13:45 | 15.06.12 | Նորություններ | 5833
Այս տարի ֆորումը կրում է «Smart Counrty. թվային լուծումներ ինովացիոն տնտեսության համար» խորագիրը եւ անցկացվում է Արմենիա-Մարիոթ հյուրանոցում հունիսի 15-16-ին:
Բացելով միջոցառումը՝ ֆորումի կազմակերպիչ, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն ասել է, որ ֆորումի նպատակն է Հայաստանի ՏՀՏ բոլոր ապրանքների եւ ծառայությունների՝ մեկ միջոցառման հովանու ներքո համախմբման միջոցով աջակցել տնտեսության արդիականացմանը:
«Այս տարի ֆորումին մասնակից ընկերությունների թիվը ավելացել է շուրջ 50%-ով. միջոցառմանը մասնակցում է 59 ընկերություն անցյալ տարվա 40-ի դիմաց, որոնցից 38-ը տեղական են, իսկ 21-ը՝ արտասահմանյան, որոնց թվում են ընկերություններ Մեծ Բրիտանիայից, Նիդեռլանդներից, Դանիայից, Լատվիայից, Լիտվայից, Հունաստանից, Բուլղարիայից, Ռումինիայից, Մակեդոնիայից ,Մոլդովայից եւ Վրաստանից», - ասել է Կարեն Վարդանյանը, հավելելով, որ նիստերից եւ ցուցահանդեսից բացի ֆորումի ընթացքում կանցկացվեն շուրջ 40 մասնագիտական սեմինարներ եւ ներկայացումներ:
Միջոցառման գլխավոր հովանավոր ԱրմենՏել ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն նշել է, որ, հերթական անգամ դառնալով միջոցառման հովանավորը` ԱրմենՏել-ը շեշտում է տնտեսության տեխնոլոգիական զարգացման կարեւորությունը:
«ՏՀՏ տեխնոլոգիաների կիրառման շնորհիվ թե պետական եւ թե մասնավոր հատվածը կարող են էապես բարձրացնել իրենց աշխատանքի արդյունավետությունը: Խորհուրդ եմ տալիս ուշադրություն դարձնել տեղական տեխնոլոգիական ընկերություններին, որոնք շատ անգամ ոչնչով չեն զիջում արտասահմանյան մատակարարներին»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն:

13:45 | 15.06.12 | Новости | 5942
В этом году форум проходит 15-16 июня в гостинице Армения-Мариотт под лозунгом «Smart Country: цифровые решения для инновационной экономики».
Открывая мероприятие, исполнительный директор Союза ИТ-предприятий Армении (организатора форума) Карен Варданян сказал, что цель мероприятия – способствовать модернизации экономики, собрав в одном месте все ИТ-товары и услуги Армении.
«В этом году число компаний, участвующих в форуме, увеличилось почти наполовину: в мероприятии участвуют 59 компаний против прошлогодних 40, 38 из которых местные, а 21 – иностранные предприятия, в числе которых компании из Объединенного Королевства, Нидерландов, Дании, Латвии, Литвы, Греции, Болгарии, Румынии, Македонии, Молдовы и Грузии», - сказал Карен Варданян, добавив, что кроме заседаний и выставки в ходе форума пройдут около 40 специализированных семинаров и презентаций.
Гендиректор АрменТел (бренд Beeline, генеральный спонсор форума) Игорь Климко сказал, что, в очередной раз спонсируя данное мероприятие, компания тем самым подчеркивает важность инновационного развития экономики.
«Применяя технологии ИКТ, как частный, так и государственный сектор могут существенно повысить эффективность своего труда. Советую обратить внимание на местные ИТ-компании, которые зачастую ничем не уступают иностранным поставщикам», - сказал Игорь Климко.