13:38 | 26.03.13 | Նորություններ | 3346
Ամերիկյան վեբ-հսկա Yahoo-ն $30 մլն-ով գնել է բրիտանացի 17-ամյա ուսանող Նիք Դ’Ալոսիոյի կողմից ստեղծված Summly բջջային հավելվածը, հաղորդում է RBC-ն:
Հավելվածն օգտագործվում է iPhone-ների վրա եւ իրենից ներկայացնում է տարբեր լրատվական աղբյուրների ագրեգատոր: Հավելվածն օգտագործում են, մասնավորապես, միլիարդատեր Ռուպերտ Մերդոքը եւ Ջոն Լենոնի այրի Յոկո Օնոն:
Մեկնաբանելով իր հավելվածի վաճառքը` երիտասարդն ասել է, որ պատրաստվում է ներդնել Summly-ի վաճառքից ստացված գումարները նոր նախագծերում, թեեւ իր տարիքը որոշակի խոչընդոտներ է ստեղծում գումարն ազատ տնօրինելու համար:
Դ’Ալոսիոն ծրագրավորում է սովորել 12 տարեկանից, երբ գործարկվել է Apple-ի AppStore-ը: Summly-ից բացի նա ստեղծել է այնպիսի հավելվածներ, ինչպես Facemoods-ը, որը թույլ է տալիս նկարներով որոշել Facebook-ի օգտատերերի տրամադրությունը, եւ երաժշտության որոնող հավելված SongStumblr-ը:

13:38 | 26.03.13 | Новости | 3350
Yahoo купила мобильное приложение Summly, разработанное 17-летним студентом из Британии Ником Д'Алоисио, заплатив за него $30 млн., передает РБК.
Приложение Summly используется на iPhone и позволяет сжимать новости до 400 знаков и открывать их в компактном виде. Постоянными пользователями данного приложения являются миллиардер Руперт Мердок и вдова Джона Леннона Йоко Оно.
Комментируя продажу своего приложения, Д'Алоисио отметил, что намерен инвестировать деньги, доступные после продажи, в новые проекты, хотя его возраст и накладывает некоторые правовые ограничения на возможность распоряжаться ими.
Н.Д'Алоисио освоил систему компьютерной кодировки в возрасте 12 лет, когда был запущен App Store компании Apple. После этого он начал создавать приложения, включая Facemood – сервис, определяющие настроение пользователей Facebook, а также SongStumblr – сервис, помогающий находить музыку.