11:29 | 06.05.13 | Նորություններ | 4243
Հայտնի է դարձել «Դեպի Կանն» ֆեյսբուքյան մրցույթի հաղթողը. 21-ամյա Մուշեղ Թորոսյանը, որի հեղինակած տեսանյութը դարձել է 10 ամենաշատ ձայներ հավաքած տեսանյութերից մեկը, արժանացել է Orange-ի ժյուրիի ամենաբարձր գնահատականին:
Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը հաղթողին է հանձնել Կաննի միջազգային կինոփառատոնին որպես պատվավոր հյուր մասնակցելու ուղեգիրը երկու անձի համար, որը ներառում է նաեւ ավիատոմսեր, համար հինգաստղանի հյուրանոցում, անձնական վարորդ եւ կարմիր գորգով մուտք դեպի կինոփառատոն: Հաղթողը Կաննում կլինի մայիսի 23-ին:
«Շնորհավորում ենք բոլոր տասը հաղթողներին եւ հատկապես Մուշեղին: Շնորհակալ ենք մեր այն բոլոր բաժանորդներին, ովքեր, մասնակցեցին մրցույթին իրենց յուրօրինակ ու զվարճալի տեսանյութերով ու երկու շաբաթ շարունակ պայքարեցին իրենց երազանքի համար: Մեր բաժանորդին Կաննում կընդունեն իսկական աստղի նման»,- ասել է Orange-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Մրցանակի հանձնման արարողությանը ներկա մյուս մասնակիցները, ովքեր հայտնվել էին ամենաշատ քվե ստացած տասնյակում, ստացել են անակնկալ նվեր Orange-ի եւ “Մոսկվա” կինոթատրոնի կողմից:
Ապրիլի 13-ից 26-ը Orange-ի ձայնային ծառայությունների բոլոր բաժանորդները ունեին հնարավորություն ձեռք բերելու Կաննի միջազգային կինոփառատոնին որպես պատվավոր հյուր մասնակցելու ուղեգիր երկու հոգու համար:  Մրցույթին մասնակցել են ընդհանուր թվով 23 մասնակից, որոնք բոլորը միասին հավաքել են 9,137 քվե-like եւ որոնց տեսանյութերը Youtube-ում դիտվել են ավելի քան 11,000 անգամ:

11:29 | 06.05.13 | News | 4220
The name of the winner of “To Cannes” contest is known. He is 21-years-old Mushegh Torosyan, whose video has become one of the 10 most liked videos and has received the higher appreciation of the Jury. The video is available at http://bit.ly/18f0GD1.
Today Orange Armenia CEO Francis Gelibter gave the coveted prize – VIP package for two at 66th Cannes Film Festival, which includes airplane tickets, a room in a 5-star hotel, a driver and red carpet, where all cinema stars will arrive. Mushegh will be in Cannes on May 23, with the person of his choice.
From April 13 to 26 all Orange voice subscribers were provided the chance to get a package for two to be present as a VIP guest at 66th Cannes Film Festival. Subscribers just needed to participate in the Facebook contest on Orange Armenia official page by submitting their short videos with the title: “I love Cinema, I love Cannes festival”.
Other participants present at the ceremony, who were the authors of the “top 10” popular videos, received surprise gifts from Orange and “Moscow” cinema: cinema subscription for 3 months.
“We congratulate all 10 winners and especially Mushegh. We thank all our customers who participated in the contest and believed that unbelievable can become true with Orange. They competed during 2 weeks with their original and funny videos to make their dream reality. Our winner subscriber will be welcomed in Cannes as a real star” noted Francis Gelibter, Orange Armenia General Director.
Total 23 persons participated in the contest, who all together collected 9,137 “likes”, these videos were viewed on Youtube over 11,000 times.
Orange is the official partner of Cannes Film Festival since more than 10 years. In Armenia, it’s already the fourth year Orange offers its customers the possibility to participate in the festival as a VIP guest.