12:34 | 22.11.13 | Նորություններ | 4560
ԱրմենՏել ընկերությունը (ապրանքանիշը` Beeline) եւ «Տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն» հիմնադրամն այսօր Երեւանում անց են կացնում AppCON 2013 միջազգային համաժողովը:
ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինն ասել է, որ տարեցտարի ավելի մեծ քանակությամբ բջջային հավելվածներ են մշակվում, եւ օպերատորը պետք է ներդաշնակեցնի իր գործողություններն այդ միտման հետ:
«Բջջային հավելվածները դարձել են բաժանորդի կյանքի այնպիսի մասնիկներից մեկը, ինչպիսին, օրինակ, ատամի խոզանակն է, գրիչը, ավտոմեքենան եւ այլն», - ասել է ընկերության ղեկավարը:
Անդրեյ Պյատախինը նշել է, որ Հայաստանում հայալեզու բջջային հավելվածների պակաս կա: «Ես հիմա հայերեն եմ սովորում եւ դժվարանում եմ գտնել մի հավելված, որը կարող եմ ճանապարհին օգտագործել», - ասել է նա:
«Կա ներուժ, բայց պրոդուկտ չկա: Դա մի չզբաղեցված նիշա է, որը կարող է օգտագործվել ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ հայկական Սփյուռքում», - ասել է Անդրեյ Պյատախինը: Նա հավելել է, որ ԱրմենՏել-ը պատրաստ է առաջարկներ քննարկել եւ աջակցել երիտասարդ մասնագետներին:
Իր հերթին, Մայքրոսոֆթի Հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանն ասել է, որ 2013 թվականին Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի մասնակցությամբ մշակվել են մոտ 200 բջջային հավելվածներ հայերեն լեզվով: Ընդհանուր առմամբ, գոյություն ունեն մոտ 1000 բջջային հավելվածներ հայերեն լեզվով:

12:34 | 22.11.13 | News | 4588
ArmenTel (Beeline trademark) jointly with Center for Technology Development holds AppCON 2013 international conference in Yerevan today.
ArmenTel CEO Andrey Pyatakhin said that more and more mobile applications are worked out on a yearly basis and the operator should synchronize its actions with the trend.
“Mobile apps are now involved in the subscribers' life like a toothbrush, pen, car etc”, said the CEO.
At the same time, Andrey Pyatakhin noted that there are few Armenian-language mobile apps in Armenia: "I am currently studying Armenian and it’s hard for me to find a relevant app to use it while driving, for instance", he said.
“There is potential but there are no products. It's a vacant niche which may be used not only in Armenia but in the Armenian Diaspora as well”, said Andrey Pyatakhin adding that ArmenTel is ready to consider offers and support young specialists.
In his turn, head of Microsoft Armenia Grigor Barseghyan said that in 2013, Microsoft Innovation Center took part in development of about 200 mobile apps in Armenian. As of his data, there are overall about 1000 Armenian-language apps.