11:02 | 23.01.13 | Հարցազրույցներ | exclusive 156185
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այսօր (ՀԾԿՀ) որոշեց Հայաստանում գործող բջջային օպերատորներին պարտավորեցնել GSM ծածկույթ ապահովել Հայաստանի բոլոր բնակավայրերում: Հայաստանի բոլոր 3 բջջային օպերատորները ներկայումս, իրենց հավաստմամբ, արդեն իսկ ապահովում են Հայաստանի բնակավայրերի ավելի քան 95%-ի ծածկույթ, սակայն Հայաստանում դեռ կան բնակավայրեր, որտեղ ընդհանրապես բացակայում է որեւէ օպերատորի ծածկույթը: ՀԾԿՀ-ն ընտրել է 18 այսպիսի գյուղական բնակավայր եւ հավասարաչափ բաշխել դրանցում ցանցի կառուցման պարտավորությունը 3 օպերատորների միջեւ: Այսպիսով` այսօր կկայանա ՀԾԿՀ նիստ, որտեղ օպերատորներից յուրաքանչյուրը կստանա 6-ական գյուղ, որտեղ պետք է ցանց կառուցի մինչեւ 2014-ի հունվարի 23-ը:
Սա առաջին դեպքն է Հայաստանում, երբ բջջային օպերատորի ցանցի ընդլայնումը տեղի է ունենում ոչ թե ելնելով մրցակցային պայքարից, այլ պետության կարգադրմամբ:
Հարցի շուրջ Մեդիամաքսը զրուցել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի հետ:
- Պարոն Յիրիկյան, որքանո՞վ է ճիշտ պարտավորեցնել օպերատորին ցանց կառուցել եւ պատրա՞ստ է արդյոք ոլորտը կատարել լրացուցիչ ներդրումներ նշված բնակավայրերում ծածկույթ ապահովելու համար:
- Հանձնաժողովի այս նախաձեռնությունը համեստ, բայց լավ քայլ է: Կարծում եմ՝ մեր երկրի աշխարհաքաղաքական դիրքը բոլոր երեք օպերատորներին հավասարաչափ  պարտավորեցնում է 100%-անոց ծածկույթ ունենալ: Ի թիվս այլ հարցերի, սա նաեւ անվտանգության ապահովման խնդիր է:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցն այսօր ամենաընդարձակն է Հայաստանում, եւ կան բնակավայրեր, որտեղ գործում է բացառապես միայն մեր ցանցը: Եվ եթե այնտեղ ինչ-ինչ պատճառներով մեր ցանցը վթարվի` այդ տարածքները կմնան առանց կապի: Այստեղից էլ բխում է այն անհրաժեշտությունը, որ բոլոր օպերատորները պետք է ծածկույթ ունենան այդ եւ առհասարակ` բոլոր բնակավայրերում: Միգուցե խոսում եմ ընկերության շահերին դեմ, սակայն սա ավելի շատ բխում է պետության, քան զուտ ընկերության շահերից: Հուսով եմ` հանձնաժողովի այս նախաձեռնությունը շարունակություն կունենա:
Նոր բնակավայրերում ցանց կառուցելու որոշման հետ կապված նշեմ, որ մենք միշտ պատրաստակամ ենք եւ առաջնորդվում ենք ցանցը կատարելագործելու եւ ընդլայնելու ռազմավարությամբ`անկախ օպերատորներին պարտավորեցնելու հանձնաժողովի որոշումից: Ասվածի ապացույցներից մեկն էլ այն է, որ հիշատակված վեց գյուղերից երկուսում՝ Հորսում եւ Հալավարում, մենք անցյալ տարի արդեն իսկ ապահովել ենք ծածկույթ: Վստահ եղեք, որ մեզ «հասանելիք» գյուղերում աշխատանքն ավարտելուց հետո չենք բավարարվելու եւ շարունակելու ենք  դրանք` 100%-անոց ծածկույթ ապահովելու նպատակով: Մենք միշտ առաջնորդվում ենք պատասխանատվությամբ:
- Բոլոր 3 օպերատորների կողմից Հայաստանում 100%-անոց ծածկույթ ապահովելու կարեւորությունը Ձեր կողմից կարեւորվում էր նաեւ համարների փոխանցման ծառայության (Mobile Number Portability) ներդրման համատեքստում, ինչը նախատեսվում է 2014-ի հունվարի մեկից: Սակայն դժվար թե բոլոր երեք օպերատորները մինչեւ այս ժամկետը հասցնեն ապահովեն 100%-անոց ծածկույթ, այդպես չէ՞:
- MNP-ն (բջջային օպերատորի փոփոխում՝ հին հեռախոսահամարի պահպանմամբ – խմբ.) շատ լավ ծառայություն է, սակայն կարծում եմ, սկզբնական շրջանում այն չի ներդրվի Հայաստանի ամբողջ տարածքում՝ հաշվի առնելով ձեր կողմից մատնանշած հարցը, այլ կգործի բաժանորդների մի մասի համար:
Երեք օպերատորները ՀԾԿՀ հետ համատեղ ուսումնասիրել են MNP ներդրման Վրաստանի, Իսպանիայի եւ Բելառուսի փորձը: Այս բոլոր երեք երկրներում մոտեցումները եւ պահանջները տարբեր էին: Այս տարվա ընթացքում մենք միասին կփորձենք նախագծել մի համակարգ, որը կլինի առավել հարմար Հայաստանի համար:
- Ինչպե՞ս է, ըստ Ձեզ, ընթանալու մրցակցությունը Հայաստանի բջջային կապի եւ ինտերնետի շուկայում մոտակա տարիներին:
- Ձայնային ծառայությունների հետագա զարգացման հեռանկարները մեծ չեն, այսօր Հայաստանում շարժական կապի շուկան բավականին զարգացած է՝ համեմատած անգամ զարգացած երկրների հետ, սակայն նույնը չես ասի տվյալների փոխանցման շուկայի մասին. այստեղ դեռ զարգանալու մեծ ներուժ կա ու մրցակցությունն այստեղ դեռ թեժանալու է: Վերջին տարիներին մենք արդեն դարձանք ինտերնետի շուկայում մրցակցության բուռն աճի ականատես, եւ սպառողները պետք է գոհ եւ բավարարված լինեն` տեսնելով, թե ինչպես դինամիկ է աճում այս շուկան:
- 2012թ. դեկտեմբերից մարզերում ինտերնետ-պրովայդերները ունեն նոր բավականին հզոր մրցակից՝ ի դեմս Ռոստելեկոմի: Ինչպե՞ս է դա, ըստ Ձեզ, փոխում մրցակցությունը տարածաշրջաններում եւ ինչպե՞ս են պատրաստվում արձագանքել լարային օպերատորների ընդլայնմանը ինտերնետի անլար օպերատորները, մասնավորապես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
- Շուկայական իրողությունների փոփոխման մասին գնահատականներ տալը դեռեւս վաղ է, քանի որ Ռոստելեկոմը նոր է սկսել գործել Հայաստանի ինտերնետի մանրածախ շուկայում: Մյուս կողմից, ողջունելի է, որ լարային ծառայությունների շուկայում կսկսենք տեսնել նույնքան աշխույժ մրցակցություն, ինչպես այսօր կա անլար օպերատորների միջեւ:
Ինչ վերաբերում է լարային եւ անլար օպերատորների մրցակցությանը, այստեղ, կարծում եմ, կարեւոր է, որ ամեն մեկը շեշտադրի իր ուժեղ կողմերի՝ էլ ավելի արդյունավետ օգտագործումը:
- Անդրադառնանք ընդհանուր ՏՀՏ-ոլորտին. օրերս ոլորտի ներկայացուցիչների կողմից դժգոհություններ հնչեցին ոլորտում հարկային քաղաքականության վերաբերյալ: Մասնավորապես, այն մասին, որ 20% շահութահարկը ստիպում է Հայաստանի ՏՏ-հատվածին գնալ օֆշոր, ինչպես նաեւ այն, որ նոր հարկային օրենսդրությունը էլ ավելի է մեծացրել բեռը ՏՏ-ոլորտի վրա: Որքանո՞վ եք տրամաբանական համարում նման քաղաքականությունը, երբ ՏՏ-ոլորտը համարվում է գերակա ճյուղ:
- Ես միշտ ասել եմ՝  չկա լիարժեք տնտեսություն: Բոլոր երկրներում առկա են տարատեսակ խնդիրներ՝ հարկային կամ այլ բնույթի: Պետության կողմից իրականացվող բարեփոխումները երբեմն ստացվում են, երբեմն՝ ոչ: Պետք է, սակայն, հիշել, որ միշտ կա պետության որոշումների բողոքարկման կամ առաջարկություններ ներկայացնելու քաղաքակիրթ ձեւ: Բիզնեսի քաղաքակիրթ ճնշման արդյունքում անցյալում եւս վերանայվել են որոշ օրենքներ:
20% շահութահարկը, միգուցե, շատ է փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների համար եւ կարծում եմ, հնարավոր է հասնել այս օրենքի փոփոխմանը:
Ընդհանուր առմամբ, ՏՀՏ ոլորտը Հայաստանում զարգանում է մեծ տեմպերով: Տարեցտարի նրա կշիռը տնտեսությունում ավելանում է եւ իր ձայնը պետք է հաշվի առնել:

11:02 | 23.01.13 | Interviews | exclusive 156170
The Public Services Regulatory Commission (PSRC) decided to oblige the Armenian mobile operators to provide GSM coverage to all settlements of the country. At this moment, all the three mobile operators already provide over 95% coverage of Armenia’s populated areas, but there are still places, where the services of the operators are not available yet. The PSRC has chosen 18 rural areas and distributed the responsibilities of building networks between the three operators.
This is the first time in Armenia, when the expansion of operators’ mobile networks takes place not as a result of a competition but by the request of the state. Mediamax discussed the issue with VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
- Mr. Yirikian is it correct to oblige the operators to build a network, and is the sphere ready to make additional investments in the mentioned areas to provide coverage?
- The initiative of the Commission is a modest but a good step. I think that the geopolitical location of our country equally obliges all the three operators to have 100% coverage. Among other issues, it is also a task of a national security.
Today, VivaCell-MTS has the widest network in Armenia, and there are places where only our network is available. And if for some reason our network gets damaged, these areas will be left without communication. So, all the operators should provide coverage in these and all populated areas. Maybe I'm not talking in favor of our company, but my words proceed from the interests of the state. I hope this initiative of the Commission will continue.
In connection with the decision on building a network in new areas, I would like to note that we are always ready and are guided by the strategy of improvement and expansion of the network, regardless of the Commission's decision. And one of the proofs is that in two of these villages - in Gors and Alavar, we already provided coverage last year. Be sure that after we finish working in “our” villages, we will not stop and will continue the works in order to provide 100% coverage. We are always guided by responsibility.
- You have highlighted the importance of providing 100% coverage in Armenia by all the three operators also in the context of introduction of Mobile Number Portability (MNP), which is planned to be introduced in Armenia on 1 January 2014. But I think the operators won’t manage to provide 100% coverage by that time, will they?
- MNP is a very good service, but I think, taking into consideration your question, at the initial stage it will not be introduced on the whole territory of Armenia, and will be available for some subscribers only. All three operators jointly with the PSRC have studied the experience of MNP introduction in Georgia, Spain and Belarus. In all three countries, the approaches and requirements were different. During this year, we must design a new system together that would be most convenient for Armenia.
- What do you think, how will the competition on the voice and Internet market of Armenia flow within the coming years?
- The prospects of future development of voice services are small. Today, Armenia’s mobile market is quite developed, even if compared with that of developed countries. However, we cannot say the same about the data transfer market: it has a huge development potential, and the competition will keep growing. We have witnessed a rapid development of the Internet market in recent years, and consumers should be pleased and satisfied with how fast the market develops.
- In December 2012, a new and a powerful competitor – Rostelecom - began providing services in the regions. What do you think, how will this fact change the competition in the regions? How will the wireless operators, VivaCell-MTS in particular, react on the expansion of wired operators?
- It is too early to assess the changes on the market yet, as Rostelecom has entered the Armenian retail Internet market quite recently. On the other hand, it is praiseworthy that we will witness as vigorous competition on the market of wired services, as we see between the wireless operators today. As for the competition among wired and wireless operators, I think it is important that everyone laid the emphasis on the productive use of his strengths.
- Let’s talk about the ICT sector in general: the other day, the representatives of the sector have voiced discontent about the tax policy. In particular, they mentioned that the 20% income tax makes the Armenian IT sector go offshore and that the new tax law has increased the burden on the IT sphere even more. In your opinion, to what extent is this policy logical, when the IT sector is considered a priority sector?
- I have always said that there doesn’t exist a full-fledged economy. All countries have different fiscal or other problems. The government’s reforms sometimes prove successful, sometimes not. But we must remember that there exists a civilized way of disputing decisions, as well as new proposals. As a result of a civilized pressure of the business some laws were also revised in the past.
Maybe, a 20% income tax is too high for the small and medium business, and I think it will be possible to achieve a change in the draft law.
On the whole, the ICT sector in Armenia is developing quite rapidly. Its share in the economy is increasing from year to year, and its voice must be taken into consideration.