16:10 | 22.06.12 | Նորություններ | 4492
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սարքավորումներ է տրամադրել Գավառում եւ Վարդենիսում գործող երկու բուհերին:
Այսուհետ Գավառի պետական համալսարանն ունի ինտերնետ հասանելիությամբ ապահովված` 20 համակարգչով լսարան, լազերային տպիչ, «Home-Zone Turbo» փաթեթի շրջանակներում գործող` 3G երթուղիչ, փոխանջատիչներ եւ Wi-Fi անկյուն: Ավելի վաղ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցել էր համալսարանին` մասնաշենքերի միջեւ օպտիկամանրաթելային մալուխի միջոցով ինտերնետային հաղորդակցության ներքին ցանց ստեղծելու հարցում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սարքավորումներ է տրամադրել նաեւ Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Վարդենիսի մանկավարժական ինստիտուտին: Այստեղ 5 համակարգչով ինտերնետ հասանելիությամբ լսարանից բացի համացանցային կապ կգործի նաեւ գրադարանում: Տրամադրված արժեքավոր մյուս սարքավորումների ցանկում դարձյալ ընդգրկված են լազերային տպիչը, «Home-Zone Turbo» փաթեթի շրջանակներում գործող`3G երթուղիչն ու փոխանջատիչները:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարեւոր է համարում ուսումնառության արդյունավետության եւ որակի բարձրացումը: Այս ծրագիրը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի` համալսարանների հետ համագործակցության կարեւոր ուղղություններից մեկն է»,-ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նախատեսում է մինչեւ տարեվերջ համակարգչային լսարաններով ապահովել ընկերության հետ համագործակցող բարձրագույն ուսումնական 29 հաստատություն:

16:10 | 22.06.12 | News | 4478
Yerevan/Mediamax/. VivaCell-MTS established computer labs and Wi-Fi corners in Gavar State University and in the State Pedagogical Institute of Vardenis.
The newly-established computer lab of Gavar State University comprises 20 computers having internet access, a laser printer, a 3G router with «Home-Zone Turbo» package, switches and a Wi-Fi corner. Earlier VivaCell-MTS helped Gavar State University with connecting two campuses with the headquarter via fiber optics and UTP cables. Network infrastructure was created in order to ensure effective remote work.
VivaCell-MTS provided respective equipment to the State Pedagogical Institute of Vardenis. Here, in addition to the lab with 5 computers connected to the internet, there will be full Internet access in the library also. The set of equipment provided to the Pedagogical University of Vardenis also includes a laser-printer, a 3G router with Home-Zone Turbo package, as well as switches.
“In the information era education is a necessary prerequisite to the development of the country. The continuity of the educational process presupposes satisfying and reliable infrastructure, as well as supportive working and social environments. VivaCell-MTS attributes importance to raising the efficiency and standards of education in Armenia. This project is just another important area of cooperation with higher educational institutions,” noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
By the end of this year Armenia’s leading telecommunications operator plans equipping computer labs in 29 universities that cooperate with the Company.