12:41 | 25.10.13 | Նորություններ | 6755
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն այսօր 20 միլիոն դրամի չափով տուգանել է «ԱրմենՏել» ընկերությանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, «ԱրմենՏել» ընկերության դեմ բողոքը ներկայացրել էր «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը:
Բողոքում նշված էր, որ ԱրմենՏելը ս.թ. սեպտեմբերին գործարկել է նոր սակագնային փաթեթ` «Պարզից Պարզ» անվանմամբ: «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը հայտնել էր, որ այն իր` «Պարզ» անվանումով սակագնային փաթեթի կրկնօրինակումն եւ այդ անվանումը դեռեւս 2011-ին գրանցվել է մտավոր սեփականության գործակալությունում` որպես սպասարկման նշան:
Ըստ «Օրանժ Արմենիա» ընկերության` մրցակից «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից գործարկված «Պարզից Պարզ» սակագնային փաթեթը շփոթություն է առաջացնում իրենց ընկերության «Պարզ» անվանմամբ սպասարկման նշանի հետ:
Բացի այդ, ՀՀ ՏՄՊՊՀ դիմած կողմը հայտնել է, որ «ԱրմենՏել»-ի սակագնային փաթեթի գովազդում ներկայացված են նարնջագույն եւ կարմիր գույներով ներկված բիլիարդի գնդակներ, որոնք ակնհայտորեն մատնացույց են անում շարժական կապի մյուս 2 օպերատորներին` «Օրանժ Արմենիա» եւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերություններին, որոնք գովազդում ներկայացվում են «պայքարում պարտված»:
«Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը նշել է, որ «ԱրմենՏել»-ի նման վարքագիծը վնասում է կամ կարող է վնասել իրենց համբավին եւ գործարար վարկանիշին:
«ԱրմենՏել»-ը չի ընդունում, որ խախտում է թույլ տվել: Այսօրվա նիստին «ԱրմենՏել»-ի ներկայացուցիչները ներկա չէին:
Ուսումնասիրելով բողոքը` ՀՀ ՏՄՊՊՀ պարզել է, որ «ԱրմենՏելի» կողմից անբարեխիղճ մրցակցության փաստն առկա է, ինչի համար էլ վերջինիս նկատմամբ սահմանվեց 20 միլիոն դրամի չափով տուգանք:

State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) of Armenia penalized ArmenTel at AMD20mln today.
The complaint against ArmenTel was filed by Orange Armenia, Mediamax reports.
The complaint noted that in September 2013, ArmenTel launched a new "Simpler than Simple" tariff plan. Orange Armenia stated that it's copied from its "Simple" tariff plan which had been patented in the Intellectual Property Agency back in 2011.
Orange Armenia thinks that ArmenTel's "Simpler than Simple" tariff plan misleads consumers due to the likeness to "Simple" tariff plan of their company.
Besides, Orange said that ArmenTel's advertisement of the tariff plan features billiard balls colored in orange and red which explicitly point to other mobile operators - Orange and VivaCell-MTS - which are the losing balls in the advertisement.
Orange Armenia noted that ArmenTel's conduct harms or may harm its reputation and business rating.
ArmenTel doesn't admit the violation. ArmenTel representatives weren't present at today's session of the Commission.
Considering the complaint, the SCPEC of Armenia concluded ArmenTel demonstrated unfair competition and it was fined at AMD20mln consequently.