17:16 | 04.11.13 | Նորություններ | 4313
Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակում անցկացվել է հատուկ սեմինար` Հայաստանի 9 բուժհաստատությունների նեոնատոլոգների համար: Սեմինարի նպատակը բուժանձնակազմին հատուկ նեոնատալ խնամքի սարքավորումների եւ սարքերի օգտագործման հմտություններ եւ գիտելիքներ հաղորդելն էր: Ի դեպ, նորագույն այս մեթոդը դեռեւս չի կիրառվում եվրոպական մի շարք եւ հետխորհրդային տարածաշրջանի երկրներում: Շնչառական այս սարքավորումներն անհրաժեշտ են թե նախքան ծնունդը, եւ թե ծնվելուց հետո բարդությունների դեպքում մանուկների կյանքը փրկելու համար:
Սեմինարին մասնակցել են Վեդիի, Սիսիանի, Գյումրիի, Կապանի ծննդատների, ինչպես նաեւ «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի, Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ինստիտուտի, «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի, «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի, Նոր Նորքի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնի ծննդատների եւ համապատասխան բաժանմունքների մասնագետները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ բրիտանական BirthLink ՀԿ-ի համագործակցության արդյունքում նշված մարզերում եւ մայրաքաղաքում գործող ծննդատներն ու բաժանմունքները համալրվել են հետեւյալ սարքերով եւ սարքավորումներով.
1) անմիջապես ծննդից հետո ջերմության ապահովման եւ վերակենդանացման՝ արտացոլող ջերմապահովման սարք,
2) պղպջակային CPAP,
3) քթային ճանապարհով բարձր հոսքով շնչառական համակարգեր,
4) հեղուկների երակային ներարկման պոմպ,
5) պուլսօքսիմետր,
6) թթվածնային թերապիայի սարք:
Ծննդատներին եւ ծննդօգնության բաժանմունքներին տրամադրվել են նշված սարքավորումների եւ սարքերի տարբեր կոմպլեկտներ՝ կախված տվյալ բուժհաստատության կարիքներից:
Այս ծրագրի ներդրման բազմաթիվ դրական արդյունքները դեռ կգնահատվեն մոտակա տարիների ընթացքում: Այսպես օրինակ, շնչառական թերապիայի ոչ ինվազիվ մեթոդների ներմուծումը CPAP-ի տեսքով ամբողջությամբ փոխել է անհասների թոքային հիվանդությունների բուժման մոտեցումները: Նոր մեթոդները եւ ժամանակակից սարքավորումները թույլ են տալիս խուսափել այնպիսի վտանգավոր եւ թանկարժեք մեթոդներից, ինչպիսիք են ինտուբացիան եւ թոքերի արհեստական օդափոխումը, որոնք շատ լավ հայտնի է, որ կարող են ոչ միայն թոքերի վնասման պատճառ դառնալ, այլ նաեւ բացասական ազդեցություն ունենալ նորածինների հետագա հոգեշարժողական զարգացման վրա:
«Արդեն վեց տարի մենք իրականացնում ենք այս նախագիծը, եւ դրա փորձարարական իրականացումը ցույց տվեց, որ նորածնային հասակում մահացության դեպքերի ցուցանիշը նվազել է: Birthlink-ի հետ համագործակցության արդյունքում մենք կարողացել ենք սարքավորումներ տրամադրել տարբեր մարզերի եւ Երեւանի ծննդատներին, ինչպես նաեւ դասընթացներ կազմակերպել բուժաշխատողների համար: Արդեն իսկ ակնհայտ է, որ նախաձեռնությունը չափազանց կարեւոր է՝ տարբեր բարդություններից եւ հիվանդություններից մանուկների կյանքը փրկելու առումով: Մենք չենք կարող մնալ դիտորդի դերում, երբ նորածինների կյանքը շարունակում է վտանգված մնալ»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Նորածնային մահացությանը վերաբերող համաշխարհային վիճակագրությունը խոսուն փաստ է առ այն, որ նեոնատալ խնամքի ծրագիր իրականացնելն անհրաժեշտություն է: Այսպես՝ կյանքի առաջին տարվա ընթացքում մահանում է ավելի քան 4 միլիոն երեխա: Մահացության դեպքերի երեք քառորդը գրանցվում է կյանքի առաջին շաբաթվա ընթացքում, իսկ ավելի քան մեկ միլիոնը՝ առաջին օրվա ընթացքում:
Տրամադրված սարքավորումները նախատեսված են ծնվելուց հետո առողջական խնդիրներ ունեցող եւ ցածր քաշով նորածինների կենսաապահովման համար, ինչը հնարավորություն է տալիս կայունացնելու նրանց վիճակը` նախքան Երեւանի կամ մարզկենտրոնի բուժհաստատություններ նրանց տեղափոխելը: Նաեւ հնարավոր կլինի հասնել նրան, որ շատ դեպքերում երեխային տեղափոխելու կարիք չառաջանա: Ծրագրի շնորհիվ բուժհաստատություններն արդեն բավարար թվով անհրաժեշտ սարքավորումներ եւ գիտելիքներ ունեն` մահվան գրանցվող ցուցանիշը զգալիորեն կրճատելու համար:
Ընդհանուր առմամբ՝ այս տարի բուժհաստատություններին տրամադրվել են մոտ 50 միլիոն դրամ արժողությամբ նեոնատալ ինտենսիվ խնամքի սարքեր եւ սարքավորումներ:

17:16 | 04.11.13 | News | 4308
Joint workshop for the neonatology specialists on the use of neonatal care equipment and devices Neonatal intensive care equipment worth of about AMD 50 million provided to 9 health care facilities of Armenia.
Today VivaCell-MTS hosted a special workshop for neonatology specialists of 9 health care facilities across Armenia. The workshop was aimed at training and upgrading the skills of medical staff on the use of special neonatal care equipment and devices developed for saving the lives of infants in unexpected complicated cases before birth, and after early deliveries. The participants of the workshop were the medical specialists from the maternity hospitals of Vedi, Sisian, Gyumri, Kapan, as well as the maternity hospitals and departments of Muratsan University Hospital, the Institute of Reproductive Health Perinatology, Obstetrics and Gynecology, Erebouni Health Center, Shengavit Medical Center, and Nor Nork’s Surb Grigor Lusavoritch Medical Center.
As a result of cooperation between VivaCell-MTS and the British “BirthLink” non-governmental organization the mentioned maternity hospitals were equipped with:
1) Intensive Care Cots,
2) Bubble CPAP devices,
3) Nasal high flow systems,
4) Infusion pumps,
5) Pulse oximeters,
6) Oxygen Therapy systems, etc.
The maternity hospitals and departments were provided by different sets of the above mentioned equipment and devices based on the assessment of their needs.
''It's the sixth year already since we started implementing the project, and the pilot implementation has shown that there is a notable decrease in infant mortality rates. Hand in hand with Birthlink we have managed to provide equipment to maternity hospitals in various regions and Yerevan, as well as organize trainings to help medical specialists in their efforts to fight different complications and diseases and to save the lives of infants. It has been already proven that this was a really important intervention. We can’t stay only as passive observers while the lives of many newborn are at risk,” says VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
4 million babies die in the first month of life throughout the world, with three quarters of these deaths in the first week, and more than one million on the first day of life. The program with VivaCell-MTS concentrates on the first day of life, to ensure each maternity facility has the right knowledge and equipment to prevent some of these deaths.
Equipment has been provided to support sick and low birth weight babies after delivery, with provision to stabilize babies before transfer to Yerevan or regional centers. By improving facilities, transfer of some babies can be avoided. Health facilities are now equipped with necessary equipment and skills necessary for fighting infant mortality rate.
Overall, only this year, neonatal intensive care equipment worth of about AMD 50 million was provided to health care facilities of Armenia.