12:05 | 03.07.13 | Նորություններ | 4154
Orange Հիմնադրամի եւ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության միացյալ ջանքերով Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում մեկնարկում է նոր գյուղատնտեսական նախագիծ:
Նախագիծն օգտագործում է սպառողական կոոպերատիվի մոդելը եւ թույլ է տալու գյուղի ավելի քան 40 ընտանիքներին միավորել իրենց աշխատանքը՝ ստանալու ավելի լավ արդյունքներ, հայտնել են ընկերությունում:
«Բերդավան» պտղաբուծական կոոպերատիվին աջակցելու նպատակով Orange-ը նվիրաբերել է գյուղատնտեսական տեխնիկա, մասնավորապես, տրակտոր, հնձիչ կոմբայն, միջատասպան նյութերի սրսկիչներ: Բնակիչների համար կազմակերպվել են մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաեւ կապեր են ստեղծվել վերամշակող ընկերությունների հետ, ներդրված նոր մոդելի՝ սպառողական կոոպերատիվի գործունեությունը եւ բերքի իրացումը հեշտացնելու նպատակով: Կբարելավվի նաեւ ջրամատակարարման համակարգը: Ըստ հաշվարկների՝ Բերդավանի բնակիչները, ովքեր ավանդաբար մասնագիտացած են դեղձի մշակման մեջ, այս նվիրատվության եւ գյուղատնտեսական նոր մոդելի կիրառման շնորհիվ արդեն հաջորդ տարի բերքատվությունը կբարձրացնեն 2 եւ ավելի անգամ:
«Հայաստանի գյուղերի խնդիրները, հատկապես այն գյուղերինը, որոնք երկրի սահմաններին են, Orange Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են: Մինչ օրս մենք մասնակցել ենք գյուղերում մանկապարտեզների, մարզասրահների, համակարգչային սրահների վերազինմանն ու կահավորմանը, սակայն առաջին անգամն է, երբ ներգրավվում ենք նման գյուղատնտեսական նախաձեռնության իրականացման մեջ: Իսկապես ցանկանում ենք շուտով տեսնել այն արդյունքներն ու փոփոխությունները, որ մեր ներդրումը պիտի բերի այս գյուղին: Երջանիկ ենք այսօր նշել գյուղի համար այս նոր մեկնարկը», - ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

12:05 | 03.07.13 | News | 4131
By the joint efforts of the Orange Foundation and “Shen” charitable organization, from now on a new agricultural project has begun in Berdavan village of Tavush region.
The project uses the consumer cooperative model and will allow to more than 40 families living in the village to get better results joining their efforts and reward all participants proportionally to their personal investment, the company informs.
To support the newly created “Berdavan” cooperative in the village, Orange Foundation has donated agricultural machinery, including a tractor, a motor cultivator and tiller, and pesticide sprayers. Professional trainings were organized for the inhabitants, as well as links were established with food processing companies, to facilitate the operation of the new consumer cooperative and the realization of the harvest. The water supply system will also be improved. The village is traditionally specialized in the culture of the peach, and according to estimations, thanks to this donation and the implementation of the new agricultural model, farmers will multiply by at least 2 times the harvest of next year.
«The problems of the Armenian villages, especially the ones that are located at the very border of the country, are at the center of the attention of the Orange Foundation. We have been participating in equipping gyms, computer rooms or schools but it this is the first time we are involved in this kind of initiative. We really want to see soon the results and the changes our investment will make in this village. We are happy to celebrate today the beginning of a new start in this village», said Francis Gelibter, Chairman of the Orange Foundation.