ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի սպասարկման կենտրոններում վաճառքի է հանվել «ABBYY Lingvo x5 հայերեն»-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր հայտնել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանը:
Երկու ընկերությունների համագործակցության արդյունքում «ABBYY Lingvo x5» էլեկտրոնային բառարանը համալրվել է հայերեն-անգլերեն, անգլերեն-հայերեն, ինչպես նաև հայերեն-ֆրանսերեն և ֆրանսերեն-հայերեն բառարաններով, որոնք արտահայտում են այդ լեզուների ժամանակակից օգտագործման հիմնական նրբությունները:
«Բառարանն ունի բավական հարուստ բառապաշար, որի շնորհիվ հայախոսները նույնպես կկարողանան այս էլեկտրոնային բառարանի միջոցով ուսումնասիրել օտար լեզուներ»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Բառարանը հարմար է հատկապես եվրոպական լեզուներ` անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, գերմաներեն, իտալերեն, իսպաներեն, պորտուգալերեն, հունարեն և ֆիններեն, ուսումնասիրողների համար:
ABBYY ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանը կարեւորել է այն փաստը, որ Լինգվո ծրագիրը «հասկանում է» հայերեն: Բառարանը նախատեսված է Windows-ի համար:
Վաճառքի պաշտոնական մեկնարկի օրվանից սկսած` մեկ տարվա ընթացքում «ABBYY Lingvo x5 հայերեն» DVD սկավառակը վաճառվելու է բացառապես ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մի շարք սպասարկման կենտրոններում:
«ABBYY Lingvo x5 հայերեն»-ի ընդհանուր բառերի քանակը 5 մլն 560 հազար է, արժեքը կազմում է 17 000 դրամ:

Генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян и вице-президент компании ABBYY Арам Пахчанян
Ереван/Медиамакс/. В центрах обслуживания ВиваСелл-МТС на продажу выставлен «ABBYY Lingvo x5 армянский».
Как сообщает Медиамакс, об этом заявили сегодня генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян и вице-президент компании ABBYY Арам Пахчанян.
В результате сотрудничества двух компаний электронный словарь «ABBYY Lingvo x5» был пополнен армяно-английским, англо-армянским, а также армяно-французским и французско-армянским словарями, которые выражают основные нюансы современного использования этих языков.
“У словаря очень богатый словарный состав, благодаря чему люди, говорящие на армянском языке, смогут также изучать иностранные языки посредством этого электронного словаря ”,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Словарь особенно удобен для людей, изучающих европейские языки: английский, французский, русский, немецкий, итальянский, испанский, португальский, греческий и финский.
Вице-президент компании ABBYY Арам Пахчанян особо подчеркнул важность того, что программа Лингво “понимает” по-армянски. Словарь предусмотрен для Windows.
Начиная с официального дня продажи в течение года DVD-диск словаря «ABBYY Lingvo x5 армянский» будет продаваться исключительно в центрах обслуживания ВиваСелл-МТС.