17:14 | 04.04.14 | Նորություններ | 4480
Մեկնարկել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) նոր համատեղ ծրագիրը, որի նպատակն է կանխարգելել շրջակա միջավայրի աղտոտումը` հնարավորություն ընձեռելով օգտագործել այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրներ:
Ծրագրի մեկնարկը, որի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կտրամադրի 70 մլն դրամ, տրվել է Գեղարքունիքի Ծովագյուղ համայնքում:
10 ամիս տեւողությամբ ծրագիրը, որը կիրականացվի Գեղարքունիքի, Տավուշի եւ Արարատի մարզերի 4 համայնքներում, պարունակում է երկու բաղադրիչ` դասընթացներ տեղաբնակների համար եւ աջակցություն` այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործման բնագավառում:
Կողմերը վստահ են, որ այլընտրանքային էներգիայի եւ էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրումը կարող է բարձրացնել տվյալ համայնքների տնտեսությունների էներգետիկ արդյունավետությունը եւ նպաստել բնապահպանական ու սոցիալական խնդիրների լուծմանը:
«Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում բարձրացնելու համայնքի բնակիչների կենսամակարդակը՝ խնայողաբար օգտագործելով բնության բարիքները եւ հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերելով շրջակա միջավայրի հանդեպ»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

17:14 | 04.04.14 | Новости | 4565
Стартовала новая совместная программа компании ВиваСелл-МТС и Фонда сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC), целью которой является предотвращение загрязнение окружающей средыпосредством предоставления сельчанам возможности использовать альтернативные источники энергии.
Программа, на реализацию которой ВиваСелл-МТС выделила 70 млн. драмов, стартовала в селе Цовагюх (Гегаркуник).
Программа продлится 10 месяцев и будет реализована в 4 областях Гегаркуникского, Тавушкского и Араратского марзов. В рамках программы будут проведены курсы для местного населения, а также предоставлено содействие по использованию альтернативных источников энергии.
Реализаторы программы уверены, что внедрение энергосберегающих технологий и альтернативной энергетики может повысить уровень энергетической производительности общин и содействовать решению экологических и социальных проблем.
«Программа предоставляет возможность повысить уровень жителей общины, используя в экономном режиме дары природы и оберегая окружающую природу»,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.