16:11 | 11.06.13 | Նորություններ | 4349
Շիրակի մարզի Ջրառատ եւ Սպանդարյան գյուղերում այսօր բացվեցին գերարագ ինտերնետով ապահովված համակարգչային արդիական կենտրոններ, որոնք ստեղծվել են Orange-ի եւ «Շեն» բարեգործական կազմակերության համատեղ ջանքերով:
Ջրառատն այսօր ունի 1000, իսկ Սպանդարյանը` 1400 բնակիչ: Երկու գյուղերի բնակիչներն էլ առաջին անգամ հնարավորություն են ստանում, առանց տանը համակարգիչ ունենալու անհրաժեշտության, ձեռք բերել համակարգչային հմտություններ ու օգտվել ինտերնետից: Երկու համակարգչային սրահներն էլ համալրված են 7 համակարգչով, տպիչով, Orange-ի MyFi երթուղիչով, որը տալիս է ներբեռնման մինչեւ 21.6Մբ/վ արագության հնարավորություն, եւ հարմարավետ կահավորանքով, որոնք բնակիչներին հնարավորություն են տալու ոչ միայն կապի մեջ լինել աշխարհի հետ, այլեւ մասնակցել համակարգչային դասընթացների: Նախագծի համար Orange-ն ընդհանուր առմամբ տրամադրել է 4,7 մլն դրամ, հայտնել են ընկերությունում:
«Այսպիսի համակարգչային սրահների առկայությունն իրական փոփոխություններ կարող է բերել գյուղական համայնքներում, որտեղ հատկապես երիտասարդությունն ունի հասարակական, մշակութային շփումների ու աղբյուրների, ինչու ոչ՝ նաեւ ժամանցի հնարավորությունների պակաս»,- նշել է Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Նազարեթ Սեֆերյանը:

16:11 | 11.06.13 | News | 4352
Today two modern computer centers furnished with Orange broadband Internet were opened in two villages of Shirak region – Jrarat and Spandarian - with joint efforts of Orange and “Shen” charity organization.
Jrarat has around 1000 inhabitants, while Spandarian is the home of 1,400 people. Inhabitants of both villages have the possibility, for the first time, to acquire computer skills and use internet without the necessity of having a computer at home. Each of the newly opened computer centers are equipped with 7 computers, a printer, Orange MyFi 3G router allowing up to 21.6Mbps download speed and comfortable furniture which will provide possibility to the residents of both villages to not only be connected with the world, but also participate in computer courses. For the implementation of this project Orange has allotted total AMD 4,7 mln, the company informs.
“Such computer rooms can bring real changes in the rural communities, where especially the youth needs more social and cultural sources and exchanges, as well as more opportunities of leisure”, Nazareth Seferian, Orange Foundation General Secretary, said.