12:05 | 03.07.13 | Նորություններ | 4154
Orange Հիմնադրամի եւ «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության միացյալ ջանքերով Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում մեկնարկում է նոր գյուղատնտեսական նախագիծ:
Նախագիծն օգտագործում է սպառողական կոոպերատիվի մոդելը եւ թույլ է տալու գյուղի ավելի քան 40 ընտանիքներին միավորել իրենց աշխատանքը՝ ստանալու ավելի լավ արդյունքներ, հայտնել են ընկերությունում:
«Բերդավան» պտղաբուծական կոոպերատիվին աջակցելու նպատակով Orange-ը նվիրաբերել է գյուղատնտեսական տեխնիկա, մասնավորապես, տրակտոր, հնձիչ կոմբայն, միջատասպան նյութերի սրսկիչներ: Բնակիչների համար կազմակերպվել են մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաեւ կապեր են ստեղծվել վերամշակող ընկերությունների հետ, ներդրված նոր մոդելի՝ սպառողական կոոպերատիվի գործունեությունը եւ բերքի իրացումը հեշտացնելու նպատակով: Կբարելավվի նաեւ ջրամատակարարման համակարգը: Ըստ հաշվարկների՝ Բերդավանի բնակիչները, ովքեր ավանդաբար մասնագիտացած են դեղձի մշակման մեջ, այս նվիրատվության եւ գյուղատնտեսական նոր մոդելի կիրառման շնորհիվ արդեն հաջորդ տարի բերքատվությունը կբարձրացնեն 2 եւ ավելի անգամ:
«Հայաստանի գյուղերի խնդիրները, հատկապես այն գյուղերինը, որոնք երկրի սահմաններին են, Orange Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են: Մինչ օրս մենք մասնակցել ենք գյուղերում մանկապարտեզների, մարզասրահների, համակարգչային սրահների վերազինմանն ու կահավորմանը, սակայն առաջին անգամն է, երբ ներգրավվում ենք նման գյուղատնտեսական նախաձեռնության իրականացման մեջ: Իսկապես ցանկանում ենք շուտով տեսնել այն արդյունքներն ու փոփոխությունները, որ մեր ներդրումը պիտի բերի այս գյուղին: Երջանիկ ենք այսօր նշել գյուղի համար այս նոր մեկնարկը», - ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

12:05 | 03.07.13 | Новости | 4229
Совместными усилиями Фонда Orange и общественной благотворительной организации “Шен” в селе Бердаван Тавушской области стартует новый сельскохозяйственный проект.
Он использует модель потребительского кооператива и позволит более 40 семьям села объединить свой труд, чтобы получить лучший результат, сообщили в компании.
С целью содействовать кооперативу “Бердаван” Orange подарил ему сельхозтехнику, в частности, трактор, комбайн, опрыскиватели для инсектицидов. Для жителей были организованы занятия по профессиональной переподготовке, а также налажены связи с перерабатывающими компаниями с целью облегчить деятельность потребительского кооператива новой модели и реализацию урожая. Будет улучшена также система водоснабжения. По подсчетам, жители Бердавана, которые традиционно являются мастерами по переработке персиков, благодаря этому пожертвованию и новой модели уже в будущем году повысят урожайность в 2 и более раз.
«Фонд Orange держит в центре своего внимания проблемы армянских деревень, в частности, тех, которые находятся на границе страны. До сегодняшнего дня мы принимали участие в переоснащении и меблировке детских садов, спортзалов, компьютерных классов, однако мы впервые участвуем в реализации подобного сельскохозяйственного проекта. Мы действительно хотим вскоре увидеть результаты и те изменения, которые должны принести наши инвестиции в этом селе. Мы рады сегодня отметить этот новый старт”, - сказал председатель Фонда Orange Франсис Желибтер.