02:57 | 16.11.12 | Նորություններ | 2712
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ադրբեջանը բանակցում է տարածաշրջանի պետությունների հետ իրենց դոմենային հասցեների՝ Ադրբեջանի տարածքում տեղակայված ICANN-ի խորքային DNS-սերվերի վրա տեղափոխելու ուղղությամբ, հայտնել է նոյեմբերի 15-ին երկրի կապի եւ ՏՏ նախարար Ալի Աբասովը, հաղորդում է Trend-ը:
«Նախագիծը տեխնոլոգիական կողմից բացի ունի նաեւ իրավական հիմք, քանի որ երկրների ինտերնետ-հասցեները կառավարվելու են անմիջապես այդ կենտրոնից», - նշել է նախարարը:
Այսօր DNS խորքային համակարգը բաշխված է ամբողջ աշխարհով:
ICANN-ը (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ԱՄՆ կառավարության մասնակցությամբ 1998թ. հիմնադրված միջազգային ոչ առեւտրային կազմակերպություն է, որի առաքելությունն է դոմենային անվանումների, IP-հասցեների եւ ինտերնետի գործունեության հետ կապված այլ հարցերի կարգավորումը:
Ակնհայտ է, որ Հայաստանը չի կարող լինել այն երկրների թվում, որոնց հետ Ադրբեջանը բանակցում է նշված թեմայով:

02:57 | 16.11.12 | Новости | 2711
Ереван/Медиамакс/. Азербайджан ведет переговоры со странами региона с целью размещения их доменных адресов в корневом DNS-сервере ICANN на своей территории, заявил 15-го ноября министр связи и информационных технологий страны Али Аббасов, передает Trend.
«Проект, наряду с технологическим аспектом, имеет также и юридическую основу, так как интернет-адреса стран будут управляться непосредственно из данного сервера», - отметил министр.
Сегодня корневая система DNS распределена по всему миру.
ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) – международная некоммерческая организация, созданная в 1998 году при участии правительства США для регулирования вопросов, связанных с доменными именами, IP-адресами и прочими аспектами функционирования интернета.
Очевидно, что Армении не может быть в числе стран, с которыми Азербайджан ведет переговоры на подобную тему.