировой объем интернет-торговли в 2011г. составил $782 млрд., и ожидается, что к 2020г. эта цифра возрастет в 10 раз, что подчеркивает важность данной услуги для Армении.
Армен Хандкарян сказал, что среди корпоративных клиентов Арэксимбанка, в частности, пунктов розничной торговли, туроператоров, компаний по продажам авиабилетов и других предприятий, долгое время чувствовалась потребность в введении интернет-эквайринга, ввиду чего банк ожидает интенсивное пользование данной услугой и, как следствие, значительный рост интернет-коммерции в Армении. Армен Хандкарян не назвал объем инвестиций, направленных на введение интернет-эквайринга, отметив, что бюджет новой услуги был для банка «довольно доступным».
Ирина Камхадзе сообщила, что VISA в настоящее время ведет переговоры с еще одним армянским банком о предоставлении лицензии на прием интернет-платежей.
По ее словам, по итогам первого квартала 2012г. количество выпущенных карт VISA в Армении увеличилось по сравнению с I кварталом 2011г. на 35%, оборот системы VISA в Армении вырос за указанный период на 38%, а количество операций с картами в торгово-сервисной сети увеличилось на 79%.
Отсутствие до сих пор у банков Армении лицензии на прием интернет-платежей держателей международных карт VISA заставляло армянские компании, продающие товары и услуги в интернете, открывать коммерческие счета в иностранных банках. В результате дополнительные транзакционные расходы сокращают доходы армянских компаний на 3-5%. Вопрос долгое время оставался одной из центральных проблем развития электронной коммерции в Армении.