13:45 | 21.11.13 | Նորություններ | 4822
Այսօր Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի «Երեւան Էքսպո» կենտրոնում բացվել է «Ինժեներական կրթության հեռանկարները Հայաստանի դպրոցներում» կոնֆերանսը:
«Նման համախմբումն անհրաժեշտ է առկա մտավոր ներուժն օգտագործելու, Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիական երկիր դարձնելու գործում: Այս հարցում մեզ կօգնի հատկապես ռոբոտաշինության զարգացումը, որն էլ կհանդիսանա մեր երկրի մրցունակության ամրապնդման հեռանկարներից մեկը»,- ասել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Կրթական ծրագրերին նոր որակ հաղորդելու մեր ձգտումը կարեւոր առաքելություն ունի: Այն ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրված սովորողների շրջանում կմեծացնի բացահայտելու եւ նորը ստեղծելու ձգտումը: Այս ամենին հասնելու համար, հարկավոր է ապահովել զարգացած ինժեներական մտքով սերունդների հերթափոխ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կոնֆերանսի ընթացքում ներկայացվել է «Նաիրի» կոնսորցիումի կողմից մշակված` ՏՏ ուսուցման ժամանակակից մեթոդաբանության վրա հիմնված լաբորատորիայի դպրոցական հայեցակարգը, ամփոփվել է կրթական անիմացիաների եւ խաղերի ստեղծման մրցույթը:
Միջոցառման ընթացքում, «Ռոբոտաշինությունն սկսվում է դպրոցից» ծրագրի շրջանակներում, խմբակավարներին տրամադրվել են ռոբոտ կոնստրուկտորային կոմպլեկտներ:

13:45 | 21.11.13 | Новости | 4919
Сегодня в центре «Ереван Экспо» научно-исследовательского института математических машин стартовала конференция «Перспективы инженерного образования в школах Армении».
«Такая консолидация нужна для использования существующего интеллектуального потенциала и превращения Армении в высокотехнологическую страну. В данном вопросе нам поможет особенно развитие роботостроительства, которое станет одной из перспектив укрепления конкурентоспособности нашей страны»,- сказал исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Армении Карен Варданян.
«Наше стремление придать новое качество образовательным программам имеет важную миссию. Оно повысит стремление раскрывать и создавать новое среди учащихся, заинтересованных роботостроительством. Для достижения этих целей нужно обеспечить эстафету поколений, у которых развитое инженерное мышление»,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
На конференции была представлена концепция школьной лаборатории, основанной на современной методике ИТ-обучения, разработанная консорциумом «Наири».
В ходе мероприятия, в рамках программы «Роботостроительство начинается со школы», руководителям кружков были предоставлены робото-конструкторские наборы.