12:08 | 14.03.14 | Նորություններ | 5345
«Ղ-Տելեկոմ», «ԱրմենՏել» եւ «Օրանժ Արմենիա» ընկերությունները խիստ նախազգուշացում են ստացել ՏՄՊՊՀ-ի կողմից
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն այսօր ասել է, որ հանձնաժողովի որոշմամբ խիստ նախազգուշացում է տրվում «Ղ-Տելեկոմ», «ԱրմենՏել» եւ «Օրանժ Արմենիա» ընկերություններին:
Քաղաքացիներից ստացված դիմում-բողոքների հիման վրա հանձնաժողովն ուսումնասիրություն է իրականացրել շարժական (USB) մոդեմի միջոցով մատուցվող ինտերնետ ծառայությունների ոլորտում, որի արդյունքում բացահայտվել են մի շարք խնդիրներ՝ կապված վերոնշյալ ընկերությունների գործունեության հետ:
Նկատողության հիմք է հանդիսացել նշված ընկերությունների կողմից մշակված պայմանների այն դրույթը, որը թույլ է տալիս պայմանագրային բաժանորդներից գանձել վճարներ այն ժամանակահատվածի համար, երբ վերջիններիս ինտերնետ ծառայություն չի մատուցվել:
«ՏՄՊՊՀ դիտարկմամբ կապի ոլորտում գործող ընկերությունները իրենց վարքագծով խախտում են Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին օրենքը, համաձայն որի ծառայությունը կասեցվելու դեպքում կասեցվում է նաեւ բաժանորդի՝ վճարումներ կատարելու պարտավորությունը:
Բաժանորդը պետք է վճարի միայն փաստացի օգտագործած ծառայության համար»,- ասել է Արտակ Շաբոյանը:
Հանձնաժողովը նկատել է, որ շատ հաճախ վերոնշյալ դրույթը սահմանված կարգով չի ներկայացվում բաժանորդներին, եւ մոդեմը ձեռք բերելիս քաղաքացիները տեղեկացված չեն լինում պայմանների մասին: Ուսումնասիրության ընթացքում բացահայտվել է նաեւ, որ բարդություններ են առաջանում այն դեպքում, երբ բաժանորդները դիմում են պայմանագիրը լուծելու համար. «Այս գործընթացը հաճախ ընկերությունների կողմից արհեստականորեն երկարացվում է, եւ նրանք ստանում են եկամուտներ` չմատուցելով որեւէ ծառայություն»,- նշել է նիստի զեկուցողը:
«Քանի որ հարցն առաջին անգամ է բարձրացվում եւ վերաբերում է քաղաքացիների ու ընկերությունների միջեւ պայմանագրային հարաբերություններին, հանձնաժողովը որոշել է այս անգամ ընկերություններին տալ խիստ նախազգուշացում եւ հանձնարարական` խախտումները վերացնելու համար»,- ասել է ՏՄՊՊՀ նախագահը:

Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении /ГКЗЭК/ Артак Шабоян
12:08 | 14.03.14 | Новости | 5381
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении /ГКЗЭК/ Артак Шабоян сказал сегодня, что комиссия вынесла строгое предупреждение компаниям «К-Телеком», «АрменТел» и «Оранж Армения».
На основе жалоб, поступивших от граждан, комиссия провела исследование в сфере интернет-услуг, предоставляемых посредством мобильного модема (USB), в результате которого был выявлен ряд проблем, связанных с деятельностью вышеупомянутых компаний.
Основой для замечания послужило разработанное компаниями положение, позволяющее взимать от контрактных абонентов платежи за период, когда им не предоставлялась интернет-услуга.
«В результате мониторинга ГКЗЭК выяснилось, что действующие в сфере связи компании своим поведением нарушают Закон об электронной коммуникации, согласно которому в случае приостановления услуги приостанавливается также обязательство абонента осуществлять платежи. Абонент должен платить только за услугу, которой пользовался фактически»,- сказал Артак Шабоян.
Комиссия отметила, что данное положение не представляется абонентам в установленном порядке, и во время приобретения модема гражданам не сообщают об условиях. Исследование также показало, что осложнения возникают в тех случаях, когда абоненты обращаются для расторжения договора: «Часто процесс искусственно продлевается со стороны компаний, которые получают доходы, не предоставляя каких-либо услуг»,- отметил докладчик.
«Поскольку вопрос поднимается впервые и касается договорных отношений между гражданами и компаниями, комиссия решила на этот раз ограничиться строгим предупреждением и рекомендацией для устранения нарушений»,- сказал председатель ГКЗЭК.