18:24 | 23.07.13 | Նորություններ | 6424
Այսօր «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի դպրոց-պարտեզում «Ռոբոտաշինությունն սկսվում է դպրոցից» ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել են խմբակավարների վերապատրաստման մեկամսյա դասընթացներ:
Մարզերից ժամանած 55 խմբակավարներ ձեռք կբերեն երեխաներին ռոբոտաշինություն դասավանդելու համապատասխան հմտություններ:
Դասընթացները կանցկացնեն «Նեյշնլ Ինսթրումենթս», «Սայմոտեկ» ընկերությունները եւ «Ինստիգեյթ ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամը, հայտնել են ԱրմՌոբոտիքսի կազմակերպիչ Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունում (ԻՏՁՄ):
Ծրագիրը համակարգելու, ընդլայնելու եւ ունեցած փորձը բոլոր դպրոցներում կիրառելու նպատակով փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության, Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության, «Վորլդ Վիժն Ինթերնեյշնլ» միջազգային բարեգործական կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի, «Քրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամի, ԱՄՆ ՄԶԳ Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ ծրագրի, «Նեյշնլ Ինսթրումենթս», «Սայմոտեկ» ընկերությունների եւ «Ինստիգեյթ ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամի միջեւ:
Հուշագիրը բաց է նույն նպատակը հետապնդող եւ ծրագրին միանալ ցանկացող յուրաքանչյուր կազմակերպության համար:
Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության, Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամի, Վորլդ Վիժն Հայաստանի եւ Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ, նախաձեռնել է ռոբոտաշինության խմբակների ստեղծում` Հայաստանի 55 դպրոցում: Դպրոցական խմբակների դասընթացների մեկնարկն աշակերտների համար կտրվի 2013 թվականի սեպտեմբերին: Խմբակներում պարապմունքները կիրականացվեն միության կողմից նախագծված եւ դպրոցներին տրամադրված ուսումնական ռոբոտի կոմպլեկտներով:
Ներկայումս ռոբոտաշինության խմբակներ են գործում Երեւանի Այբ դպրոցում, Քվանտ եւ Պոլիտեխնիկ վարժարաններում: Խմբակներ կան նաեւ մարզերում` Լոռիում (Ախթալա), Սյունիքում (Սիսիան, Կապան), Շիրակում (Գյումրի) եւ Արագածոտնում (Թալին):
«Գիտությունը նման է շարժիչի, իսկ մարդու միտքը` այդ շարժիչն աշխատեցնող լծակի: Մենք ձգտում ենք աշակերտներին տալ գիտությունը մարդկությանը ծառայեցնելու առավելագույն հնարավորություն: Ի վերջո` սերունդների խելացի հերթափոխ ապահովելու համար հարկավոր է անընդհատ կատարելագործել եւ՛ շարժիչը, եւ՛ դրա աշխատանքը: Տեխնոլոգիաների զարգացումը տալիս է այդ հնարավորությունը: Այս համագործակցությունը թույլ կտա լուրջ քայլեր կատարել ռոբոտաշինությունը նախասիրությունից լուրջ մասնագիտության վերածելու ճանապարհին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

18:24 | 23.07.13 | News | 5629
One-month training course for trainers hosted in the kindergarten-school of the MkhitarSebastatsi educational complex launched today within the framework of the Robotics Starts at School project.
55 trainers from the regions of Armenia will get skills of teaching robotics to children. The courses will be held by the National Instruments, Instigate and Symotech companies, the organizer of the ArmRobotics Union of Information Technology Enterprises (UITE) informs.
To coordinate the project, as well as to expand it and apply the accumulated knowledge in all the schools, a memorandum of understanding was signed between VivaCell-MTS, Union of Information Technology Enterprises, World Vision International charity organization Yerevan office, Chronimet charity fund, USAID Counterpart International project, National Instruments, Instigate and Symotech companies. The memorandum is open to organizations, which share the aim and are willing to join the project.
“By signing the memorandum we aim to inspire the school-aged children for an interest in the contemporary high tech and the robotics in particular, develop technical set of mind from the young age and steer more purposeful and qualified students to universities,” said the Executive Manager of the UITE Karen Vardanyan.
The Union of Information Technology Enterprises, in cooperation with VivaCell-MTS, Chronimet charity fund, World Vision Armenia and Counterpart International Armenia, has initiated creation of robotics groups in 55 schools across Armenia. The lessons at schools will kick off in September 2013. The trainers will have robots designed and provided by the union as a teaching aid.
“Science is an engine and the human mind is the lever that makes the engine work. We aim at giving the schoolchildren maximum opportunity to serve the science to the best of the humanity. After all, to provide a smart turn of generations both the engine and its performance need to be continuously improved. Development of technologies gives an opportunity for that. This cooperation will let us make serious steps to grow the robotics from a mere preference into a serious vocation,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
At the moment robotics classes are organized at the “Ayb” school, “Qvant” and “Politechic” colleges in Yerevan. Classes are organized also in Lori (Akhtala), Syunik (Sisian, Kapan), Shirak (Gyumri) and Aragatsotn (Talin).
The General Sponsor of the ArmRobotics is VivaCell-MTS, and the technical sponsor is the “ArtinVarujan” Company. Partners of the school classes are the Chronimet charity fund, World Vision Armenia and the Counterpart International Armenia.