14:30 | 12.11.13 | Հոդվածներ | exclusive 14240
VMware, Inc.-ը ամերիկյան ընկերություն է, որը հանդիսանում է վիրտուալացման համար ծրագրային ապահովման խոշորագույն մշակողը: Զբաղեցնում է երրորդ տեղը Forbes-ի 2013թ. ամենանորարարական ընկերությունների վարկանիշում: Ընկերությունն ունի ավելի քան 500 000 պատվիրատու, նրանց տրամադրում է վիրտուալացման ծրագրային ապահովում, պրոֆեսիոնալ ծառայություններ եւ հասանելիություն հուսալի էկոհամակարգին, որը ներառում է ավելի քան 55 000 գործընկերներ ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Apple, IBM, Dell, Compaq, Fujitsu, Siemens, Hitachi, HP, Cisco, Intel եւ այլն:
Ընկերության ամպային ենթակառուցվածքների եւ կառավարման գծով գործադիր փոխնախագահ Ռագու Ռագուրամը եւ ամպային մենեջմենթի ծրագրի հետազոտման եւ զարգացման բաժնի փոխնախագահ Էդրիան Թյուդորը շուրջ մեկ ամիս առաջ այցելել էին Երեւան եւ հանդիպել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ:
Ռագու Ռագուրամը եւ Էդրիան Թյուդորը Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանին բացառիկ հարցազրույցում պատմել են իրենց բիզնեսը Հայաստանում զարգացնելու հեռանկարների մասին:
- Ի՞նչ խնդիրներ են քննարկվել ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում:
- Էդրիան Թյուդոր. Մեր քննարկումների օրակարգը հիմնականում վերաբերում էր նրան, թե ինչպես կարող ենք խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության եւ մեր ընկերության միջեւ, ավելի սերտորեն աշխատել, հաղթահարել պատնեշներն ու օգնել միմյանց: Մենք մեծ հնարավորություններ ենք տեսնում՝ կապված գիտնականների, ուսանողների, դպրոցների հետ: Անձամբ ես այստեղ շուրջ 6 տարի ընդգրկված եմ եղել կադրերի հավաքագրման գործընթացում եւ վստահ եմ, որ մենք ցանկանում ենք երկրում ներդրումներ իրականացնել եւ ընդլայնել մեր ներկայությունը:
- VMware գրասենյակը Հայաստանում գործում է 2010 թվականից եւ հանդիսանում է միակ ներկայացուցիչը տարածաշրջանում: Ո՞ր չափանիշներից ելնելով եք ընտրել հենց Հայաստանը, եւ ի՞նչ հաջողություններ են գրանցվել այս տարիների ընթացքում:
- է.Թ. Իհարկե, մեր գործունեությունն այստեղ սկսելուց առաջ մենք հայաստանյան շուկայի ուսումնասիրման եւ թիմի կազմման լուրջ աշխատանքներ ենք իրականացրել: Հայաստանյան գրասենյակի աշխատակիցներին ուղարկել ենք թրենինգների ու վերապատրաստումների Պալո Ալտո, եվրոպական գրասենյակներ: Հաշվի առնելով աշխատակիցների աշխատանքի որակն ու մակարդակը, ինչպես նաեւ ստացված արդյունքները՝ որոշում կայացրինք շարունակել եւ ավելացնել ներդրումները, ընդլայնել այստեղ մեր ներկայությունը: Մենք շատ գոհ ենք հայաստանյան գրասենյակի աշխատանքից: Այստեղի մեր թիմը բաղկացած է գիտնականներից եւ ինժեներներից, ովքեր պատասխանատու են արտադրանքի ընդհանուր զարգացման համար:
- Ռագու Ռագուրամ. Մեր ստացած բիզնես-արդյունքները մեզ ընդլայնվելու վստահություն են ներշնչում: Մենք պատրաստվում ենք առաջիկա 4-5 տարվա ընթացքում այստեղ ներդնել շուրջ $100 մլն: VMware-ի երեւանյան գրասենյակում ներկայումս աշխատում են շուրջ 60 մասնագետներ հետազոտությունների եւ մշակումների (R&D) ոլորտում, նշված ժամանակահատվածում աշխատողների թիվն այստեղ կկրկնապատկվի:
- Վիրտուալացման համաշխարհային միտումներում ի՞նչ դիրք ունի Հայաստանը, եւ Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում զարգացման տեմպը:
- Ռ.Ռ. Տարածաշրջանում վիրտուալացման տեմպը բավականին ցածր է որոշ երկրների համեմատ, որոնք հասել են վիրտուալացման 70-80% եւ ավել մակարդակի: Բայց շատ երկրներ Արեւելյան Եվրոպայում, Լատինական Ամերիկայում, Ասիայում նոր են սկսում վիրտուալացման գործընթացը: Մենք Հայաստանը դասում ենք այդ շարքին՝ սկզբնական փուլում գտնվող երկրների խմբին: Սակայն, կցանկանայի ընդգծել, որ այստեղ մշակվող ապրանքատեսակներից օգտվում են հարյուր հազարավոր հաճախորդներ ամբողջ աշխարհում:
- Ի՞նչ եղանակով կարելի է կրճատել վիրտուալացման մակարդակի տարբերությունն արեւմտյան եւ հայաստանյան շուկաների միջեւ:
- Ռ.Ռ. Այդ հարցում առկա են բազմաթիվ գործոններ: Դրանցից մեկն այն է, որ շուկան հետզհետե դառնում է ավելի իրազեկված ու գրագետ վիրտուալացման եւ ամպային տեխնոլոգիաների առումով: Երբ մենք ներդրումներ ենք կատարում որեւէ երկրում, ակնկալում ենք, որ մեր տեխնոլոգիաների մասին տեղեկացվածությունը պետք է ավելանա: Հաջորդ գործոնը կառավարական եւ ոչ կառավարական հատվածներում հաջող օրինակների ստեղծումն է: Տեղի ՏՏ-ոլորտի մոտ առկա է այն վստահությունը, որ այդ տեխնոլոգիաները հաջողությամբ կաշխատեն իրենց օգտին:
- Ակնհայտ է, որ թե ամպային ենթակառուցվածքները, թե վիրտուալացումը ընկերություններին մեծ հնարավորություններ են ընձեռում՝ մասնավորապես, ծախսերի նվազեցում, բիզնեսի ճկունության ավելացում եւ այլն: Դուք որեւէ խոչընդոտ տեսնո՞ւմ եք Հայաստանում վիրտուալացման եւ «ամպերի» զարգացման համար:
- Է.Թ. Չեմ կարծում, թե գոյություն ունեն ինչ-որ պատնեշներ: Առկա է բարդ տեխնոլոգիաների ու հնարավորությունների համախումբ՝ տնտեսում, գործառնական ծախսեր, արդյունավետություն, առդիրների ծառայություններ եւ այլն: Այնպես որ, «ամպերը» Հայաստան են եկել, որպեսզի մնան ու զարգանան, եւ մենք մեծ օգուտ ենք տեսնում հաճախորդների կողմից այդ ապրանքատեսակների յուրացման տեսանկյունից: Մենք իսկապես լուրջ խոչընդոտներ չենք տեսնում այդ հարցում:
- Ներկայումս Հայաստանում քիչ են ընկերությունները, որոնք պատրաստ են ներդնել վիրտուալացումն ու «ամպերը»: Որպես պատճառ մատնանշվում է այն հանգամանքը, որ այդպիսի լուծումներ իրենց կարող են թույլ տալ միայն շատ խոշոր ընկերությունները, եւ որ այդ միջավայրի կառավարումն իրենից ներկայացնում է բարդ գործընթաց, որը պահանջում է մեծ վարչարարական ու կառավարչական ռեսուրսներ: Ի՞նչ կպատասխանեք թերահավատներին:
- Ռ.Ռ. Եթե նայեք մեր հաճախորդային բազային ամբողջ աշխարհում, ապա կնկատեք, որ մենք ունենք շուջ 500 000 հաճախորդներ, որոնց թվում են ինչպես խոշոր համաշխարհային ընկերություններ, այնպես էլ ընկերություններ, որոնցում աշխատում է ընդամենը մի քանի մարդ: Մեր տեխնոլոգիան հեշտացնում է, օրինակ, փոքր խանութի կյանքը, որը կարող է օգտագործել ծրագրերը եւ կատարել ավելի փոքր ծավալի աշխատանք: Այնպես որ, մեր տեխնոլոգիաները շատ հարմար են նույնիսկ փոքր ընկերությունների համար, եւ դա հաստատվել է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում ձեռք բերված փորձով:
- Այսօր ինչպիսի՞ խնդիրներ են ծառացած VMware-ի հայաստանյան մասնաճյուղի առջեւ: Ձեր կարծիքով, Հայաստանում վիրտուալացման շուկայի ո՞ր հատվածներն են աճում ամենաարագը:
- Ռ.Ռ. Գլխավոր նպատակը ապրանքատեսակների ստեղծումն է համաշխարհային շուկայի համար: Կան 2-3 ապրանքատեսակներ, որոնք մենք մշակում ենք այստեղ, եւ տեղի թիմն առաջատար դեր ունի դրանց մշակման ասպարեզում՝ շեշտադրելով այն հանգամանքը, որ ապրանքատեսակը պետք է համապատասխանի հաճախորդների պահանջներին, ունենա բարձր որակ եւ մատուցվի ճիշտ ժամանակին:

14:30 | 12.11.13 | Статьи | exclusive 14316
VMware, Inc. – американская компания, являющаяся крупнейшим разработчиком программного обеспечения для виртуализации. Занимает третье место в рейтинге самых инновационных компаний по версии Forbes за 2013 год. Компания имеет более чем 500 000 заказчиков, предоставляя им ПО виртуализации, профессиональные услуги и доступ к надежной экосистеме, которая включает более 55 000 партнеров по всему миру, в том числе - Apple, IBM, Dell, Compaq, Fujitsu, Siemens, Hitachi, HP, Cisco, Intel и многих других.
Исполнительный вице-президент по облачной инфраструктуре и управлению Рагу Рагурам (Raghu Raghuram), а также вице-президент отдела исследования и развития программы облачного менеджмента Эдриан Тюдор (Adrian Tudor) посетили Ереван около месяца назад и встретились с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном.
Рагу Рагурам и Эдриан Тюдор рассказали о перспективах развития своего бизнеса в Армении в интервью корреспонденту Медиамакс Араму Араратяну.
- Какие вопросы обсуждались на вашей встрече с премьер-министром Армении?
- Эдриан Тюдор: Повестка наших обсуждений в основном касалась того, как мы можем развивать сотрудничество между правительством Армении и нашей компанией, работать теснее, преодолевать преграды и помогать друг другу. Мы видим большие возможности, связанные с учеными, студентами, школами. Я лично был вовлечен в процесс набора кадров здесь на протяжении 6 лет и уверен, что мы хотим осуществлять здесь инвестиции и расширять присутствие.
- Офис VMware действует в Армении с 2010 года и является единственным представительством в нашем регионе. Исходя из каких критериев Вы выбрали именно Армению, и каковы успехи, достигнутые за эти несколько лет?
- Э.T.: Конечно, прежде чем начать нашу деятельность здесь, мы провели большую работу по исследованию армянского рынка и набору команды. Мы направляли сотрудников армянского офиса на тренинги и переподготовку в Пало-Альто, в европейские офисы. Учитывая качество работы и уровень сотрудников, а также полученные результаты, было принято решение продолжить и увеличить инвестиции и усилить наше присутствие здесь. Мы очень довольны работой армянского офиса. Наша команда здесь состоит из ученых и инженеров, которые отвечают за общее развитие продукта.
Рагу Рагурам: Получаемые нами бизнес-результаты придают нам уверенность для расширения. Мы собираемся инвестировать здесь порядка $100 млн. в ближайшие 4-5 лет. В ереванском офисе VMware в данный момент работает порядка 60 профессионалов в сфере исследований и разработок (R&D), за отмеченный отрезок времени число работающих здесь инженеров удвоится.
- Где в общемировой тенденции виртуализации находится Армения, и как вы оцениваете темпы развития?
- Р.Р.: Темпы виртуализации в этом регионе довольно низкие по сравнению с некоторыми странами, достигшими уровня 70-80% виртуализации и больше. Но много стран в Восточной Европе, Латинской Америке, Азии только начинают процесс виртуализации. Мы относим Армению к этой группе – группе стран, находящихся на начальной стадии. Но мне хотелось бы подчеркнуть, что разрабатываемыми здесь продуктами пользуются сотни тысяч клиентов по всему миру.
- Каким образом можно сократить разницу в виртуализации между западным и армянским рынком?
- Р.Р.: Здесь существует множество факторов. Одним из них является то, что рынок становится все более осведомленным и образованным относительно выгод виртуализации и облачных технологий. Когда мы инвестируем в страну, то ожидаем, что осведомленность относительно наших технологий будет расти. Следующий фактор - это создание успешных примеров в правительственном и неправительственном секторах. У местного IT-сектора есть уверенность, что эти технологии могут успешно работать для них.
- Очевидно, что и облачные инфраструктуры, и виртуализация предоставляют компаниям большие возможности, в частности, снижение затрат, увеличение гибкости бизнеса и так далее. Вы видите какие-либо препятствия для развития «облаков» и виртуализации в Армении?
- Э.T.: Я не думаю, что существуют какие-либо преграды. Здесь существует комплекс сложных технологий и возможностей - экономия, эксплуатационные расходы, эффективность, сервисы по приложениям и так далее. Так что, «облака» пришли в Армению для того, чтобы оставаться и развиваться, и мы видим огромные выгоды с точки зрения принятия клиентами этих продуктов. Мы действительно не видим серьезных препятствий в этом вопросе.
- На данный момент в Армении немного компаний готовы внедрять виртуализацию и «облака». Причиной называется то, что подобные решения могут позволить себе лишь очень крупные компании и что управление подобной средой представляет собой сложный процесс, требующий больших административных и управленческих ресурсов. Что бы вы ответили скептикам?
- Р.Р.: Если вы взглянете на нашу клиентскую базу по всему миру, то заметите, что у нас порядка 500 000 клиентов, в число которых входят как крупнейшие мировые компании, так и те, в которых работают всего несколько человек. Наша технология делает жизнь проще, например, для маленького магазина, который может использовать приложения и выполнять меньший объем работы. Так что наши технологии являются очень подходящими даже для маленьких компаний, и это подтверждено нашим опытом во многих частях света.
- Какие задачи стоят сейчас перед армянским подразделением VMware? Какие сегменты рынка виртуализации в Армении, на Ваш взгляд, растут быстрее всего?
- Р.Р.: Главная цель заключается в создании линейки продуктов для мирового рынка. Есть 2-3 продукта, которые мы разрабатываем здесь, и местная команда играет ведущую роль в их разработке, делая акцент на том, чтобы продукт соответствовал потребностям клиентов, обладал высоким качеством и был поставлен точно в срок.