14:36 | 04.02.13 | Նորություններ | 6526
Օրանժ Արմենիայի 3G+ ցանցը ճանաչվել է շարժական ինտերնետի որակի առաջատարը Հայաստանում՝ ըստ գերմանական «P3 Communications» անկախ միջազգային խորհրդատվական ընկերության կողմից Ֆրանս Տելեկոմ-Orange Խմբի պատվերով իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների:
Ուսումնասիրության ընթացքում գնահատվել են եվրոպական 8 երկրներում շարժական կապի 26 օպերատորների ցանցերի մի շարք պարամետրեր, ինչպես մուտք ստատիկ վեբ կայքեր՝ ներառյալ YouTube-ի գլխավոր էջ, տեսանյութերի դիտում ինտերնետով, էլեկտրոնային հաղորդագրությունների առաքում եւ ստացում, ֆայլերի վերբեռնում եւ նեռբեռնում ու վեբ կայքեր մուտք գործելու համար պահանջվող ժամանակը: Բոլոր փորձարկումներն իրականացվել են շուկայում առկա USB մոդեմներով ու սմարթֆոններով եւ հատուկ ծրագրերով, հայտնել են ընկերությունում
Անցյալ տարվա ընթացքում Հայաստանում երկու անգամ իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում պարզ է դարձել, որ վերը նշված բոլոր պարամետրերով Օրանժ Արմենիա ընկերությունն, ընդհանուր արդյունքներով, Հայաստանում առաջարկում է ինտերնետի լավագույն արագություն եւ որակ, ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Վերջին տարիներին մենք ջանք չենք խնայել՝ Հայաստանում կառուցելու եվրոպական լավագույն ցանցերից մեկը: 2012թ. մեզ հաջողվեց ավելացնել մեր ցանցի թողունակությունը մինչեւ 42Մբ/վ Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում եւ մինչեւ 21Մբ/վ գյուղական համայնքներում: Մեզ համար ուրախալի է տեսնել, որ ցանցի որակի բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն իրենց արդյունքն են ցույց տալիս: Մենք շարունակելու ենք աշխատանքներ տանել մեր ցանցի արագության եւ աշխատանքի որակի կատարելագործման ուղղությամբ՝ այդպիսով մեր ձայնային եւ ինտերնետ ծառայությունների բաժանորդներին առաջարկելով առավելագույն հարմարավետություն», - ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Հայաստանում փորձարկումներն իրականացվել են 2012թ. հունիսի 13-ից հուլիսի 5-ը եւ նոյեմբերի 19-30-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւան, Գյումրի, Վանաձոր եւ Էջմիածին քաղաքներում՝ հաշվի առնելով, որ բնակչության խտությամբ պայմանավորված՝ նշված քաղաքներում է գեներացվում տրաֆիկի մոտ 80%-ը:
Փորձարկումներն իրականացվել են նշված քաղաքների կենտրոններում, գործարար ու առեւտրային շրջաններում եւ արվարձաններում: Փորձարկումների շուրջ 20%-ն իրականացվել է շարժման մեջ:
Ընդհանուր ուսումնասիրությունն իրականացվել է 2012թ. մայիս-օգոստոս եւ 2012թ. հոկտեմբերի 17-ից մինչեւ 2013թ. հունվարի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հետեւյալ երկրներում՝ Հայաստան, Բելգիա, Լյուքսեմբուրգ, Մոլդովա, Լեհաստան, Ռումինիա, Իսպանիա եւ Սլովակիա:

14:36 | 04.02.13 | News | 6529
Orange Armenia has been recognized as the leading 3G+ mobile internet network in Armenia, according to the study conducted by the independent and internationally recognized “P3 Communications” German consulting firm, by the request of Orange France Telecom Group.
The study, based on the use of international standards, has evaluated several parameters, such as access to static websites, including the YouTube homepage, video streaming, sending and receiving emails, file upload and download and website access time of 26 mobile networks in 8 European countries. All tests were conducted with commercially available USB modems, smartphones and specific software, the company informs.
As a result of the study, performed in Armenia twice last year, it has been concluded that Orange Armenia provides the best speed and quality for internet services in Armenia, for all above-mentioned services, the company said in a news release.
“In the last years, we have worked to build in Armenia one of the best European networks. In 2012 we have increased the network capability with a speed of up to 42Mbps in Yerevan, Gumri and Vanadzor and 21Mbps in the countryside. We are pleased that our strategic focus on network quality is bearing its fruits. We will continue to focus on improving the speed and the network performance so that we can offer customers of our mobile voice and data services the best user comfort,” said Francis Gelibter, CEO of Orange Armenia.
In Armenia, measurements took place from June 13 to July 5 and from November 19 to 30, 2012 in Yerevan, Gyumri, Vanadzor, and Etchmiadzin considering that almost 80% of the data traffic is generated in these areas due to concentration of population. Measurements were made in city centres, business, commercial and suburban areas, with around 20% of measurements performed in motion, travelling within cities.
The overall study was carried out in Armenia, Belgium, Luxemburg, Moldova, Poland, Romania, Spain and Slovakia from May to August 2012 and from October 17, 2012 to January 15, 2013.