15:38 | 28.02.13 | Նորություններ | 3444
Բրիտանական 9 ֆիլմեր Մոսկվա եւ Նաիրի կինոթատրոններում ցուցադրվելուց հետո կներկայացվեն նաեւ մարզերում:
Բրիտանական ֆիլմերի 11-րդ փառատոնը կազմակերպում է Բրիտանական խորհուրդը` Երեւանում Բրիտանական դեսպանատան եւ ԱրմենՏել-ի (Beeline ապրանքանիշ) աջակցությամբ, հայտնել են ընկերությունում:
Վերջին տարիների արտադրության բրիտանական ֆիլմերի ցուցադրությունից բացի, կազմակերպվելու են դասընթացներ եւ մրցույթներ, փառատոնը կշրջի նաեւ երեք մարզում` առաջին անգամ ընդգրկելով ՀՀ տարբեր անկյուններում տեղակայված զորամասերը:
Փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա մարտի 2-ին, ժամը 15.00-ին Մոսկվա կինոթատրոնում «Ակվարիում» ֆիլմով: Անդրեա Արնոլդի այս ֆիլմն արժանացել է ժյուրիի մրցանակին Կաննի փառատոնում եւ BAFTA մրցանակին` որպես լավագույն բրիտանական ֆիլմ: Մարտի 2-ից 7-ը ֆիլմերը կցուցադրվեն Մոսկվա կինոթատրոնում (16.00-ին անգլերեն, իսկ 18.00-ին՝ հայերեն ենթագրերով), իսկ մարտի 8-ից 10-ը՝ Նաիրի կինոթատրոնում (14.30-ին անգլերեն, իսկ 16.30-ին՝ հայերեն ենթագրերով): Մուտքն ազատ է:
Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր վեհաժողովը 2013 թվականը հռչակել է Ջրային համագործակցության միջազգային տարի: Բրիտանական ֆիլմերի 11-րդ փառատոնը, միանալով այս նախաձեռնությանը, ներկայացնում է ֆիլմեր՝ նվիրված թեմայի բարձրաձայնմանը: Իսկ մարտի 11-ին Երեւանում փառատոնի փակումը տեղի կունենա ջրի սակավության խնդիրներին նվիրված հայ ռեժիսորների կարճամետրաժ ֆիլմերի եւ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի տրամադրած վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրությամբ:  Այնուհետեւ մրցույթի ֆիլմերը կցուցադրվեն Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում, ուր եւ Բրիտանական խորհուրդը, եւ ԱրմենՏել-ը կպարգեւատրեն դրանցից լավագույնների հեղինակներին:

15:38 | 28.02.13 | Новости | 3443
9 британских фильмов будут показаны в кинотеатрах Москва и Наири, а затем будут представлены также в марзах.
11-ый фестиваль британских фильмов организовывает Британский Совет при содействии посольства Британии и АрменТел (бренд Beeline), сообщили в компании.
Кроме британских фильмов, снятых в последние годы, будут также организованы мастер-классы и конкурсы, фестиваль будет представлен также в трех марзах. Впервые в программу будут включены воинские части в марзах.
Торжественная церемония открытия фестиваля состоится 2 марта в 15:00 утра в кинотеатре “Москва” фильмом “Аквариум”. Данный фильм Андреа Арнольда получил приз жюри на Каннском кинофестивале и премию BAFTA за лучший британский фильм. Со 2 по 7 марта фильмы будут показаны в Кинотеатре Москва (в 16.00 - на английском языке, а в 18.00 - с Армянскими субтитрами), а с 8 по 10 марта в кинотеатре Наири (в 14,30 - на английском языке, а в 16.30 - с армянскими субтитрами). Вход бесплатный.
Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 2013 год Международным годом сотрудничества в области водных ресурсов. 11-ый фестиваль британских фильмов, присоединившись к этой инициативе, представляет фильмы на тему воды.  А 11 марта, на  церемонии закрытия фестиваля, в Ереване состоится показ короткометражного фильма армянского режиссера на тему проблем нехватки воды и документальных фильмов, предоставленных ООН.  Затем конкурсные фильмы будут показаны в центре искусств Гафесчян, где британский совет и АрменТел наградят лучших авторов.