14:30 | 12.11.13 | Հոդվածներ | exclusive 14240
VMware, Inc.-ը ամերիկյան ընկերություն է, որը հանդիսանում է վիրտուալացման համար ծրագրային ապահովման խոշորագույն մշակողը: Զբաղեցնում է երրորդ տեղը Forbes-ի 2013թ. ամենանորարարական ընկերությունների վարկանիշում: Ընկերությունն ունի ավելի քան 500 000 պատվիրատու, նրանց տրամադրում է վիրտուալացման ծրագրային ապահովում, պրոֆեսիոնալ ծառայություններ եւ հասանելիություն հուսալի էկոհամակարգին, որը ներառում է ավելի քան 55 000 գործընկերներ ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Apple, IBM, Dell, Compaq, Fujitsu, Siemens, Hitachi, HP, Cisco, Intel եւ այլն:
Ընկերության ամպային ենթակառուցվածքների եւ կառավարման գծով գործադիր փոխնախագահ Ռագու Ռագուրամը եւ ամպային մենեջմենթի ծրագրի հետազոտման եւ զարգացման բաժնի փոխնախագահ Էդրիան Թյուդորը շուրջ մեկ ամիս առաջ այցելել էին Երեւան եւ հանդիպել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ:
Ռագու Ռագուրամը եւ Էդրիան Թյուդորը Մեդիամաքս-ի թղթակից Արամ Արարատյանին բացառիկ հարցազրույցում պատմել են իրենց բիզնեսը Հայաստանում զարգացնելու հեռանկարների մասին:
- Ի՞նչ խնդիրներ են քննարկվել ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում:
- Էդրիան Թյուդոր. Մեր քննարկումների օրակարգը հիմնականում վերաբերում էր նրան, թե ինչպես կարող ենք խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության եւ մեր ընկերության միջեւ, ավելի սերտորեն աշխատել, հաղթահարել պատնեշներն ու օգնել միմյանց: Մենք մեծ հնարավորություններ ենք տեսնում՝ կապված գիտնականների, ուսանողների, դպրոցների հետ: Անձամբ ես այստեղ շուրջ 6 տարի ընդգրկված եմ եղել կադրերի հավաքագրման գործընթացում եւ վստահ եմ, որ մենք ցանկանում ենք երկրում ներդրումներ իրականացնել եւ ընդլայնել մեր ներկայությունը:
- VMware գրասենյակը Հայաստանում գործում է 2010 թվականից եւ հանդիսանում է միակ ներկայացուցիչը տարածաշրջանում: Ո՞ր չափանիշներից ելնելով եք ընտրել հենց Հայաստանը, եւ ի՞նչ հաջողություններ են գրանցվել այս տարիների ընթացքում:
- է.Թ. Իհարկե, մեր գործունեությունն այստեղ սկսելուց առաջ մենք հայաստանյան շուկայի ուսումնասիրման եւ թիմի կազմման լուրջ աշխատանքներ ենք իրականացրել: Հայաստանյան գրասենյակի աշխատակիցներին ուղարկել ենք թրենինգների ու վերապատրաստումների Պալո Ալտո, եվրոպական գրասենյակներ: Հաշվի առնելով աշխատակիցների աշխատանքի որակն ու մակարդակը, ինչպես նաեւ ստացված արդյունքները՝ որոշում կայացրինք շարունակել եւ ավելացնել ներդրումները, ընդլայնել այստեղ մեր ներկայությունը: Մենք շատ գոհ ենք հայաստանյան գրասենյակի աշխատանքից: Այստեղի մեր թիմը բաղկացած է գիտնականներից եւ ինժեներներից, ովքեր պատասխանատու են արտադրանքի ընդհանուր զարգացման համար:
- Ռագու Ռագուրամ. Մեր ստացած բիզնես-արդյունքները մեզ ընդլայնվելու վստահություն են ներշնչում: Մենք պատրաստվում ենք առաջիկա 4-5 տարվա ընթացքում այստեղ ներդնել շուրջ $100 մլն: VMware-ի երեւանյան գրասենյակում ներկայումս աշխատում են շուրջ 60 մասնագետներ հետազոտությունների եւ մշակումների (R&D) ոլորտում, նշված ժամանակահատվածում աշխատողների թիվն այստեղ կկրկնապատկվի:
- Վիրտուալացման համաշխարհային միտումներում ի՞նչ դիրք ունի Հայաստանը, եւ Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում զարգացման տեմպը:
- Ռ.Ռ. Տարածաշրջանում վիրտուալացման տեմպը բավականին ցածր է որոշ երկրների համեմատ, որոնք հասել են վիրտուալացման 70-80% եւ ավել մակարդակի: Բայց շատ երկրներ Արեւելյան Եվրոպայում, Լատինական Ամերիկայում, Ասիայում նոր են սկսում վիրտուալացման գործընթացը: Մենք Հայաստանը դասում ենք այդ շարքին՝ սկզբնական փուլում գտնվող երկրների խմբին: Սակայն, կցանկանայի ընդգծել, որ այստեղ մշակվող ապրանքատեսակներից օգտվում են հարյուր հազարավոր հաճախորդներ ամբողջ աշխարհում:
- Ի՞նչ եղանակով կարելի է կրճատել վիրտուալացման մակարդակի տարբերությունն արեւմտյան եւ հայաստանյան շուկաների միջեւ:
- Ռ.Ռ. Այդ հարցում առկա են բազմաթիվ գործոններ: Դրանցից մեկն այն է, որ շուկան հետզհետե դառնում է ավելի իրազեկված ու գրագետ վիրտուալացման եւ ամպային տեխնոլոգիաների առումով: Երբ մենք ներդրումներ ենք կատարում որեւէ երկրում, ակնկալում ենք, որ մեր տեխնոլոգիաների մասին տեղեկացվածությունը պետք է ավելանա: Հաջորդ գործոնը կառավարական եւ ոչ կառավարական հատվածներում հաջող օրինակների ստեղծումն է: Տեղի ՏՏ-ոլորտի մոտ առկա է այն վստահությունը, որ այդ տեխնոլոգիաները հաջողությամբ կաշխատեն իրենց օգտին:
- Ակնհայտ է, որ թե ամպային ենթակառուցվածքները, թե վիրտուալացումը ընկերություններին մեծ հնարավորություններ են ընձեռում՝ մասնավորապես, ծախսերի նվազեցում, բիզնեսի ճկունության ավելացում եւ այլն: Դուք որեւէ խոչընդոտ տեսնո՞ւմ եք Հայաստանում վիրտուալացման եւ «ամպերի» զարգացման համար:
- Է.Թ. Չեմ կարծում, թե գոյություն ունեն ինչ-որ պատնեշներ: Առկա է բարդ տեխնոլոգիաների ու հնարավորությունների համախումբ՝ տնտեսում, գործառնական ծախսեր, արդյունավետություն, առդիրների ծառայություններ եւ այլն: Այնպես որ, «ամպերը» Հայաստան են եկել, որպեսզի մնան ու զարգանան, եւ մենք մեծ օգուտ ենք տեսնում հաճախորդների կողմից այդ ապրանքատեսակների յուրացման տեսանկյունից: Մենք իսկապես լուրջ խոչընդոտներ չենք տեսնում այդ հարցում:
- Ներկայումս Հայաստանում քիչ են ընկերությունները, որոնք պատրաստ են ներդնել վիրտուալացումն ու «ամպերը»: Որպես պատճառ մատնանշվում է այն հանգամանքը, որ այդպիսի լուծումներ իրենց կարող են թույլ տալ միայն շատ խոշոր ընկերությունները, եւ որ այդ միջավայրի կառավարումն իրենից ներկայացնում է բարդ գործընթաց, որը պահանջում է մեծ վարչարարական ու կառավարչական ռեսուրսներ: Ի՞նչ կպատասխանեք թերահավատներին:
- Ռ.Ռ. Եթե նայեք մեր հաճախորդային բազային ամբողջ աշխարհում, ապա կնկատեք, որ մենք ունենք շուջ 500 000 հաճախորդներ, որոնց թվում են ինչպես խոշոր համաշխարհային ընկերություններ, այնպես էլ ընկերություններ, որոնցում աշխատում է ընդամենը մի քանի մարդ: Մեր տեխնոլոգիան հեշտացնում է, օրինակ, փոքր խանութի կյանքը, որը կարող է օգտագործել ծրագրերը եւ կատարել ավելի փոքր ծավալի աշխատանք: Այնպես որ, մեր տեխնոլոգիաները շատ հարմար են նույնիսկ փոքր ընկերությունների համար, եւ դա հաստատվել է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում ձեռք բերված փորձով:
- Այսօր ինչպիսի՞ խնդիրներ են ծառացած VMware-ի հայաստանյան մասնաճյուղի առջեւ: Ձեր կարծիքով, Հայաստանում վիրտուալացման շուկայի ո՞ր հատվածներն են աճում ամենաարագը:
- Ռ.Ռ. Գլխավոր նպատակը ապրանքատեսակների ստեղծումն է համաշխարհային շուկայի համար: Կան 2-3 ապրանքատեսակներ, որոնք մենք մշակում ենք այստեղ, եւ տեղի թիմն առաջատար դեր ունի դրանց մշակման ասպարեզում՝ շեշտադրելով այն հանգամանքը, որ ապրանքատեսակը պետք է համապատասխանի հաճախորդների պահանջներին, ունենա բարձր որակ եւ մատուցվի ճիշտ ժամանակին:

14:30 | 12.11.13 | Articles | exclusive 14232
VMware, Inc. is an American software company that provides cloud and virtualization software and services. According to Forbes 2013 list VMware was ranked number three of the world’s most innovative companies. VMware's more than 500,000 customers and around 55,000 distribution and reseller partners worldwide including Apple, IBM, Dell, Compaq, Fujitsu, Siemens, Hitachi, HP, Cisco, Intel etc.
Raghu Raghuram, Executive Vice President of Cloud Infrastructure and Management and Adrian Tudor, Vice-President of Research and Development, Cloud Management at VMware, visited Yerevan last month and met with Prime Minister Tigran Sargsyan. They talked about the prospects of their company in Armenia in an exclusive interview wth Mediamax’s correspondent Aram Araratyan.
- During your visit you met with Armenian Prime Minister. What was the agenda of your discussions?
- Adrian Tudor: The agenda was basically around how we could develop the cooperation between the Armenian government and our company, how we can work together more closely, how we can move the obstacles and help each other. We obviously see the great opportunities here with academicians, students, schools. I was personally involved in the process of people recruiting over six years here and I am quite confident that we want to invest here and enlarge our presence.
- VMware office has been operating in Armenia since 2010 and it is the only representation in the region. By what criteria did you choose Armenia? What success has the office made over the several years?
- A.T.: Surely, before starting our activities here we made a great acquisition of an Armenian market and a team. We send some of Armenian office people to trainings and probations to Palo Alto in the U.S., to European offices. But because of the quality and caliber of the people here and the results that we obtained, the decision was made to continue and increase the investment and bolster our presence here. It is going back to the ability to deliver, the quality of the people, students, universities that help us to develop these products. We are very satisfied with Armenian team’s work. I would like to add that our team here is composed of PhDs and engineers who are in charge of the overall development of the product.
Raghu Raghuram: The business results that we are getting here give us confidence to expand. We are going to invest around $100 millions here next 4-5 years. VMware Armenian office currently employs over 60 R&D professionals and for that period of time a number of software engineers working here will double.
- What is the virtualization level in Armenia against the background of global trends in your opinion? How do you assess the development rates?
- R.R. Virtualization rates in this region are fairly low as compared to the rest of the world where some countries are very advanced - nearly 70-80% virtualized and more. But there are also a lot of countries in Eastern Europe, Latin America, Asia that just getting started in virtualization. We classify Armenia in that stage - the beginning stage. But I would like to stress that products, developed here, are used by hundreds of thousands of customers over the world.
- How can the difference in virtualization between Western and Armenian market be reduced?
- R.R. There are multiple factors. One factor is, of course, that market is becoming more aware and more educated about the benefits of virtualization and cloud technologies. As we invest more in Armenia we expect that awareness to increase. The second factor is creating very successful examples here in governmental as well as non-governmental sectors. Local IT sector here gets a confidence that this is a technology that could work for them successfully. These are exactly the trends that we have seen in other regions and other countries and we expect the similar will happen here.
- Obviously, the so-called Cloud Infrastructure and virtualization give companies more benefits - particularly reduction of expenses, enhancement of business flexibility etc. Do you see any obstacles which would hinder the development of “clouds” and virtualization in Armenia?
- A.T. I don’t think I see any obstacles. Here are the factors of hard technologies and opportunities – savings, operating expense, efficiency, effectiveness, application infrastructure services, etc. These are very large and very visible technologies. We have a case and over-case studies about the benefits of these technologies. If you look at some of the large cloud companies you notice a tremendous adoption. So “cloud” is here to stay, to grow and we see great revenue from a perspective of customer adoption. We don’t really see any blocks in this point.
- Only a few companies in Armenia are able to introduce virtualization and clouds technologies now. They counter-evidence this by the fact that only major companies can afford such solutions as the management of such an environment is rather a complicated process requiring vast administrative and managerial resources. How would you respond to the skeptics?
- R.R. If you look at our worldwide customer base, you could notice that we have 500 000 customers, including both world’s largest and strongest companies and companies that have just several people. Our technology actually makes the life easier, for example, a small shop is able to use the applications and just do less work. So the technologies are very relevant even for the small companies and that is we proved in many other places in the world.
- What objectives does the Armenian VMware office currently face now? And which segments of virtualization market in Armenia have the fastest growth rates in your opinion?
- R.R. The objective primarily is to build software products, the product lines for the global market. There are 2-3 products that we are building here. The team is taking a lead in developing these products. And they have measured on making that product in line of customers needs and making it on very high quality and performance and delivering on time.
- What new areas will VMware develop in future?
- R.R. The age of the “cloud” is just starting. We expect to do much more in terms of cloud technologies area both building the software, telecom operators and others to offer cloud services, as well as operating our own cloud services. Another area is a mobile computing that helps enterprise customers, manage the challenges of mobile computing. Those are the areas we are focusing now.