12:34 | 22.11.13 | Նորություններ | 4560
ԱրմենՏել ընկերությունը (ապրանքանիշը` Beeline) եւ «Տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն» հիմնադրամն այսօր Երեւանում անց են կացնում AppCON 2013 միջազգային համաժողովը:
ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինն ասել է, որ տարեցտարի ավելի մեծ քանակությամբ բջջային հավելվածներ են մշակվում, եւ օպերատորը պետք է ներդաշնակեցնի իր գործողություններն այդ միտման հետ:
«Բջջային հավելվածները դարձել են բաժանորդի կյանքի այնպիսի մասնիկներից մեկը, ինչպիսին, օրինակ, ատամի խոզանակն է, գրիչը, ավտոմեքենան եւ այլն», - ասել է ընկերության ղեկավարը:
Անդրեյ Պյատախինը նշել է, որ Հայաստանում հայալեզու բջջային հավելվածների պակաս կա: «Ես հիմա հայերեն եմ սովորում եւ դժվարանում եմ գտնել մի հավելված, որը կարող եմ ճանապարհին օգտագործել», - ասել է նա:
«Կա ներուժ, բայց պրոդուկտ չկա: Դա մի չզբաղեցված նիշա է, որը կարող է օգտագործվել ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ հայկական Սփյուռքում», - ասել է Անդրեյ Պյատախինը: Նա հավելել է, որ ԱրմենՏել-ը պատրաստ է առաջարկներ քննարկել եւ աջակցել երիտասարդ մասնագետներին:
Իր հերթին, Մայքրոսոֆթի Հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանն ասել է, որ 2013 թվականին Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի մասնակցությամբ մշակվել են մոտ 200 բջջային հավելվածներ հայերեն լեզվով: Ընդհանուր առմամբ, գոյություն ունեն մոտ 1000 բջջային հավելվածներ հայերեն լեզվով:

12:34 | 22.11.13 | Новости | 4639
Компания АрменТел (торговая марка Beeline) совместно с фондом «Центр развития технологий» проводит сегодня в Ереване международную конференцию AppCON 2013.
Гендиректор АрменТел Андрей Пятахин сказал, что с каждым годом разрабатывается все больше мобильных приложений, и оператору важно синхронизировать свои действия с жтой тенденцией.
«Мобильные приложения стали такой же частью жизни абонента, как зубная щетка, ручка, автомобиль и так далее», - сказал глава компании.
При этом Андрей Пятахин отметил, что в Армении мало мобильных приложений на армянском языке. «Я сейчас изучаю армянский и мне сложно найти подходящее приложение, чтобы использовать его, к примеру, в дороге», - сказал он.
«Есть потенциал, но нет продуктов. Это незаполненная ниша, которая может быть
использована не только в Армении, но и в армянской диаспоре», - сказал Андрей Пятахин, добавив, что АрменТел готов рассматривать предложения и оказать поддержку молодым специалистам.
В свою очередь, директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян сказал, что в 2013 году с участием Инновационного центра Microsoft было разработано около 200 мобильных приложений на армянском. По его данным, в общей сложности существует около 1000 мобильных приложений на армянском языке.