18:33 | 11.09.13 | Նորություններ | 3664
Բնության համաշխարհային հիմնադրամը Orange Արմենիայի, Անդրսահմանային միացյալ քարտուղարության եւ Պրոմեթեյ բանկի աջակցությամբ սկսում է Հայաստանում Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուի վերաբնակեցման ծրագիր:
Ծրագրի գործողությունները ներառում են «Դիլիջան» ազգային պարկում եղջերուների բազմացման կենտրոնի ստեղծումը, նշված տեսակի 4 արու եւ 11 էգ առանձնյակների ձեռքբերումը եւ տեղափոխում Հայաստան, կենտրոնի աշխատակիցների ուսուցումը, կենդանիների խնամքը եւ բազմացումը, իսկ այնուհետեւ նրանց ազատ արձակումը բնություն եւ հետագա մոնիթորինգը:
«Այս ծրագիրը աննախադեպ է Հայաստանի համար, քանի որ մինչ օրս մեր երկրում անհետացած կենդանատեսակի վերաբնակեցում չի իրականացվել», - ասել է Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը:
Ծրագրի իրականացման համար Orange Արմենիան կհատկացնի 10 մլն դրամ:
Orange Արմենիան վերոնշյալ գումարը հատկացրել է WWF-ի եւ Orange-ի երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության շրջանակներում, որը մեկնարկել է մեկ տարի առաջ: Orange Արմենիան Հայաստանում WWF Հայաստանի բնապահպանական գործունեությանն է հատկացնում իր վաճառակետերում էկո-վարկանիշ ունեցող յուրաքանչյուր հեռախոսի եւ սմարթֆոնի վաճառքի գնի 1%-ը: Էկո-վարկանիշը ցույց է տալիս, թե տվյալ հեռախոսն իր արտադրության ընթացքում օգտագործված տեխնոլոգիաների եւ նյութերի առումով ինչ չափով է ազդեցություն ունեցել շրջակա միջավայրի վրա:
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում մեր հաճախորդներին, ովքեր ուղղակիորեն մասնակցում են այս բնապահպանական նախաձեռնությանը, քանի որ հեռախոսների ու սմարթֆոնների վաճառքի գնի 1%-ը Orange-ը տրամադրում է Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղին: Միաժամանակ հորդորում ենք բոլորին լինել ավելի պատասխանատու շրջակա միջավայրի նկատմամբ: Հեռախոս ընտրելիս տվյալ մոդելի էկո-վարկանիշի մասին տեղեկանալը մի փոքր քայլ է, որ կարող է անել մեզնից յուրաքանչյուրը եւ այդպիսով հոգ տանել մեր շրջակա միջավայրի մասին»,- ասել է Orange Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

18:33 | 11.09.13 | News | 3654
The World Wide Fund for Nature under the auspices of Ministry of Nature Protection of Armenia and with the support of WWF Germany, Orange Armenia, Transboundary Joint Secretariat (TJS) and Prometey Bank launches a project on reintroducing the Caucasian Red Deer in Armenia with the main goal to set up a breeding group of the species in Dilijan National Park.
The project activities include preparation of a breeding center in Dilijan National Park, purchase and transportation of 4 male and 11 female deer to Armenia, training of the breeding center staff, keeping and breeding of animals with further release and monitoring in the nature.
“This is an unprecedented project for Armenia, as no project aiming to re-establish a species that has disappeared from Armenia has been implemented in our country so far” said WWF Armenia Director Karen Manvelyan.
The project is financed by WWF Germany (25 600 000 AMD) and Orange Armenia (10 000 000 AMD).
Orange Armenia has invested this amount in the scope of its long-term strategic partnership with WWF Armenia launched since last year. Orange Armenia supports the environmental activities of WWF Armenia by allocating 1% of the selling price of every handset and smartphone with eco-labelling to WWF Armenia. Eco-rating shows the environmental impact of each handset in terms of the technologies and materials used during its manufacturing process.
“Our partnership with WWF Armenia has launched since last year. In the scope of this partnership Orange Armenia has introduced the eco-rating system for its handsets and smartphones, which allows our customers while choosing a handset or smartphone to take into consideration its eco-friendly factor. Special thanks to our customers who directly participate in this environmental initiative, as 1% of the selling price of the handsets and smartphones they buy is allocated to WWF Armenia. In the meantime, we call on everybody to be environmentally more responsible. Learning about the eco-rating of the model while choosing a handset is a small step each of us can take to care for the environment,” said Orange Armenia CEO Francis Gelibter.