10:11 | 20.01.14 | Նորություններ | 5258
Հունվարի 18-19-ին «ԱրմենՏել» ընկերությունը «Տեխնոլոգիական Զարգացման Կենտրոն» հիմնադրամի հետ համատեղ անցկացրել է Հայաստանում բջջային բովանդակության ոլորտին նվիրված սեմինար` բջջային հավելվածների հայաստանյան ծրագրավորողների մասնակցությամբ:
Mobile Developer Day խորագիրը կրող սեմինարի ընթացքում խոսվել է բջջային բովանդակության զարգացման եւ ձեւավորման մասին` մասնակից բջջային բովանդակություն մշակող ծրագրավորողների եւ բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Microsoft Հայաստանյան գրասենյակի ծրագրավորման գործիքների պատասխանատու Դավիթ Քոչարյանը ներկայացրել է բջջային հավելվածներ ձեւավորելու գործում Windows Phone-ի ընձեռած հնարավորությունները:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը խոսել է հեռահաղորդակցության ոլորտում բջջային հավելվածների դերի, Հայաստանում սպասելիքների եւ առաջիկա անելիքների մասին:
«ՏՏ ոլորտի զարգացման տեսանկյունից Հայաստանը մեծ ներուժ ունի: Այսպիսի սեմինարները կարեւոր են, քանի որ նման քննարկումների ու մտքերի փոխանակման ընթացքում են ծնվում լավագույն գաղափարները»,-ասել է Անդրեյ Պյատախինը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ իրենց օգնությամբ ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներին կհաջողվի ստեղծել այնպիսի առաջարկներ, որոնք կօգտագործվեն ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ արտերկրում ու սփյուռքում, եւ կարող են միջազգային ճանաչման հասնել:
«ԱրմենՏել» ընկերության Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն Մաքսիմ Խալմատովը ներկայացրել է բջջային բովանդակության զարգացման ոլորտում Beeline-ի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
«Տեխնոլոգիական զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Սամվել Չախալյանը խոսել է Հայաստանում բջջային բովանդակության զարգացման հնարավոր ուղղությունների մասին:
Սեմինարի ընթացքում քննարկվել է նաեւ բջջային հավելվածների տեղայնացման թեման: Քննարկումների արդյունքում մասնակիցները մշակել են աշխատանքային պլան, որի նպատակն է խթանել տեղական բջջային բովանդակության հանդեպ աճող պահանջների բավարարումը:

Over January 18-19, ArmenTel along with “Technological Development Center” Fund held a workshop dedicated to the mobile content in Armenia, with the participation of the Armenian programmers of mobile apps.
At the Mobile Developer Day workshop, the creation and development of mobile content was discussed with the participating mobile content programmers and representatives of the business circles.
Microsoft Armenia DPE David Kocharyan introduced the opportunities Windows Phone grants to the development of mobile apps.
ArmenTel CEO Andrey Pyatakhin spoke about the role of mobile apps in the sphere of telecommunications, about what should be expected and what should be done in the near future.
“Armenia has great potential from the viewpoint of IT sphere. Such workshops are important as the best ideas are born during similar discussions and exchange of ideas”, Andrey Pyatakhin said.
He said he is sure that with their support the representatives of IT sphere will manage to create offers, which will be used not only in Armenia but also abroad and in the Diaspora, and can become internationally recognized.
ArmenTel CIO Maksim Khalmatov introduced the cooperation opportunities with Beeline in the sphere of mobile content development.
Director of “Technological Development Center” Fund Samvel Chakhalyan spoke about the possible areas of development of mobile content in Armenia.
The topic of mobile content localization was as well discussed at the workshop. As a result of discussions, the participants have developed a work plan aimed at the stimulation of meeting the increasing demand for mobile content in Armenia.
Representatives of ArmenTel, Microsoft, mLab, Zoom Graphics, Helix Consulting, Fluger, Dinamica, Siply Technologies and OMG Studio took part in the workshop.