12:02 | 02.12.13 | Նորություններ | 2969
Մոսկովյան Սկոլկովո կառավարման դպրոցի Ստարտափ ակադեմիայի տնօրեն Լորենս Ռայթը Երեւանում կայացած ArmNet-2013 համաժողովի շրջանակներում պատմել է ստարտափների հիմնական սխալների մասին:
Նրա կարծիքով, այդ սխալները հետեւյալն են.
- Ավելորդ կենտրոնացում ապրանքատեսակի վրա,
- Կարծիք, որ ստարտափին անհրաժեշտ է միայն գումար,
- Խորհուրդների անտեսում,
- Պատկերացման բացակայություն, թե ինչպես է գնորդը կատարում իր գնումը,
- «Լավ կլիներ ունենալ» (nice to have) եւ «պետք է ունենալ» (must have) հասկացությունների միջեւ տարբերությունը չհասկանալը,
- Ինչպես թիմ կազմել չպատկերացնելը
- Ինչպես վաճառել չպատկերացնելը
- Ներդրողի հետ բանակցությունների նրբություններին չտիրապետելը,
- Ոչ իրատեսական թվերը:
Լորենս Ռայթն ընդգծել է, որ ստարտափների 99%-ը չի հանդիսանում բացարձակ նոր գաղափար, եւ «որքան շատ սխալներ են թույլ տալիս ստարտափները, այնքան հաջող են դառնում արդյունքում»:
Ներկայացնելով Սկոլկովո կառավարման դպրոցի Ստարտափ ակադեմիայի առաջին տարվա գործունեության արդյունքները` Լորենս Ռայթը նշել է, որ այդ ժամանակահատվածում ստեղծվել է 67 ստարտափ (190 աշխատատեղ)` ավելի քան $35 մլն ընդհանուր արժողությամբ եւ $4 մլն ներդրումների ներգրավմամբ:

12:02 | 02.12.13 | Новости | 2997
Директор Стартап-академии Московской Школы управления Сколково Лоренс Райт в рамках конференции ArmNet-2013 в Ереване рассказал о главных ошибках стартапов.
На его взгляд, эти ошибки таковы:
- Излишняя сфокусированность на продукте;
- Мысль о том, что стартапу необходимы только деньги;
- Игнорирование советов;
- Непонимание того, как покупатели осуществляют свои покупки;
- Непонимание разницы между «хорошо бы иметь» (nice to have) и «должен иметь» (must have);
- Непонимание того, как построить команду;
- Непонимание того, как продавать;
- Незнание нюансов переговоров с инвестором;
- Нереалистичные цифры.
Лоренс Райт подчеркнул, что 99% стартапов не являются абсолютно новыми идеями, и «чем больше ошибок совершают стартапы, тем более успешными они в итоге становятся».
Представляя результаты первого года деятельности Стартап-академии Школы управления Сколково, Лоренс Райт отметил, что за этот срок было создано 67 стартапов (190 рабочих мест) общей стоимостью более $35 млн с $4 млн привлеченных инвестиций.