14:31 | 07.06.12 | Նորություններ | 2952
Երեւան/Մեդիամաքս/. Orange Armenia ընկերության աջակցությամբ այս տարի հունիսի 9-10-ը տեղի կունենա ԲարՔեմփ Երեւան 2012 4-րդ ամենամյա ոչ պաշտոնական կոնֆերանսը:
Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան այս առիթով այսօր ասել է, որ ԲարՔեմփ-ին միանում են առաջին անգամ` ցանկանալով, որ համագործակցությունն ամենամյա դառնա:
«Վստահ ենք, որ ԲարՔեմփ-ի ոչ պաշտոնական ձեւաչափը լավ մթնոլորտ կստեղծի մտքերի փոխանակման համար: Այս իրադարձությունը կարեւոր է երկրում տեղեկատվական հասարակության ձեւավորման գործում: Որպես շարժական ինտերնետի առաջատար` մենք պատասխանատվություն ենք զգում Հայաստանում վեբ միջավայրի կատարելագործման համար»,-ասել է նա:
Կոնֆերանսին մասնակցության հայտ են ներկայացնել ՏՏ ոլորտի շուրջ 1000 մասնագետներ`ծրագրավորողներ, բլոգերներ, լրագրողներ, սոցիալական ցանցերի ակտիվիստներ եւ այլն:
Այս մասին տեղեկացրել է (չ)կոնֆերանսի կազմակերպիչներից Սամվել Մարտիրոսյանը` նշելով, որ բազմաթիվ անակնկալների հետ մեկտեղ այս տարի ոլորտի ներկայացուցիչների համար կազմակերպվել են աշխատանքային տոնավաճառ եւ ուսուցողական զեկուցումներ:
Նա ասել է, որ ԲարՔեմփ-ի նկատմամբ հետաքրքրությունը պայմանավորված է նրա ազատ ձեւաչափով: «Զեկուցմամբ կարող է հանդես գալ յուրաքանչյուր ցանկացող: Դրա համար հարկավոր է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Փարամազ Ավետիսյանի մասնաշենքում լինել 09:30 եւ գրանցվել ելույթի համար: Կասեցվելու են միայն հստակ գովազդային բովանդակություն ունեցող ելույթները»,-տեղեկացրել է Սամվել Մարտիրոսյանը:
Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ ծրագրի ղեկավար Մանանա Ասլամազյանն էլ ասել է, որ այս տարվա (չ)կոնֆերանսի հյուրերը կանդրադառնան նոր մեդիաներին եւ քաղաքացիական լրագրությանը` որպես նորագույն տեխնոլոգիաների դրսեւորում:
Նա նշել է, որ մասնակիցների համար զեկուցումներով հանդես կգան ՌԻԱ Նովոստիի ներկայացուցիչ Լանա Պինյաեւան, Մոսկովսկիե Նովոստի լրատվական կայքի գլխավոր խմբագիր Ալեքսանդր Բոգոմոլովը եւ միջազգային հեռարձակման մարքեթինգի խորհրդական Մայքլ Վիլերս-Սթյուարթը:
Ոչ պաշտոնական կոնֆերանսին մասնակցության հայտ ուղարկելու եւ այլ մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ www.barcamp.am կայքում:

14:31 | 07.06.12 | Новости | 2921
Ереван/Медиамакс/. При содействии компании Orange Armenia в этом году 9-10 июня состоится 4-я ежегодняя неофициальная конференция БарКемп Ереван 2012.
Генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа по этому поводу сказал сегодня, что компания присоединяется к БарКемпу в первый раз и желает, чтобы сотрудничество стало ежегодным.
“Мы уверены, что неофициальный формат БарКемп создаст хорошую атмосферу для обмена идеями. Данное событие важно в деле формирования информационного общества в стране. В качестве лидера мобильного интернета мы чувствуем ответственность в совершенствовании веб-среды в Армении”,- сказал он.
Заявки на участие в конференции представили около 1000 специалистов сферы ИТ: программисты, блогеры, журналисты, активисты социальных сетей и т.д.
Об этом заявил один из организаторов (не)конференции Самвел Мартиросян, отметив, что наряду с многочисленными сюрпризами в этом году для представителей сферы были организованы рабочая ярмарка и учебные доклады.
Он сказал, что интерес к БарКемп обусловлен его свободным форматом. “С докладом может выступить каждый желающий. Для этого необходимо быть в 9:30 в здании Парамаза Аветисяна в Американском университете Армении и зарегистрироваться для выступления. Будут запрещены только выступления, имеющие безусловный рекламный контент”,- сообщил Самвел Мартиросян.
В свою очередь руководитель программы Альтернативные ресурсы информации Манана Асламазян заявила, что гости (не)конференции в этом году обсудят новые медиа и гражданскую журналистику в качестве проявления новейших технологий.
Она отметила, что перед участниками с докладами выступят представительница РИА Новости Лана Пиняева, главный редактор информационного сайта Московские новости Александр Богомолов и консультант по международному маркетингу Майкл Вилерс-Стюарт.
Для отправки заявки на участие в неофициальной конференции и более детальной информации можно посетить сайт www.barcamp.am.