16:11 | 11.06.13 | Նորություններ | 4349
Շիրակի մարզի Ջրառատ եւ Սպանդարյան գյուղերում այսօր բացվեցին գերարագ ինտերնետով ապահովված համակարգչային արդիական կենտրոններ, որոնք ստեղծվել են Orange-ի եւ «Շեն» բարեգործական կազմակերության համատեղ ջանքերով:
Ջրառատն այսօր ունի 1000, իսկ Սպանդարյանը` 1400 բնակիչ: Երկու գյուղերի բնակիչներն էլ առաջին անգամ հնարավորություն են ստանում, առանց տանը համակարգիչ ունենալու անհրաժեշտության, ձեռք բերել համակարգչային հմտություններ ու օգտվել ինտերնետից: Երկու համակարգչային սրահներն էլ համալրված են 7 համակարգչով, տպիչով, Orange-ի MyFi երթուղիչով, որը տալիս է ներբեռնման մինչեւ 21.6Մբ/վ արագության հնարավորություն, եւ հարմարավետ կահավորանքով, որոնք բնակիչներին հնարավորություն են տալու ոչ միայն կապի մեջ լինել աշխարհի հետ, այլեւ մասնակցել համակարգչային դասընթացների: Նախագծի համար Orange-ն ընդհանուր առմամբ տրամադրել է 4,7 մլն դրամ, հայտնել են ընկերությունում:
«Այսպիսի համակարգչային սրահների առկայությունն իրական փոփոխություններ կարող է բերել գյուղական համայնքներում, որտեղ հատկապես երիտասարդությունն ունի հասարակական, մշակութային շփումների ու աղբյուրների, ինչու ոչ՝ նաեւ ժամանցի հնարավորությունների պակաս»,- նշել է Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Նազարեթ Սեֆերյանը:

16:11 | 11.06.13 | Новости | 4443
Orange Armenia и благотворительная организация «Шен» открыли сегодня компьютерные центры, обеспеченные высокоскоростным интернетом, в селах Джрарат и Спандарян Ширакского марза Армении.
В селе Джрарат 1000, а в Спандаряне – 1400 жителей. Жители обоих сел впервые получают возможность приобрести компьютерные навыки и пользоваться интернетом, не имея компьютер дома.
Оба центра оснащены 7 компьютерами, принтерами, маршрутизаторами MyFi и удобной мебелью, что позволит жителям этих сел не только пользоваться интернетом, но и получать базовые компьютерные навыки. Orange направил на проект 4,7 млн. драмов, сообщили в компании.
«Наличие подобных компьютерных центров может привести к ощутимым изменениям в сельских общинах, где особенно молодежь испытывает нехватку социального и культурного общения», - отметил генеральный секретарь Фонда Orange Назарет Сеферян.