17:30 | 03.07.12 | Նորություններ | 4399
Երեւան: Մեդիամաքս: Նորարարությունների գլոբալ ինդեքսում, որը կազմում են INSEAD եվրոպական բիզնես-դպրոցը եւ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպությունը, Հայաստանը զբաղեցնում է 69-րդ տեղը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը՝ վկայակոչելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, այսօր Ժնեւում հրապարակված զեկույցում ներկայացվել է 141 երկրում իրավիճակի վերլուծությունը:
Վարկանիշը երկրորդ տարին անընդմեջ գլխավորում են Շվեյցարիան, Շվեդիան եւ Սինգապուրը: Առաջին տասնյակում են նաեւ Ֆինլանդիան, Մեծ Բրիտանիան, Նիդեռլանդները, Դանիան, Հոնկոնգը, Իռլանդիան եւ ԱՄՆ-ը:
Ինդեքսը կազմվում է երկու բաղադրիչի հիման վրա. մի կողմից վերլուծվում են տվյալ երկրի ծախսերը նորարարությունների վրա, մյուս կողմից՝ նորարարական գործունեությունից ստացված գործնական արդյունքները: Ընդհանուր առմամբ, հաշվի է առնվում մոտ 80 չափանիշ:

Yerevan /Mediamax/. Armenia took the 69th position in the Global Innovation Index which is worked out by INSEAD European business school and World Intellectual Property Organization (WIPO).
Mediamax reports quoting ITAR-TASS that situation in 141 countries is analyzed in the report published in Geneva today.
The leaders of the rating are Switzerland, Sweden and Singapore for the second year in a row. Finland, Great Britain, Netherlands, Denmark, Hong Kong, Ireland and U.S. are also among the top 10.
The index calculation is based on two components: on the one hand, it considers the country’s expenses on innovations and on the other hand - practical results of the innovative activities. Overall, about 80 criteria are considered.