15:57 | 29.01.14 | Նորություններ | 4639
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր հովանավորությամբ կայացել է դասական օպերետի հիանալի նմուշներից մեկի՝ «Կարինեի» նոր բեմադրության պրեմիերան: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Տիգրան Չուխաջյանի անմահ օպերետի նոր բեմադրության համար հատկացրել է 10 մլն դրամ:
Հ. Պարոնյանի անվան Երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնը Չուխաջյանի այս գլուխգործոցին անդրադառնում է երրորդ անգամ: Բեմադրությունն իրականացրել են նշանավոր արվեստագետներ, ՀՀ ժողովրդական արտիստներ`Երվանդ Ղազանչյանը (ռեժիսոր), Յուրի Դավթյանը (դիրիժոր), ժողովրդական նկարիչ Ռոբերտ Էլիբեկյանը (բեմանկարիչ), ճանաչված խմբավար Շուշան Հովհաննիսյանը եւ անվանի բալետմայստեր Աննա Կարապետյանը: Ներկայացմանը մասնակցում են թատրոնի առաջատար դերասանները, սիմֆոնիկ նվագախումբը, քառաձայն երգչախումբը եւ բալետը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սիրով ստանձնել է մշակութային այս գոհարի բեմադրման հովանավորությունը: Գեղագիտական դաստիրակության տեսանկյունից` անվանի կոմպոզիտորների գործերը հայ երիտասարդներին ներկայացնելը կարեւոր նշանակություն ունի մեզ համար: Արվեստը զգացմունքի բարձրակետ է, ամեն լավի ու գեղեցիկի խտացում»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Կարինեն» հայերեն առաջին անգամ բեմադրվել է Մացակ Տեր-Առաքելյանի թարգմանությամբ` Բաքվի Մայիլյան թատրոնում 1912թ.:
Ավելի վաղ, Հ. Պարոնյանի անվան թատրոնում օպերետը բեմադրվել է 1941 եւ 1950, իսկ Օպերայի եւ բալետի թատրոնում` 1951 եւ 1988 թվականներին: Հետագայում արդեն` 1962թ.-ին, «Հայֆիլմ» կինոստուդիան համանուն երաժշտական ֆիլմ է նկարահանել:
Տիգրան Չուխաջյանի երազանքն էր` իր օպերետի բեմադրությունը տեսնել Փարիզում: Նախագիծը, սակայն, իրականացվել է անվանի հայի մահից հետո: Մեր օրերում դեռեւս շարունակվում է օպերետի բեմադրությունը: Ֆրանսահայ բեմադրիչ եւ դերասան Ժիրայր Փափազյանի մտահղացմամբ 2010-ին առաջին անգամ Փարիզի «Բուֆ դյու Նոր» թատրոնում, 2011թ.-ին` Մարսելի հանրահայտ «Օդեոն» թատրոնում ներկայացվել էր օպերետի ֆրանսերեն ընթերցում-համերգ տարբերակը:

15:57 | 29.01.14 | News | 4632
Due to VivaCell-MTS’ general sponsorship the premiere of the new staging of «Karine» operetta took place. VivaCell-MTS has allocated AMD 10 million for the new staging of Tigran Chukhajyan’s immortal operetta.
It’s the third time that Chukhajyan’s masterpiece is on the stage of the State Musical Comedy Theater after H. Paronyan. The staging was realized by famous workers of art, People’s artists Yervand Ghazanchyan (director), Yuri Davtyan (conductor), artist Robert Elibekyan (stage designer), renowned conductor Shushan Hovhannisyan and choreographer Anna Karapetyan. Leading actors of the theater, the symphonic orchestra, a four-part chorus and ballet are included in the performance.
With its bright and fresh colors, excellent use of folk melodies, solo performances and humor, «Karine» still remains unequaled.
“VivaCell-MTS gladly undertook the sponsorship of staging this masterpiece. Each young person should have a chance to experience the art of theatre and enjoy the works of well-known Armenian composers. Art is a culmination of feelings, the universal expression of all things beautiful and right», said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Translated by Matsak Ter-Arakelyan, «Karine» was first performed in Armenian in the Mayilyan Theatre of Baku in 1912.
Earlier, the operetta was staged at Paronyan Theater in 1941 and 1950, and in Opera and Ballet Theater in 1951 and 1988. In 1962, the «Hayfilm» studio created a musical film based on the operetta.