18:24 | 23.07.13 | Նորություններ | 6424
Այսօր «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի դպրոց-պարտեզում «Ռոբոտաշինությունն սկսվում է դպրոցից» ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել են խմբակավարների վերապատրաստման մեկամսյա դասընթացներ:
Մարզերից ժամանած 55 խմբակավարներ ձեռք կբերեն երեխաներին ռոբոտաշինություն դասավանդելու համապատասխան հմտություններ:
Դասընթացները կանցկացնեն «Նեյշնլ Ինսթրումենթս», «Սայմոտեկ» ընկերությունները եւ «Ինստիգեյթ ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամը, հայտնել են ԱրմՌոբոտիքսի կազմակերպիչ Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունում (ԻՏՁՄ):
Ծրագիրը համակարգելու, ընդլայնելու եւ ունեցած փորձը բոլոր դպրոցներում կիրառելու նպատակով փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության, Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության, «Վորլդ Վիժն Ինթերնեյշնլ» միջազգային բարեգործական կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի, «Քրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամի, ԱՄՆ ՄԶԳ Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ ծրագրի, «Նեյշնլ Ինսթրումենթս», «Սայմոտեկ» ընկերությունների եւ «Ինստիգեյթ ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամի միջեւ:
Հուշագիրը բաց է նույն նպատակը հետապնդող եւ ծրագրին միանալ ցանկացող յուրաքանչյուր կազմակերպության համար:
Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության, Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամի, Վորլդ Վիժն Հայաստանի եւ Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ, նախաձեռնել է ռոբոտաշինության խմբակների ստեղծում` Հայաստանի 55 դպրոցում: Դպրոցական խմբակների դասընթացների մեկնարկն աշակերտների համար կտրվի 2013 թվականի սեպտեմբերին: Խմբակներում պարապմունքները կիրականացվեն միության կողմից նախագծված եւ դպրոցներին տրամադրված ուսումնական ռոբոտի կոմպլեկտներով:
Ներկայումս ռոբոտաշինության խմբակներ են գործում Երեւանի Այբ դպրոցում, Քվանտ եւ Պոլիտեխնիկ վարժարաններում: Խմբակներ կան նաեւ մարզերում` Լոռիում (Ախթալա), Սյունիքում (Սիսիան, Կապան), Շիրակում (Գյումրի) եւ Արագածոտնում (Թալին):
«Գիտությունը նման է շարժիչի, իսկ մարդու միտքը` այդ շարժիչն աշխատեցնող լծակի: Մենք ձգտում ենք աշակերտներին տալ գիտությունը մարդկությանը ծառայեցնելու առավելագույն հնարավորություն: Ի վերջո` սերունդների խելացի հերթափոխ ապահովելու համար հարկավոր է անընդհատ կատարելագործել եւ՛ շարժիչը, եւ՛ դրա աշխատանքը: Տեխնոլոգիաների զարգացումը տալիս է այդ հնարավորությունը: Այս համագործակցությունը թույլ կտա լուրջ քայլեր կատարել ռոբոտաշինությունը նախասիրությունից լուրջ մասնագիտության վերածելու ճանապարհին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

18:24 | 23.07.13 | Новости | 6486
Одномесячные курсы по переподготовке руководителей робостроительных кружков стартовали сегодня в образовательном центре «Мхитар Себастаци» в рамках программы «Роботостроительство начинается со школы».
По итогам курсов 55 руководителей кружков из регионов Армении получат необходимые знания для преподавания роботостроительства. Курсы проведут компании National Instruments, Саймотек и фонд Образовательный центр Instigate, сообщили в Союзе ИТ-компаний Армении (UITE).
С целью координации и расширения программы сегодня был также подписан меморандум о взаимопонимании между ВиваСелл-МТС, UITE, армянским филиалом World Vision International, благотворительным фондом Хронимет, программой Counterpart Interational USAID, компаниями National Instruments, Саймотек и фондом Образовательный центр Instigate.
UITE в сотрудничестве с ВиваСелл-МТС, благотворительным фондом Хронимет, программой Counterpart International USAID и World Vision Armenia инициировала создание роботостроительных кружков в 55 школах Армении. Обучение в кружках начнется с сентября 2013г.
«Наука похожа на двигатель, а человеческая мысль - на рычаг, управляющий этим двигателем. Мы стремимся дать школьникам максимальную возможность делать науку все более полезнoй для человечества. В конце концов, для обеспечения нормальной смены поколений необходимо постоянно совершенствовать этот двигатель. Развитие технологий дает нам эту возможность. Это сотрудничество позволит сделать нам серьезные шаги на пути превращения роботостроительства из хобби в серьезную специальность», - отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.