04:08 | 07.11.12 | Նորություններ | 5246
Երեւան/Մեդիամաքս/. ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն այսօր ասել է, որ Հայաստանում բջջային հեռախոսահամարի փոխանցման ծառայության (Mobile Number Portability-MNP) ներդրման հարցը քննարկվում է ընկերությունում:
Ելույթ ունենալով այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում` Իգոր Կլիմկոն նկատել է, որ MNP ներդրման միջազգային փորձը հակասական է:
«Կան երկներ, որտեղ այս ծառայությունն իրոք պահանջված է եւ իր ներդրումն է ունեցել ոլորտի զարգացման մեջ: Սակայն, կան նաեւ օրինակներ, երբ ծառայությունը բացասական դեր է խաղացել օպերատորների եւ հեռահաղորդակցային ոլորտի զարգացման հարցում: Իմ կարծիքով, ոչ այդքան հաջող է եղել MNP-ի գործարկումը հարեւան Վրաստանում, որի շուկան շատ նման է մեր շուկային», - նշել է Իգոր Կլիմկոն:
ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրենը նաեւ անդրադարձել է Հայաստանյան շուկայում չորրորդ բջջային օպերատորի մուտքի վերաբերյալ խոսակցություններին:
«Հայաստանում բջջային կապի զարգացումը շատ բարձր մակարդակի վրա է: Մեր գնահատականներով, Հայաստանում բջջային կապի ներթափանցման մակարդակն արդեն իսկ գերազանցում է 135%-ը: Չգիտեմ, թե որքան նպատակահարմար կլինի որեւէ մեկի համար մուտք գործել նման հագեցած շուկա», - նշել է Իգոր Կլիմկոն:

Гедиректор АрменТел Игорь Климко
Ереван/Медиамакс/. Гедиректор АрменТел Игорь Климко сказал сегодня, что вопрос о внедрении в Армении услуги переносимости мобильного номера (Mobile Number Portability-MNP) обсуждается в компании.
Выступая сегодня на пресс-конференции, Игорь Климко заметил, что опыт внедрения MNP в разных странах является противоречивым.
«Есть страны, где эта услуга действительно востребована и внесла вклад в развитие отрасли. Однако есть и примеры, когда эта услуга сыграла негативную роль в развитии и операторов и телекоммуникационной индустрии. На мой взгляд, не совсем успешным было внедрение MNP в соседней Грузии, рынок которой очень похож на наш», - отметил Игорь Климко.
Гендиректор АрменТел коснулся также разговоров о возможном приходе четвертого мобильного оператора на рынок Армении.
«Развитие мобильной связи в Армении находится на очень высоком уровне. По нашим оценкам, уровень проникновения мобильной связи в Армении уже сейчас составляет свыше 135%. Не знаю, насколько целесообразно будет входить на столь насыщенный рынок», - отметил Игорь Климко.