14:17 | 27.02.13 | Նորություններ | 5930
Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԻՏՁՄ), ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամի, Վորլդ Վիժն Հայաստանի եւ Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ նախաձեռնել է 2013-ին Հայաստանի եւԱրցախի 50 դպրոցում ռոբոտաշինության խմբակներ ստեղծելու ծրագիրը:
Նախաձեռնության նպատակն է հետաքրքրություն առաջացնել աշակերտների մոտ ռոբոտատեխնիկայի ոլորտի նկատմամբ, զարգացնել ճարտարագիտական մտածելակերպը, ինչպես նաեւ ապագա ուսանողներին նախապատրաստել տեխնիկական համալսարաններում սովորելուն, հայտնել են ԻՏՁՄ-ից:
«Տարեցտարի ավելանում է ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրվող եւ ռոբոտների մրցույթներին մասնակցել ցանկացող երեխաների թիվը, ովքեր, ի դեպ, բավական մեծ հաջողություններ են գրանցում մրցույթների ժամանակ: Զարգացումներին ավելի մեծ ընթացք տալու նպատակով` միությունը նախագծել է ուսումնական խմբակի համար նախատեսված ռոբոտի կոմպլեկտ: Ներկայումս նախատեսվում է իրականացնել պիլոտային ծրագիր, որի շրջանակներում Հայաստանի 50 դպրոցի կտրամադրվեն ուսումնական ռոբոտների համապատասխան կոմպլեկտներ»,- այսօր ասել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համոզմունք է հայտնել, որ դպրոցը իդեալական միջավայր է Հայաստանում ռոբոտաշինության ուղղությամբ ամուր հիմքեր ստեղծելու համար: «Վստահաբար, սովորողներից շատերը կցանկանան մասնագիտանալ հենց ռոբոտաշինության ոլորտում՝ գերկարեւոր այդ բնագավառում դառնալով մեր երկրի մրցակցային առավելության կրողներն աշխարհում»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Դպրոցական խմբակներում դասընթացները նախատեսված են 2013-ի սեպտեմբերից: Ծրագրի շրջանակներում` հունիս-հուլիս ամիսներին, նախատեսվում է նաեւ համապատասխան դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստում: Ուսումնական ռոբոտների ծրագրավորումը հնարավոր կլինի LabView, Microsoft Robotics Studio ծրագրերի միջոցով:
Այսօր ռոբոտաշինության խմբակներ կան Երեւանում գործող Այբ դպրոցում, Քվանտ եւ Պոլիտեխնիկ վարժարաններում, իսկ մարզերից` Լոռիում (Ախթալա), Սյունիքում (Սիսիան, Կապան), Շիրակում (Գյումրի) եւ Արագածոտնում (Թալին):

14:17 | 27.02.13 | Новости | 5075
Союз предприятий информационных технологий (UITE) в сотрудничестве с ВиваСелл-МТС, благотворительным фондом Кронимет, Ворлд Вижн Армения и Каунтерпарт Интернейшнл Армения инициировал программу по созданию роботостроительных кружков в 50 школах Армении и Арцаха.
Цель инициативы - вызвать интерес школьников к роботохенике, развивать у них инженерное мышление, а также подготовить будущих студентов к учебе в технических вузах, сообщили в UITE.
«Из года в год растет число детей, интересующихся роботостроением и желающих участвовать в наших соревнованиях. И, кстати, дети имеют довольно большой успех на конкурсах. Для более интенсивного развития сферы союз спроектировал комплект робота, предусмотренный для школьных кружков. На данный момент предусматривается реализовать пилотную программу, в рамках которой 50 армянским школам предоставят соответствующие комплекты ”, - сказал сегодня исполнительный директор UITE Карен Варданян.
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян выразил уверенность, что школа является идеальной средой для создания крепких основ по роботостроительству в Армении. “Я уверен, что многие дети, которые пройдут курс, захотят специализироваться именно в этой сфере ”, - сказал Ральф Йирикян.
В школьных кружках занятия запланированы с сентября 2013 года. В рамках программы в июне-июле предусматривается также переподготовка учителей соответствующих школ. Программирование роботов будет возможно посредством программ LabView и Microsoft Robotics Studio.
На сегодняшний день кружки по созданию роботов есть в школе Айб, в колледжах Квант и Политехническом колледже, а в марзах – в Лори (Ахтала), Сюнике (Сисиан, Капан), Шираке (Гюмри) и Арагацотне (Талин).