07:35 | 03.10.12 | Նորություններ | 4753
Orange Հիմնադրամը եւ Հայկական ակնաբուժության նախագիծը անվճար ակնային զննումներ եւ բուժումներ են կատարել Արմավիրի մարզում
Երեւան/Մեդիամաքս/. Արմավիրի մարզում մեկնարկել է Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) համատեղ ծրագիրը, որի նպատակն է մարզի բնակիչների համար անցկացնել անվճար ակնային զննումներ եւ իրականացնել բուժումներ սոցիալապես անապահով անձանց համար:
Այսօր Արմավիրի Նալբանդյան գյուղ այցելեց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը, ով ներկա եղավ մարզի բնակիչների ակնային  զննումներին եւ երեխաների համար տեղի դպրոցում կազմակերպված ակնային խնամքի հանրակրթական դասընթացին:
«Մարզերի բնակիչների համար երբեմն որակյալ ակնաբուժական ծառայությունները դժվարամատչելի, իսկ երբեմն` նաեւ անհասանելի են լինում: Այս նախագծի շնորհիվ բազմաթիվ մարդիկ վերգտում են աչքի լույսը, հազարավորները` կանխարգելում նոր սկսվող կամ խորացող հիվանդությունը: Ներկայացնելով հեռահաղորդակցության ընկերություն` մենք ուրախ ենք մեր հոգատարությունը ցուցաբերել այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր հաղորդակցման խնդիրներ ունեն, քանի որ աչքը մարդկային հաղորդակցության ամենակարեւոր միջոցներից է»,- ասաց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Ծրագրի շրջանակներում Արմավիրի շուրջ 4000 մեծահասակներ եւ 1200 երեխաներ կանցնեն ակնային հետազոտություն: Նախատեսվում է տրամադրել շուրջ 1600 ակնոց: Աչքի շարժական հիվանդանոցում (ԱՇՀ) կիրականացվեն շուրջ 300 վիրահատություններ եւ լազերային բուժումներ: Ակնային զննումներին զուգահեռ, Արմավիրի մարզի ինը դպրոցներում կկազմակերպվեն նաեւ ակնային խնամքի հանրակրթական դասընթացներ», - ասաց ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
ՀԱՆ-ի բժշկական խմբերը սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 20-ը աշխատելու  են Արմավիրի շրջանում, հոկտեմբերի 22-ից նոյեմբերի 17-ը` Վաղարշապատի (Էջմիածնի) շրջանում: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Արմավիրում եւ Վաղարշապատում (Էջմիածնում): Մանրամասների համար բնակիչները պետք է դիմեն իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն եւ հետեւեն այնտեղ փակցված հայտարարություններին: Մանրամասն Ժամանակացույցը կարելի է ներբեռնել հետեւյալ հղումով. http://www.eyecareproject-armenia.com/files/Armavir-Schedule-Arm.pdf

07:35 | 03.10.12 | Новости | 4873
Фонд Orange и Армянский офтальмологический проект провели бесплатные офтальмологические обследования и лечения в Армавире
Ереван/Медиамакс/. В Армавирском марзе стартовала совместная программа Армянского офтальмологического проекта (АОП) и Фонда Orange, целью которой является проведение бесплатных офтальмологических обследований для жителей марза и лечения социально необеспеченных больных.
Сегодня председатель Фонда Orange Франсис Желибтер посетил село Налбандян Армавирского марза и присутствовал на офтальмологических осмотрах жителей марза и общеобразовательном занятии по уходу за глазами, организованном в местной школе для детей.
“Иногда качественные офтальмологические услуги для жителей марза бывают недоступными. Благодаря данному проекту многие вновь обретают свет глаз, тысячи предупреждают новое либо осложняющееся заболевание. Представляя телекоммуникационную компанию, мы рады демонстрировать нашу заботу о тех, у кого есть проблемы с коммуникацией, так как глаза являются одним из важнейших средств коммуникации людей”,- сказал председатель Совета Фонда Orange Франсис Желибтер.
“В рамках программы около 4000 взрослых и 1200 детей Армавирского марза пройдут офтальмологическое обследование. Планируется предоставить 1600 пар очков. В мобильной глазной клинике будет проведено 300 операций и лазерных лечений. Параллельно с офтальмологическими обследованием, в 9 школах Армавирского марза будут организованы также общеобразовательные занятии по уходу за глазами»,- сказала директор армянского офиса АОП Нуне Егиазарян.
Медицинские группы АОП с 24 сентября по 20 октября будут работать в Армавирской области, с 22 октября до 17 ноября – в Вагаршапасткой области (Эчмиадзин). Мобильная глазная клиника остановится в Армавире и Вагаршапате ( Эчмиадзин). Для детальной информации жители должны обратиться в центр здоровья своей местности и следить за объявлениями. Подробный график можно скачать, перейдя по ссылке: http://www.eyecareproject-armenia.com/files/Armavir-Schedule-Arm.pdf
Финансовое содействие Фонда Orange в работе в Армавирской области составило 7 млн. 299 тыс. 730 драмов.