12:41 | 25.10.13 | Նորություններ | 6755
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն այսօր 20 միլիոն դրամի չափով տուգանել է «ԱրմենՏել» ընկերությանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, «ԱրմենՏել» ընկերության դեմ բողոքը ներկայացրել էր «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը:
Բողոքում նշված էր, որ ԱրմենՏելը ս.թ. սեպտեմբերին գործարկել է նոր սակագնային փաթեթ` «Պարզից Պարզ» անվանմամբ: «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը հայտնել էր, որ այն իր` «Պարզ» անվանումով սակագնային փաթեթի կրկնօրինակումն եւ այդ անվանումը դեռեւս 2011-ին գրանցվել է մտավոր սեփականության գործակալությունում` որպես սպասարկման նշան:
Ըստ «Օրանժ Արմենիա» ընկերության` մրցակից «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից գործարկված «Պարզից Պարզ» սակագնային փաթեթը շփոթություն է առաջացնում իրենց ընկերության «Պարզ» անվանմամբ սպասարկման նշանի հետ:
Բացի այդ, ՀՀ ՏՄՊՊՀ դիմած կողմը հայտնել է, որ «ԱրմենՏել»-ի սակագնային փաթեթի գովազդում ներկայացված են նարնջագույն եւ կարմիր գույներով ներկված բիլիարդի գնդակներ, որոնք ակնհայտորեն մատնացույց են անում շարժական կապի մյուս 2 օպերատորներին` «Օրանժ Արմենիա» եւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերություններին, որոնք գովազդում ներկայացվում են «պայքարում պարտված»:
«Օրանժ Արմենիա» ընկերությունը նշել է, որ «ԱրմենՏել»-ի նման վարքագիծը վնասում է կամ կարող է վնասել իրենց համբավին եւ գործարար վարկանիշին:
«ԱրմենՏել»-ը չի ընդունում, որ խախտում է թույլ տվել: Այսօրվա նիստին «ԱրմենՏել»-ի ներկայացուցիչները ներկա չէին:
Ուսումնասիրելով բողոքը` ՀՀ ՏՄՊՊՀ պարզել է, որ «ԱրմենՏելի» կողմից անբարեխիղճ մրցակցության փաստն առկա է, ինչի համար էլ վերջինիս նկատմամբ սահմանվեց 20 միլիոն դրամի չափով տուգանք:

12:41 | 25.10.13 | Новости | 6691
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении сегодня оштрафовала компанию «АрменТел» в размере 20 млн. драмов.
Как сообщает Медиамакс, жалобу против АрменТел представила компания “Оранж Армения”.
В жалобе отмечалось, что в сентябре этого года АрменТел запустил новый тарифный план "Проще простого". Оранж Армения заявила, что это копия ее ТП “Простой”, которое еще в 2011 году было запатентовано в Агентстве интеллектуальной собственности.
По мнению Оранж Армения, ТП “Проще простого” АрменТел вводит потребителей в заблуждение из-за сходства с названием ТП “Простой” их компании.
Кроме того, обратившаяся в ГКЗЭК Армении компания сообщила, что в рекламе данного ТП компании “АрменТел” представлены биллиардные шары, окрашенные в оранжевый и красный цвета, которые явно указывают на двух других операторов мобильной связи – Оранж Армения и ВиваСелл-МТС, которые в рекламе представлены в качестве “проигравших в борьбе”.
Оранж Армения отметила, что подобное поведение АрменТел вредит или может навредить ее репутации и деловому рейтингу.
В АрменТел не признают, что допустили нарушения. Представители АрменТел на сегодняшнем заседании Комиссии не присутствовали.
Рассмотрев жалобу, ГКЗЭК Армении выяснила, что со стороны АрменТел был допущен случай недобросовестной конкуренции, в результате по отношению к ней был применен штраф в размере 20 млн. драмов.