05:32 | 12.11.12 | Նորություններ | 4200
Երեւան/Մեդիամաքս/. Նոյեմբերի 20-ին կմեկնարկի «WebԾիրան» 2-րդ համահայկական օնլայն կինոփառատոնը, որի գլխավոր հովանավորը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է:
«Արդեն երկրորդ անգամ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է մշակութային կարեւոր միջոցառում դարձած «WebԾիրան» համահայկական օնլայն կինոփառատոնին, որի կարեւոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ երիտասարդ սերնդի հայ կինոգործիչները գնահատվում են հասարակության կողմից: Վեբ տեխնոլոգիաների եւ կինոարվեստի եզակի այս համադրությունը քիչ հայտնի կինոգործիչներին հնարավորություն է տալիս իրենց ֆիլմերը ներկայացնելու ավելի լայն լսարանի` առանց զգալի ֆինանսական ներդրումների եւ առանց սահմաններ հատելու, հնարավորություն է ընձեռում բացահայտելու իրենց տաղանդը, դառնալ հայտնի եւ գրավել հանրության, ինչպես նաեւ ֆիլմարտադրողների ուշադրությունը»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Փառատոնը սահմանել է 1 գլխավոր եւ 2 խրախուսական մրցանակ: Գլխավոր մրցանակակիրը կպարգեւատրվի 300 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամով եւ հատուկ դիպլոմով, խրախուսական մրցանակի արժանացածները` 100-ական ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամով եւ հատուկ դիպլոմով: Ամենաշատ դիտումներ արձանագրած ֆիլմը կարժանանա «Համակրանք» խրախուսական մրցանակին եւ հատուկ դիպլոմի:
«WebԾիրան» 2-րդ համահայկական օնլայն կինոփառատոնի արդյունքները կհրապարակվեն դեկտեմբերի 20-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում` հատուկ մրցանակաբաշխության ժամանակ: Արդյունքները կամփոփի պրոֆեսիոնալ ժյուրին:
«WebԾիրան» 2-րդ համահայկական օնլայն կինոփառատոնին ներկայացված ֆիլմերը ցուցադրվելու են բացառապես www.webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսությամբ:
Կինոփառատոնին կարող են մասնակցել Հայաստանում եւ արտերկրում ապրող բոլոր կինոռեժիսորները` ներկայացնելով մինչեւ 20 րոպե տեւողությամբ, առանց ժանրային եւ ձեւաչափային սահմանափակումների ֆիլմեր:
«WebԾիրան» համահայկական կինոփառատոնին մասնակցելու համար, անհրաժեշտ է նոյեմբերի 13-ից դեկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում DVD ֆորմատով ֆիլմերը ներկայացնել «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի գրասենյակ:

05:32 | 12.11.12 | Новости | 4257
Ереван/Медиамакс/. 20 ноября стартует второй всеармянский онлайн кинофестиваль “WebАбрикос”, генеральным спонсором которого выступает ВиваСелл-МТС.
“Уже второй раз ВиваСелл-МТС содействует всеармянскому онлайн кинофестивалю «WebАбрикос», который стал важнейшим мероприятием. Одной из важных особенностей является то, что молодое поколение армянских кинематографистов оцениваются обществом. Это уникальное сочетание веб-технологий и кинематографии предоставляет возможность малоизвестным деятелям кино представить свои фильмы более широкой аудитории без значительных финансовых вложений и без пересечения границ, дает возможность выявить их талант, стать знаменитым и привлечь внимание общественности, а также кинематографистов”,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В рамках фестиваля победители получат 1 главный и 2 поощрительных приза. Главный победитель получит 300 долларов США и специальный диплом, лауреаты поощрительного приза – по 100 долларов США и специальный диплом. Фильм, удостоившийся максимальных просмотров, получит поощрительный приз “Симпатия”
и специальный диплом.
Итоги второго всеармянского онлайн кинофестиваля “WebАбрикос” будут опубликованы с 20 по 25 декабря в ходе специальной церемонии награждения. Результаты будет суммировать профессиональное жюри.
Фильмы, представленные в ходе кинофестиваля, будут транслироваться исключительно по интернет-телевидению www.webtv.am.
В кинофестивале могут принять участие все кинорежиссеры, живущие в Армении и за рубежом, представляя фильмы длительностью до 20 минут без жанровых и форматных ограничений.
Для участия во всеармянском кинофестивале «WebАбрикос» необходимо с 13 ноября по 10 декабря в формате DVD представить фильмы в офис международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.