17:34 | 27.02.14 | Նորություններ | 4794
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) եւ Բրիտանական խորհուրդը պարգեւատրեցին «Ներառական կինոյի 60 վայրկյանները» մրցույթի հաղթողներին։ Մրցույթը կազմակերպվել է Բրիտանական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնի շրջանակում Թումո կենտրոնի սաների համար։
Նախքան մրցույթի մեկնարկը Բրիտանական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնի հատուկ հյուր եւ «Պարզամիտ Ջիմը» ֆիլմի ռեժիսոր Մեթ Հալսը փետրվարի 23-27-ը դասընթացներ է անցկացրել մրցույթի մասնակիցների համար։ Երեք օրվա ընթացքում բրիտանացի կինոռեժիսորը սովորեցրել է պատանիներին ֆիլմերում ներառության թեմայի արտահայտման նրբությունները, ինչպես նաեւ ներկայացրել ֆիլմի գաղափարն ընդամենը 60 վայրկանի ընթացքում ներկայացնելու հմտությունը:
Դասընթացից հետո պատանիները նկարահանել են մեկ րոպեանոց ֆիլմեր, որոնք ներկայացվել են «Ներառական կինոյի 60 վայրկյանները» մրցույթին։ Մարիամ Բորեցյանը, Մարիա Սարգսյանը, Մարինե Գազազյանը եւ Տիգրան Ղալեչյանը ճանաչվեցին լավագույն աշխատանքի հեղինակներ եւ պարգեւատրվեցին Sony Xperia E C1505 սմարթֆոներով:
«ԱրմենՏել» ընկերության անունից շնորհավորում եմ մրցույթի հաղթողներին, ովքեր իրենց ստեղծարար մտածելակերպով եւ հետաքրքիր լուծումներով հիացրեցին հանձնաժողովի անդամներին։ Համոզված եմ , որ այս տաղանդաշատ երիտասադրներից շատերը իրենց դերը կխաղան հայկական կինոարվեստի զարգացման գործում, իսկ մենք կշարունակենք աջակցել այնպիսի ծրագրերի, որոնք կդարձնեն կյանքն ավելի լավ»,- նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Դասընթացի մասնակիցներին փորձել եմ սովորեցնել, որ պատմության վիզուալ ներկայացումը շատ կարեւոր գործոն է: Ոչ բոլոր ֆիլմերը պետք է ծանրաբեռնված լինեն երկխոսություններով, կինոն նաեւ պատմությունների վիզուալ ներկայացումն է` հնչունային բաղադրիչի ստեղծագործ օգտագործմամբ: Սրանք են այն ոլորտները, որոնց վրա փորձել ենք կենտրոնանալ դասընթացների ընթացքում»,- նշում է Մեթ Հալսը:
Նշենք, որ Մեթ Հալսի «Պարզամիտ Ջիմը» ֆիլմը ներկայացվել է Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնին։ Ֆիլմը պատմում է խուլ հեծանվորդ Ջեյմս Դյութիի կատարած արկածախնդիր ուղեւորության մասին: Ռեժիսորը պատմում է, որ մինչ ֆիլմի նկարահանումներին ձեռնամուխ լինելը սովորել է ժեստերի լեզուն, շփվել թույլ լսողություն ունեցող մարդկանց հետ:
Բրիտանական Ֆիլմերի 12-րդ փառատոնը այս տարի կազմակերպում են Բրիտանական խորհուրդը, Երեւանում Բրիտանական դեսպանատունը եւ Յունիսեֆը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը։

17:34 | 27.02.14 | Новости | 4092
Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) и Британский совет наградили победителей конкурса «60 секунд инклюзивного кино». Конкурс был организован для воспитанников Центра креативных технологий «Тумо» в рамках 12-го Фестиваля британских фильмов в Ереване.
До начала конкурса, с 23 по 27 февраля, специальный гость Фестиваля, режиссер фильма «Простак Джим» Мет Халс провел специальные мастер-классы для воспитанников Центра «Тумо». За 3 дня британский кинорежиссер ознакомил ребят с особенностями визуализации темы инклюзивности в фильмах, а также способах представления идеи фильма в течение всего 60-и секунд.
По завершении мастер-классов юноши представили одноминутные фильмы, которые вошли в состав конкурса «60 секунд инклюзивного кино». Мариам Барецян, Мария Саргсян, Марине Газазян и Тигран Галечян были признаны авторами лучших фильмов и получили в качестве призов смартфоны Sony Xperia E C1505.
«От имени компании «АрменТел» поздравляю участников конкурса. Проявив творческий подход и найдя интересные решения, они произвели большое впечатление на членов жюри конкурса. Уверен, что многие из этих талантливых ребят в будущем сыграют важную роль в развитии армянского киноискусства, а мы продолжим содействие таким программам, которые сделают нашу жизнь лучше», - заметил генеральный директор компании «АрменТел» Андрей Пятахин.
«Я попытался объяснить участникам мастер-класса важность визуального представления историй. Не все фильмы должны быть перегружены диалогами, кино может быть и визуализацией историй с творческим использованием звуковой составляющей. Это и есть темы, на которых мы попытались сконцентрироваться во время мастер-классов», — сказал режиссер Мет Халс.
Отметим, что «Простак Джим» Мета Халса входит в программу Фестиваля британских фильмов. Картина рассказывает о полной приключений поездке глухого велосипедиста Джеймса Дьюти. Режиссер рассказывает, что прежде чем приступить к съемкам фильма он изучал язык жестов и общался с плохо слышащими людьми.
12-й Фестиваль британских фильмов в этом году организовали Британский совет, Британское посольство в Ереване и Юнисеф. Генеральным спонсором фестиваля является компания «АрменТел».