17:30 | 10.07.12 | Նորություններ | 4335
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Orange Հիմնադրամը եւ Վորլդ Վիժն Հայաստանը հայտարարեցին «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» SMS բարեգործական նախագծի առաջին ամսվա արդյունքների մասին:
Նախագիծը, որը մեկնարկել է հունիսի 1-ին, թույլ է տալիս Orange-ի բաժանորդներից յուրաքանչյուրին աջակցություն ցուցաբերել հայ մանուկների, ում ընտանիքները ֆինանսական դժվարությունների պատճառով չեն կարողանում իրենց երեխաներին տանը պահել եւ հանձնում են պետական հաստատությունների հոգածությանը:
Ուղարկելով SMS 1234 կարճ համարին` Orange-ի բաժանորդները նվիրաբերում են 100, իսկ 5678 համարին` 500 դրամ: Հունիս ամսվա ընթացքում Orange-ի բաժանորդները նվիրաբերել են 481,500 ՀՀ դրամ: Orange Հիմնադրամը նվիրաբերում է նույնքան գումար, որքան բաժանորդները, այսինքն` հունիս ամսվա դրամահավաքի արդյունքում Orange Հիմնադրամը Վորլդ Վիժն Հայաստանին է տրամադրում 963,000 ՀՀ դրամ:
Այս գումարը Վորլդ Վիժն Հայաստանը կօգտագործի` Տավուշի մարզի Այրում գյուղի բնակիչներ Աշոտի եւ Սուսաննայի ընտանիքին օգնելու համար: Աշոտն ու Սուսաննան ունեն հինգ երեխա եւ կենցաղային ու սոցիալական ծանր պայմանների պատճառով երեխաներից մեկին` տասնհինգամյա Լիլիթին ստիպված են եղել հանձնել գիշերօթիկ հաստատության հոգածությանը: Հավաքված գումարը բավարար կլինի, որպեսզի ընտանիքի հայրը, ով մասնագիտությամբ ավտոմեխանիկ է, կարողանա ստեղծել մեքենաների վերանորոգման փոքրիկ արհեստանոց եւ սկսել գումար վաստակել, ինչի շնորհիվ Լիլիթը կրկին կկարողանա ապրել ընտանիքում:
«Սա այն նախագիծն է, որը միավորում է մեզ մեր բաժանորդների հետ լավ գործի համար: Ծրագիրը շարունակական է լինելու, եւ այս ամիս մենք կրկին սպասում ենք հանգանակությունների, որոնք հնարավորություն կտան այլ երեխաների կյանքում բերել շոշափելի փոփոխություններ»,- ասել է Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Նազարեթ Սեֆերյանը:
Նախագիծը կտեւի մեկ տարի, որի ընթացքում Orange Հիմնադրամը պարբերաբար կտեղեկացնի հավաքված գումարի եւ այն երեխաների եւ ընտանիքների մասին, որոնց դրանք ուղղվել են:

17:30 | 10.07.12 | Новости | 4366
Ереван/Медиамакс/. Сегодня Фонд Orange и Ворлд Вижн Армения объявили первые результаты благотворительной SMS-акции “Защитим детей в семье”.
Проект, стартовавший 1 июня, предоставлял возможность каждому из абонентов Orange помочь тем детям, чьи семьи по причине финансовых трудностей не могут держать детей в семье и отдают их на попечительство государственных структур.
Отправляя SMS на короткий номер 1234, абоненты Orange жертвуют 100 драмов, а послав сообщение на номер 5678 – 500 драмов. В течение июня абоненты Orange пожертвовали в общей сложности 481 500 драмов. Фонд Orange жертвует ту же сумму, что и абоненты, то есть, в результате сбора средств июня Фонд Orange предоставляет Ворлд Вижн Армении 963 000 драмов.
Ворлд Вижн Армения использует эту сумму, чтобы помочь семье Ашота и Сусанны, которые живут в селе Айрум Тавушской области. У Ашота и Сусанны 5 детей, и из-за тяжелой финансовой ситуации они были вынуждены отправить одного из детей – 15-летнюю Лилит - в школу-интернат. Собранной суммы будет достаточно для того, чтобы отец семьи, который по профессии является автомехаником, смог создать маленькую мастерскую по ремонту машин и начал зарабатывать, благодаря чему Лилит вновь сможет жить в семье.
“Этот проект объеденяет нас с нашими абонентами во имя благого дела. Программа будет продолжительной, и в этом месяце мы вновь ожидаем пожертвований, которые предоставят возможность сделать существенные изменения в жизни других детей”,- сказал генеральный секретарь Фонда Orange Назарет Сеферян.
Проект будет длиться год, в течение которого Фонд Orange будет периодически сообщать о собранной сумме и тех семьях и детях, которым была направлена помощь.