14:17 | 27.02.13 | Նորություններ | 5930
Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԻՏՁՄ), ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամի, Վորլդ Վիժն Հայաստանի եւ Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ նախաձեռնել է 2013-ին Հայաստանի եւԱրցախի 50 դպրոցում ռոբոտաշինության խմբակներ ստեղծելու ծրագիրը:
Նախաձեռնության նպատակն է հետաքրքրություն առաջացնել աշակերտների մոտ ռոբոտատեխնիկայի ոլորտի նկատմամբ, զարգացնել ճարտարագիտական մտածելակերպը, ինչպես նաեւ ապագա ուսանողներին նախապատրաստել տեխնիկական համալսարաններում սովորելուն, հայտնել են ԻՏՁՄ-ից:
«Տարեցտարի ավելանում է ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրվող եւ ռոբոտների մրցույթներին մասնակցել ցանկացող երեխաների թիվը, ովքեր, ի դեպ, բավական մեծ հաջողություններ են գրանցում մրցույթների ժամանակ: Զարգացումներին ավելի մեծ ընթացք տալու նպատակով` միությունը նախագծել է ուսումնական խմբակի համար նախատեսված ռոբոտի կոմպլեկտ: Ներկայումս նախատեսվում է իրականացնել պիլոտային ծրագիր, որի շրջանակներում Հայաստանի 50 դպրոցի կտրամադրվեն ուսումնական ռոբոտների համապատասխան կոմպլեկտներ»,- այսօր ասել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համոզմունք է հայտնել, որ դպրոցը իդեալական միջավայր է Հայաստանում ռոբոտաշինության ուղղությամբ ամուր հիմքեր ստեղծելու համար: «Վստահաբար, սովորողներից շատերը կցանկանան մասնագիտանալ հենց ռոբոտաշինության ոլորտում՝ գերկարեւոր այդ բնագավառում դառնալով մեր երկրի մրցակցային առավելության կրողներն աշխարհում»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Դպրոցական խմբակներում դասընթացները նախատեսված են 2013-ի սեպտեմբերից: Ծրագրի շրջանակներում` հունիս-հուլիս ամիսներին, նախատեսվում է նաեւ համապատասխան դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստում: Ուսումնական ռոբոտների ծրագրավորումը հնարավոր կլինի LabView, Microsoft Robotics Studio ծրագրերի միջոցով:
Այսօր ռոբոտաշինության խմբակներ կան Երեւանում գործող Այբ դպրոցում, Քվանտ եւ Պոլիտեխնիկ վարժարաններում, իսկ մարզերից` Լոռիում (Ախթալա), Սյունիքում (Սիսիան, Կապան), Շիրակում (Գյումրի) եւ Արագածոտնում (Թալին):

14:17 | 27.02.13 | News | 5920
The Union of Information Technology Enterprises, in cooperation with VivaCell-MTS, Cronimet Charity Foundation, World Vision Armenia and Counterpart International Armenia, plan to set up robotics groups in 50 Armenian schools in 2013.
The aim of this initiative is to raise interest among pupils towards robotics, develop their engineering thinking, as well as to prepare potential students for studying in technical universities, UITE press-service informs.
“Year by year the number of students interested in robotics and eager to participate in robotics competitions increases, and they, by the way, have great success during the competitions.” In order to promote developments the Union has designed a robot set for the study groups. Currently it is planned to carry out pilot project within the frames of which 50 Armenian schools will be provided relevant sets of educational robots”, said the UITE Executive Director Karen Vardanyan.
VivaCell-MTS CEO Ralph Yirikian expressed confidence, that the school is an ideal environment for establishing a sound basis for robotics field in Armenia. “Certainly, many students would wish to be specialized particularly in the robotics filed as an essential area, thus becoming carriers of advantages for competitiveness in the word”, he said.
The courses for school groups will start in September 2013. Within the frames of this project it is envisaged to train the teaching staff from respective schools in June – July. The programming of educational robots will be implemented through Labview, Microsoft robotics studio programmes.
Today there are robotics groups in the following schools of Yerevan-“AYB” high school,Polytechnic basic college and Quantum College, as for the regions,in Lori (Akhtala), Syunik (Sisian, Kapan), Shirak (Gyumri) and Aragatsotn (Talin).