11:57 | 04.04.13 | Նորություններ | exclusive 5584
Երեւան: Մեդիամաքս: Բարձրաստիճան ռուս պաշտոնյան բավականին «ինքնատիպ» է արձագանքել Հայաստանում ռուսաստանյան պետական մարմինների կողմից արգելափակված կայքերի անհասանելի լինելու խնդրին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Ռուսաստանի կապի եւ հաղորդակցության նախարարի տեղակալ Ալեքսեյ Վոլինն այդ մասին ասել է «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
«Խնդիր չկա: Յուրաքանչյուր օգտագործող կարող է ընտրել այն թրաֆիկը, որից նա ցանկանում է ստանալ: Եթե մեզ մոտից դուր չի գալիս` թող այլ տեղից ստանան: Դա Հայաստանի Հանրապետության խնդիրն է, թե ինչպե՞ս եւ ո՞ր կապուղով են նրանք կապված համաշխարհային ցանցի հետ», - ասել է ռուս պաշտոնյան:
«Իզվեստիա» թերթն այս տարվա հունվարին գրել էր, որ Հայաստանի բնակիչները ռուսաստանյան օրենքների եւ նորմերի ազդեցության տակ են ընկել, քանի որ ՀՀ հիմնական ինտերնետ-թրաֆիկը անցնում է Ռուսաստանի տարածքով:
Թերթը նշում էր, որ դրա հետեւանքով հայաստանյան օգտատերերը երբեմն չեն կարողանում այցելել այն կայքեր, որոնք գտնվում են ռուսաստանյան «սեւ ցուցակում»:
«Մենք արդեն սկսել ենք դիմումներ ստանալ բաժանորդներից: Մենք փոխում ենք երթուղին դեպի այն կայքերը, որոնց վրա հայաստանյան օգտագործողները ռուսաստանյան «խոչընդոտ» կտեսնեն: Հետագայում, ամենայն հավանականությամբ, մենք կկարգավորենք հայաստանյան թրաֆիքի երթեւեկությունն այնպես, որպեսզի դրանից անմիջապես հանվեն Ռուսաստանում արգելքի տակ գտնվող բոլոր կայքերը: ԱրմենՏել-ը Հայաստանում աշխատում է բացառապես Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով»,- թերթի հետ զրույցում ասել էր Վիմպելկոմ-ի ԱՊՀ երկրներում հասարակական կապերի ղեկավար Արտյոմ Մինաեւը:
«Իր գործունեության յուրաքանչյուր երկրում ՄՏՍ-ը կազմակերպում է ցանցերի աշխատանքը տեղական օրենսդրության համաձայն: Մենք ՄՏՍ-Հայաստան-ի  բաժանորդներից բողոքներ չենք ստացել որեւէ ռեսուրս մուտք գործելու սահմանափակումերի վերաբերյալ եւ մեր ցանցում նման բան չենք տեսել:
Թրաֆիքի երթեւեկության համար մենք օգտագործում ինչպես մեր սեփական մայրուղային ալիքները, այնպես էլ գործընկերներինը»,- ասել է ՄՏՍ-ի մամուլի քարտուղար Վալերիա Կուզմենկոն:
«Մեզ դեռեւս չեն դիմել Հայաստանի գործընկերները, եւ մենք հուսով ենք, որ այդ խնդիրները կլուծվեն օպերատորի մակարդակով: Սակայն, եթե նման դիմում լինի, մենք պատրաստ ենք այն դիտարկել եւ աջակցել խնդիրների լուծմանը»,- «Իզվեստիա»-ին ասել էին Ռոսկոմնադզորում:

Замминистра министра связи и массовых коммуникаций России Алексей Волин
Ереван/Медиамакс/. Высокопоставленный российский чиновник весьма своеобразно отреагировал на возникающие в Армении проблемы с доступом к некоторым сайтам, которые блокируются российскими государственными органами.
Как сообщает Медиамакс, замминистра министра связи и массовых коммуникаций России Алексей Волин коснулся этой темы в ходе интервью на радиостанции «Эхо Москвы».
«Проблемы нет. Любой пользователь в состоянии выбрать тот трафик, откуда он хочет получать. Не нравится от нас - пускай с другого места получают. Это проблема республики Армения, каким образом и через какой шнурок они связаны со всемирной паутиной», - заявил российский чиновник.
В январе этого года газета «Известия» писала, что жители Армении попали под действие российских законов и норм, поскольку основной интернет-трафик республики идет через территорию России.
Газета отмечает, что вследствие этого армянские абоненты порой не могут посещать зайты, которые находятся в российском «черном списке».
«К нам уже начали поступать обращения от абонентов. Мы меняем маршрутизацию к тем сайтам, на которых армянские клиенты увидели российскую «заглушку». В перспективе, скорее всего, мы настроим маршрутизацию армянского трафика таким образом, чтобы из нее сразу исключались все сайты, попавшие под запрет в России. «Арментел» в Армении работает исключительно по армянским законам», - говорил тогда газете менеджер по связям с общественностью по СНГ «ВымпелКом» Артем Минаев.
«В каждой из стран присутствия МТС организует работу сетей в соответствии с локальным законодательством. Мы не получали жалоб от абонентов «МТС-Армения» по ограничению доступа к каким-либо ресурсам и не наблюдали этого на своей сети.
Для транспортировки трафика мы используем как собственные магистральные каналы, так и партнерские», - сообщала пресс-секретарь МТС Валерия Кузьменко.
«К нам пока коллеги из Армении не обращались, и мы рассчитываем, что эти вопросы будут решаться на уровне операторов. Однако если такое обращение появится, мы готовы его рассмотреть и оказать содействие в решении возникших проблем», - отмечали в Роскомнадзоре.